
Прочетен: 324 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 27.02.2022 12:03

"Нашата армия съществува, за да защити нашата нация и да запази мира в света (!). За да изпълни това изискване, армията трябва да се екипира, обучава, оборудва и организира, за да спечели и в Арктика. Арктика е едновременно арена на конкуренция, линия на атака при конфликт, жизненоважна зона.
Армията е ангажирана да защитава нашите арктически интереси. Съответно армията ще създаде подразделение, съвместимо с многофункционална оперативна група, и коригира нашата базирана в Аляска бригада бойни екипи, за да си възвърнат (?) господството на американската армия в Арктика.
Възстановяването (?) на господството в Арктика също изисква по своята същност включване на подход на тотална армия – армейския резерв и Националната гвардия.
Тази стратегия съобщава нашите цели и план за изграждане на армия, способна на многофункционални операции и възвръщане на господството в Арктика".
Това пише в Предговора на некласифицираната версия на Арктическата стратегия [Regaining Arctic Dominance]
, подписано от
В доктрината се отбелязва, че Далечният север, като регион богат на природни ресурси, се превърна в трамплин за глобална демонстрация на сила. Пентагонът е загрижен, че Русия се опитва да затвори Арктика за други страни. За да засилят присъствието си тук, САЩ планират да създадат нов метод за обучение на военните за райони с ниски температури. Предполага се, че господството в Арктика ще се постигне с помощта на единици, които са способни да се бият в пет области – на земята, в морето
, във въздуха
, в космоса и във киберпространството.
Арктика, като северната полярна област на Земята, площ от около 27 милиона квадратни km, "граничи" с пет държави : Русия, Канада, САЩ, Норвегия и Дания. Общата дължина на арктическия бряг е 38 700 км, а Русия има най-голяма дължина на границите с Арктическия регион – 22 600 км. Още три държави – Исландия, Швеция и Финландия, които нямат океански граници с Арктика, но те също се смятат за субарктически държави
Според Геоложката служба на САЩ около 22% от неоткритите запаси от въглеводороди в света се намират под леда на Арктика : 90 милиарда барела петрол (13% от неоткритите световни запаси), 48,3 трилиона кубични метра природен газ (30% от световните неразкрити запаси), 44 милиарда барела газов кондензат (20% от неоткритите световни запаси). В същото време 84% от ресурсите се намират на шелфа на Северния ледовит океан и само 16% на сухоземната територия на арктическите държави, в рамките на Арктическия кръг.
По отношение на доказаните запаси : в Арктика са известни 61 големи нефтени и газови находища със запаси от над 500 милиона барела в нефтен еквивалент; 43 от тези находища са в Русия, 6 в Аляска, 11 в Канада и едно в Норвегия.
Понастоящем не съществува международен договор, определящ правния статут на Арктика. Правният статут на региона се урежда от нормите на международното право, националното законодателство на арктическите държави и двустранните споразумения. По-рано, в средата на 20-те години, Арктика беше разделена на пет зони на отговорност между Съединените щати, Русия, Норвегия, Канада и Дания. През 1982 година е приета Конвенцията на ООН по морско право, според която територията на държавата включва шелфа, а офшорната зона е обявена за международна. Член 76 от Конвенцията автоматично определя границите на шелфа на 200 морски мили, но дава на държавата правото да претендира за шелф, който се простира отвъд тази граница. Във всеки случай Русия е страната с най-голям дял от арктическото богатство. Над тези богатства Съединените щати се надяват да установят своето господство.
Но има спънка :
Русия в Арктика
Руски подводници изплуват на Северния полюс
Русия обаче последователно се застъпва за мирно сътрудничество на всички страни в развитието на Арктика. През април 2019 година на среща на Международния арктически форум руският президент Владимир Путин каза, че "Арктика представлява колосални предизвикателства за нас", на които може да се отговори само "заедно".
Мирно изследване на Арктика от Русия
Западът също започва да разбира абсурдността на us-американските претенции в Арктика. Един от читателите на британския Daily Mail под псевдонима Oldetoniantaxdodger саркастично написа на сайта на вестника, под статия за руските подводници на Северния полюс : "Продължавай все така, Русия! И накрая, в света ще има противовес, който може да спре обезумелите янки, които убиват
милиони в името на "демокрацията".
https://api.army.mil/e2/c/downloads/2021/03/15/9944046e/regaining-arctic-dominance-us-army-in-the-arctic-19-january-2021-unclassified.pdf
https://www.fondsk.ru/news/2021/04/01/pentagon-nacelilsja-na-zavoevanie-gospodstva-v-arktike-53283.html
Тагове:
