Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
29.02 19:01 - © На краставичар краставици
Автор: kvg55 Категория: Забавление   
Прочетен: 668 Коментари: 9 Гласове:
9

Последна промяна: 29.02 19:03

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
29.02.2024г.

     Невронна недостатъчност : учените обясниха причината за успеха на измамниците – Учени от САЩ са доказали, че с възрастта способността за разбиране на хората се влошава.
Има все повече доказателства, че възрастните хора са по-лесно измамвани от престъпниците. Само в Съединените щати възрастните хора се измамват с около 28 милиарда долара годишно. Защо са толкова лековерни и как да им се помогне – в статията на Татяна Пичугина в РИА "Новости"
image

Гени за алтруизъм
Многобройни експерименти показват, че лековерността е генетично заложена в нас. Това е необходимо за оцеляването на вида; безкористността носи много ползи както за индивида, така и за обществото. Степента на лековерност варира между 10–20 процента в зависимост от страната. Това е доказано в проучвания с близнаци в Швеция и Съединените щати.
Не всичко обаче се обяснява с гените. Доверчивостта се променя с възрастта, тя е по–висока сред възрастните хора, отколкото сред младите хора. Наред с очевидните предимства, това ги прави по–уязвими. Възрастните хора са по–често измамвани, ограбвани и експлоатирани. Така според Централната банка през 2020–та година по–голямата част от жертвите на измами са тези над 60 години – 27 %. И това е само при киберпрестъпленията 
image

Как доверието влияе на нашите решения
Способността да се разграничат надеждните хора от измамниците е критична, но отслабва с възрастта, казват учените. През последните години много работа беше посветена на това.
Решението на кого да се доверите и на кого не е резултат от сложен мисловен процес. Първото впечатление, препоръките на другите и опитът са важни. Понякога един поглед към лицето е достатъчен. Но дори и тук всичко се състои от много нюанси – привлекателност, емоции, възраст, външна прилика. Следователно грешките са често срещани.
Лицевите знаци, на които разчитаме, за да оценим първоначално надеждността на непознатите, не са достатъчно информативни и може да остареят с времето. Трябва да ги актуализираме и да добавим други критерии, например привличане на опит, разглеждане на поведението по време на комуникация. Как точно се случва това в различните възрастови групи не е съвсем ясно. Известно е, че младите и старите еднакво оценяват степента на надеждност на човек въз основа на лицеви сигнали. Това означава, че тази способност се запазва с възрастта. По–старото поколение обаче е склонно да придава по–голямо значение на първото външно впечатление. Това е особено забележимо при общуване с непознати със съмнителен произход или поведение, но външно прилични. Има доказателства, че с напредването на възрастта става все по–трудно да разпознаем емоциите и измамата от лицето.
Учените изучават процеса на вземане на решения с помощта на различни игри, по–специално чрез задачите "Айова". Участниците трябва да изтеглят карти от четири тестета. В първите две картите водят до загуба след няколко хода, в другите две – до печалба. Трябва да разберете кои тестета са печеливши и да теглите карти само от тях. Здравият човек без увреждане на мозъка лесно решава този проблем, но не аналитично, а интуитивно. При такива експерименти беше установено, че възрастните хора са по–склонни да се доверяват на ненадеждни партньори в играта, отколкото младите хора, и като цяло лесно губят бдителността си.
Могат ли  възрастните да разбират по–добре хората? За да отговорят на този въпрос, учени от Университета на Флорида в САЩ са използвали както класическата задача от играта "Айова", така и нейната адаптирана версия. Изображения на лица бяха поставени върху картите като улики. Надеждните бяха поставени в добри тестета, а ненадеждните – в лоши. Очаквано всички участници, независимо от възрастта, се справиха със задачата
image

В следващия тест добрите и лошите лица не бяха свързани с печеливши или губещи тестета. И тук старците вече изостанаха. Имаха нужда от повече време, за да разберат адекватно ситуацията. Едно от обясненията е увреждане на когнитивните способности, особено на паметта. Възрастните хора отказаха да повярват, че залагането на добри лица води до загуба и забравиха последните резултати от игрите.
Срив в работата на шестото чувство
Изследователи от Австралия, след като анализираха няколко десетки експеримента от цял ​​свят, стигнаха до извода, че с възрастта хората са склонни да възприемат повече, да запомнят добра информация и да изхвърлят негативността. Това се нарича ефект на положителност. Може би това е свързано с промяна в мотивацията : с възрастта човек осъзнава, че не му остава много време и търси повече хубави емоции
image

Това се потвърждава и от модела на стареещия мозък : амигдалата реагира на негативността като предна инсула, която участва в "шестото чувство", което възниква в случай на неочаквана опасност. В резултат на това възрастните разчитат непропорционално на положителна информация, когато вземат решения. С други думи, те са по–склонни да класифицират лошите хора като заслужаващи доверие.
Всички тези резултати са получени в лаборатории, предупреждават учените, и трябва да бъдат проверени в живота. По–специално, необходимо е да се събира статистика за измамените и да се изследват. Уязвимостта на възрастните хора очевидно се дължи на факта, че те са по–слабо ориентирани в дигиталния свят. Може би поколенията, които ги следват, когато остареят, няма да са толкова доверчиви. За да се установи това, е необходимо да се стартират дългосрочни кохортни наблюдения. Сега има само едно такова нещо.
Голям въпрос е дали е възможно по–възрастното поколение да разбира хората по–добре. В науката тази посока е все още в начален стадий. Китайски учени се опитаха да научат възрастните хора да разчитат на чувствата си, когато гледат непознат, а не на чертите на лицето му. Този на пръв поглед парадоксален метод дава добри резултати.

https://ru.armeniasputnik.am/20240223/neyronnyy-sboy-uchenye-obyasnili-prichinu-uspekha-moshennikov-72638671.html

© Красимир Говедаров, Главен експерт




Гласувай:
9


Вълнообразно


1. mt46 - ...
29.02 21:23
Хората трудно се променят. Младите глупаци стават стари глупаци...
цитирай
2. kvg55 - До 1. mt46
29.02 23:35
Да, "Когато сме мъртви, това е за дълго, когато сме глупци – това е завинаги".
цитирай
3. kvg55 - До 2. pensioners
29.02 23:37
Чети, говедарче!
цитирай
4. leonleonovpom2 - Здравей, Краси!
01.03 00:36
Глупостта и наивността са резултат на облъчването!
А негов източник са медиите и учените, титулованите, защото те са се борили за титли и оттам полезните им знания са дефицит! Виждаш, че академика, ако нещо му липсва, това са полезни знания Пет пари не струва пред батето, нищо ,че е завършил Банкянската академия
То, от това облъчване, поразените губят способноста да ползват разума си
Стават доверчиви като агънца!
Изход- след като не може да се извлече истината от лъжата, телевизорът да е изключен
цитирай
5. kvg55 - До 5. leonleonovpom2
01.03 01:14
Да, затъпяването е масово, ама къде е прословутата пестеливост и особено стиснатост на българина. Че и скъперничество.
цитирай
6. leonleonovpom2 - Здравей, Краси!
01.03 07:15
Като вземиш страха на човека, можеш да го моделираш като пластелин, както си искаш!
Страх и фантасмагорий, това е рецептата за затъпяването
Как почна демокрацията- с мутренски изпълнения, всяващи страх и фантасмагориите с малките тракторчета и връщане на земята в реални граници
Да върна се за тези в поземлените комисии и за мутрите
А страхът тече и до днес като река от телевизионния еккран Уж чакаме светло Бъдеще, ама то е някъде в мъглите на Еверест? В замяна, страх в изобилие!
Ще дадеш бели пари за черни дни, къде ще ходиш, ами те са при тебе, дните, страхът ги е довел!
цитирай
7. nedovolen - В кварталното училище са събрали ...
01.03 07:53
В кварталното училище са събрали циганетата и от околните квартали и села. Едно учене пада...
На циганче другарката поръчала утре да дойде с баща си. Ама той е в другата стая /събрали са и едни повтаряли дънгалаци/.
Съкварталец, който много ги "обича" казва, тук учи бъдещия ни президент.
:-)))
цитирай
8. kvg55 - До 7. leonleonovpom2
01.03 11:55
Аха, колко години земята стоя пустееща?
цитирай
9. kvg55 - До 8. nedovolen
01.03 11:57
Ще учи, докато стигне изискващата се от конституцията възраст за заемане на длъжността.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: kvg55
Категория: Забавление
Прочетен: 5973742
Постинги: 2840
Коментари: 26157
Гласове: 34455
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930