
Прочетен: 1291 Коментари: 8 Гласове:
Последна промяна: 30.12.2020 07:04


Държавният дълг на САЩ вече е близо до обема на брутния им вътрешен продукт и може да го надвиши през следващата фискална година. В същото време има съобщения от Пекин за евентуално тяхно оттегляне от американските държавни облигации. На фона на търговските войни, които Съединените щати водят на почти всички континенти, и заплахата от изключване на всички нежелани от платежната система SWIFT, темата за дедоларизацията на световната икономика става все по-актуална.
Всеизвестно е, че САЩ злоупотребяват с доларовото си господство в световната търговия. Според някои оценки щатски долари се използват в почти 90% от валутните сделки, в тях са деноминирани две трети от международния дълг, делът им в валутните резерви достига 62%. Всеки знае термина "петродолари". Появи се, защото международните петролни сделки (както всъщност и с други стоки) се извършват в долари. Въз основа на тези предимства, системата на Федералния резерв и Министерството на финансите на САЩ считат, че имат право да екзекутират и помилват други участници в икономическите отношения единствено в интерес на "изключителната" държава. Примери : колапса на турската лира след въвеждането на икономически санкции по повод задържането на американския пастор в Турция; изваждане на Иран и Северна Корея от системата за разплащания SWIFT, заплахи за прилагане на такова наказание многократно са отправяни към Руската федерация и Китай.
Според известния икономист, академик Сергей Глазев, е необходимо да се изостави доларът във всички области на употреба, включително безкасовите плащания. Американската валута стана много токсична за Русия, тъй като транзакциите с долари могат да бъдат спрени по всяко време и активите да бъдат замразени. Като източник на потенциална опасност за страните, подложени на санкции, "доларът фактически престана да бъде световната валута" :
В списъка с притежатели на американски книжа, Китай следва непосредствено зад главния притежател – Япония – с активи на стойност над 1 трилион долара. Ревностното желание на Съединените щати да изтеглят канапа в търговската война с Китай и заплахите да го изключат от платежната система, базирана на долари, държат Пекин нащрек. Преди това Изследователският център за развитие към Държавния съвет на Китай изрази опасения, че Вашингтон може да конфискува притежанията на КНР от американски ценни книжа, ако отношенията между двете страни прераснат в пълномащабна конфронтация. Освен това пред очите си има ярък пример – Москва, която е преструктурирала валутните резерви, като е изоставила долара и е увеличила златните резерви. Ако Китай реши да предприеме такава стъпка, той ще нанесе силен удар по долара като световна резервна валута и ще подкопае доверието в САЩ като първокласен кредитополучател.
Печатницата на Федералния резерв работи безотказно, осигурявайки платежни средства за световната икономика. Проблемът е, че САЩ повярваха в своята "изключителност" и ролята си на хегемон и започнаха да използват долара като инструмент за натиск в световната политика. Призиви за сваляне на долара от валутния Олимп се чуват от всички страни.
Президентът на Шанхайската борса за злато Уанг Дженинг наскоро обяви необходимостта от създаване на нова суверенна валута вместо долара. Валутата, която светът в крайна сметка избира за глобална търговия, не трябва да привилегирова някого и да застрашава друг.
Движението към дедоларизация е изпълнено с много рискове за всички страни, така че преходът към нова световна валута няма да бъде моментален и внезапен, а постепенен.
Усам Оздемиров ; Четете повече на https://www.pravda.ru/author/ozdemirov_usam/
Тагове:
Приказка за един отвратителен путински т...
Английският език е германски
