
Прочетен: 4968 Коментари: 46 Гласове:
Последна промяна: 22.01.2021 07:57


На 24 юли 1945 година след края на едно от пленарните заседания на Потсдамската конференция към Й. В. Сталин се приближил президентът на Съединените щати Хари Труман и с невинен вид споделил за изобретението на US-Америка – нова бомба с "изключителна мощ". Вождът на СССР се направил, че не е разбрал пълното значение на получената информация :
Да, на лицето на Сталин, както си спомня свидетелят на сцената Уинстън Чърчил, "се запази весел и самодоволен израз" и той не зададе нито един уточняващ въпрос на Труман - вождът знаеше как да се контролира. Но след като се завърнал от срещата, Сталин, по спомените на маршала на Съветския съюз Г. К. Жуков, споделил с него и В. М. Молотов за казаното от us-американският президент. В. М. Молотов веднага казал : "Вдигат си цената". Сталин се засмял и рекъл : "Оставете ги. Придават си тежест. Ще е необходимо да разговаряме с другаря Курчатов за ускоряване на нашата работа" :
Игор Курчатов
На 20 август 1945 година към Държавния комитет по отбрана е създаден Специален комитет (след премахването на Държавния комитет по отбрана на 4 септември 1945 година – Специалният комитет минава към Съвета на народните комисари на СССР), оглавяван от член на Държавния комитет по отбрана, заместник-председател на Съвета на народните комисари на СССР Л. П. Берия :
Лаврентий Берия
В неговия състав политиците, директорите, работниците в производството и учените бяха представени в необходимата пропорция – секретар на Централния комитет на Всесъюзна комунистическа партия (б) Г. М. Маленков; Председател на Държавния комитет по планиране Н. А. Вознесенски; Народният комисар по боеприпасите Б. Л. Ванников; Заместник-народният комисар на вътрешните работи, който отговаряше за промишлените и строителните структури на НКВД, А. П. Завенягин; Заместник-председателят на Съвета на народните комисари, народният комисар на химическата индустрия М. Г. Первухин; двама академични физици П. Л. Капица и И. В. Курчатов. Ръководството на секретариата на Специалната комисия беше поверено на заместника на Л. П. Берия, генерал-майор от инженерната служба В. А. Махнев.
Функциите на специалния комитет включват :
- развитие на изследователска работа в тази област;
- широко разгръщане на геоложки проучвания и създаване на суровинна база за добив на уран в СССР, както и използване на уранови находища извън СССР (в България, Чехословакия и други страни); Възможно е съветската атомна бомба да е създадена с уран добит от находище в България – находището в землището на село, сега град Бухово, под връх Готен :
- организация на уранопреработвателната промишленост, производство на специално оборудване и материали, свързани с използването на вътрешноядрена енергия,
- както и изграждането на атомни електроцентрали, разработването и производството на атомна бомба.
Както се вижда, още тогава се е мислело за мирно използване на атомната енергия.
По това време съветските физици са се доближили до теоретично решение на проблема със създаването на атомно оръжие. Освен това, благодарение на собствените си разработки и най-ценните материали, получени от външно научно и техническо разузнаване (Юлиус и Етел Розенберг; Хари Голд) :
, те успяха да преминат към практическото изпълнение на проекта. До януари 1949 година е разработен целият комплекс от проекти за атомната бомба. И на 29 август същата година на полигона в Семипалатинск е направен първият тестов взрив на съветското атомно оръжие. И произведен успешно.
Трябва да се отбележи заслугата на щандартенфюрерът от СС барон Манфред фон Ардене, кавалер на Рицарски кръст с дъбови листа в Третия райх и един от любимите учени на Адолф Хитлер, след войната удостоен на два пъти със Сталинска награда, за приносът му в създаването на съветската атомна бомба :
На 20 август в парк близо до централната сграда на държавната корпорация "Росатом" беше открит паметник на легендарния министър на средното машиностроене на СССР Ефим Славски. Неутралното име на министерството крие мощен конгломерат от съветската ядрена индустрия и ядрена наука. И в продължение на почти 30 години – от 1957 до 1986 година – това министерство се оглавяваше от три пъти Героят на социалистическия труд, лауреатът на две Сталински, Ленински и държавни награди, депутатът от Върховния съвет на СССР от дванадесет свиквания Ефим Павлович Славски :
https://pravdoryb.info/sovetskaya-atomnaya-bomba-predotvratila-tretyu-mirovuyu-voynu.html
Сградата на "Росатом" :
Музей на ядреното оръжие в Саров :
Съветската атомна бомба РДС-1 предотврати третата световна война :
Тагове:
© Правнуците на Хаджи Смион и чорбаджи Н...
© Приятелството си е приятелство, сирене...
Какво е Библията
© Андрей Мелник атакува Бразилия за укра...
От Таратанция информацията предаде Св.Вмч. Преподобния Борн Ташакмаканский и Таратанцийски
Мисля че като работиш и живееш до биологичнотехнологичнооружеен институт изпитваш влиянието на вредните емисии, което се потвърждава от изявлението на Центъра и установените от нас видими поражения на тамошни (увалийски) блогъри.
Той е специалист по атомните бомби от всички народности! Само до американската не е огрял Сега, при новия президент ситурно ще го огрее
За блога не се знае ,какво ще ПУКне
Носи се слух, че си говори сам ?Нормално и други разговарят гласно с никовете си!
Пуктол е умен, почти колкото тъпоъгълен триъгълник!
Лека нощ!
А след приватизацията какво остана от повечето сгради? И тухлите отнесоха. А затворените бизнеси от карантината?Лошият материал ще разфасова всичко.
Мисля че като работиш и живееш до биологичнотехнологичнооружеен институт изпитваш влиянието на вредните емисии, което се потвърждава от изявлението на Центъра и установените от нас видими поражения на тамошни (увалийски) блогъри.
И ти не си кой знае какво, по моето мнение.Сега ще ти гласувам за това.
Да ти се връща.
А къде остана естетиката?
Купи ки Калашник и действай.
Искат АБВ поща и нов ник. Не си заслужаваш труда.
