
Прочетен: 1649 Коментари: 10 Гласове:
Последна промяна: 25.06.2021 07:10


Хегемонистичните амбиции на Вашингтон не са в час с многополюсната реалност, казал Глен Дизен :
в интервю с Финиан Кънингам :
в Strategic Culture Foundation :
Бързо променящото се международно разпределение на властта създава проблеми, които могат да бъдат разрешени само с истинска дипломация. Великите сили трябва да признаят конкуриращи се национални интереси, последвани от усилия за постигане на компромиси и намиране на общи решения.
Съединените щати нещо не се вписват адекватно в многополюсния свят. Администрацията на Байдън усилено се свързва с Европейския съюз, за да съживи трансатлантическия съюз. САЩ се противопоставят на нововъзникващата реалност на многополюсния свят поради своята идеология за победителите. По този начин Вашингтон е предразположен да антагонизира и милитаризира отношенията, предимно с Русия и Китай. Конфронтационната политика е насочена към забиване на клин между Европа, от една страна, и Русия и Китай, от друга. Проблемът за Вашингтон е, че подобна конфронтационна политика е невъзможна в многополюсен свят. Европейските съюзници са притиснати да се приведат в съответствие със САЩ, но геоикономическите реалности неизбежно означават, че има практически ограничения за американската стратегия. Използването на реторика за "ценности" и "човешки права" е просто трик за придобиване на фалшив морален авторитет пред съперниците. САЩ се борят като удавници да запазят господстващото си положение в международната система.
Основното предизвикателство за лидерската позиция на САЩ е геоикономическото, тъй като неговите съперници разработват алтернативни технологии, стратегически индустрии, транспортни коридори и финансови инструменти. САЩ обаче не успяха да превърнат зависимостта на съюзниците по сигурността в геоикономическа лоялност. Това е очевидно, тъй като Европейският съюз използва китайски технологии и капитал, а Германия работи с Русия за изграждането на газопровода "Северен поток-2". Съществуват силни стимули за САЩ да милитаризират геоикономическото съперничество, тъй като засилват солидарността и лоялността между съюзниците. Следователно НАТО-то е добър инструмент за това :
Затова целите на Съединените щати са : а) да се предотврати партньорството на Европа с Русия за търговия с енергия; и б) да се предотврати партньорството на Европа с Китай за нови технологии, търговия и инвестиции. Политиката на САЩ има за цел да предотврати появата на многополюсен ред. Според мен това е погрешна цел, тъй като Вашингтон трябва да се адаптира към обективно променящото се международно разпределение на властта. Ако не го направят ще открият, че усилията за изолиране на Китай и Русия довеждат до самоизолация.
Дрънкат си разни фантасматории, как САЩ трябва да се сближат с Русия срещу Китай, както през 70-те Ричард Никсън се сближи с Китай срещу Съветския съюз. Само че Западът подкрепи фашисткият преврат в Украйна и отблъсна Руската федерация. Груба грешка! Друга грешка – Европейският съюз под давлението на САЩ налага санкции. Трябва да се признае, че всеки конфликт има две страни, но Брюксел е склонен високомерно да третира всички конфликти като нарушения на Русия, които трябва да бъдат наказани и коригирани от ЕС.
Държавният секретар Блинкен пък обвинил Пекин, че се опитва да подкопае световния ред, ръководен от Вашингтон, и че не "играе по правилата", установени през периода след ВСВ.
https://www.strategic-culture.org/news/2021/03/30/washington-hegemonic-ambitions-defy-multipolar-reality-risking-catastrophic-conflict/
Тагове:
© Максим Трудолюбов – за два възгледа за...
© Приятелството си е приятелство, сирене...
Защо България последна е освободена от Р...
На час по лъжичка, за да няма пресищане....
И не одобрявайте коментарии от пропойци, те само могат да наекскрементирват поместеното от Вас.
би Ви отивал повече от Коментара Ви, според мен....
