
Прочетен: 697 Коментари: 6 Гласове:
Последна промяна: 23.03 18:31


· Преди 40 години в Съветския съюз на власт начело на държавата застъпил Доналд Тръмп – не [us]американски, а собствен – съветски, пише Петр Акопов в РИА «Новости». Това е неправилно съпоставяне на събитията от 11–ти март 1985–та година, когато след смъртта на Константин Устинович Черненко, от министъра на външните работи на СССР Андрей Андреевич Громико на заседание на Политбюро на ЦК на КПСС, за генерален секретар е предложен [и избран] Михаел Сергеевич Горбачов, който по спомените на заместник–председателят на КГБ на СССР Филип Денисович Бобков, още от началото на 1985–та година поради болестта на Черненко, председателства заседанията на Политбюро и така неформално вече е вторият човек в държавата и наследник на поста генерален секретар.
"Представянето" на Горбачов като Тръмп е неправилно, защото е в противоречие с принципа за историчността на събитията във времето, тоест спазването на хронологичен ред относно възникването и резултатите от тях, когато биват анализирани и свързвани с други събития …
Виж, с условност и относителност (най–подходящо е шеговито) Тръмп може да се нарича [us]американският Горбачов, защото усещането за резултата от неговото управление, както за САЩ, така и за света, съвпада с вече известните резултати от управлението на Горбачов …
И нищо повече – като индивиди и характери, мислене и кариера, двамата са съвсем различни.
Е ли Тръмп новият Горбачов? Защо сравняват MAGA с Перестройката?, пише The Times
Избирането на двамата е свързано с очаквания и предвещава промени : в страната и в света … Горбачов започна "Перестройка", което понятие руските тълковни речници определят като "действие по смисъла на глагола променям; прекроявам, преструктурирам и подобни …
Конкретно : началото на фундаментална промяна в политиката и икономиката в СССР през 1985 – 1991–ва година, насочена към установяване на пазарни отношения, развитие на демокрацията и гласността и прекратяване на Студената война; въобще промяна в битието.
Тръмп започна по яко и впечатляващо – с революция – Революцията на здравия разум …
"Днес ще подпиша серия от исторически изпълнителни заповеди. С тези действия ние ще започнем пълното възстановяване на [US]Америка и революцията на здравия разум. Всичко е въпрос на здрав разум", изтъкна Дончо при встъпването си в длъжност на 20.01–ви.
Ето я и първата разлика в характерите на двамата – не си спомням още в началото Горбачов да е определял и наричал действията си "исторически", в смисъл на "велики", както ги разбира [us]американецът … Съветското общество възпитаваше гражданите в скромност …
Но сериозността на реформаторските намерения на Горбачов в началото беше поставена под съмнение на Запад (резултат от вековната предубеденост към Русия на подозрителния и мнителен Запад) – някои там видяха неговите планове за перестройка като капан : да намали напрежението в отношенията със Съединените щати, да приспи Запада с приказки за "ново мислене", за да поправи СССР, превръщайки го в още по–мощна и влиятелна държава, насочена към външна експанзия … И да удари, да удари на Запад … така си мислят и сега …
Но събитията показаха, че Горбачов е действал без ясно разбиране какво и как реформира и загуби контрол над ситуацията. Той имаше и запази огромна власт, но я използваше главно за контрол върху елита, който постоянно сменяше и обновяваше. Горбачов лавираше между привържениците на реформирането на социалистическата система и тези, които (отначало скрито, а след това открито) се застъпваха за нейния демонтаж и смяна с капиталистическа, и със своята непоследователност по същество провокира първо центробежни, а след това и сепаратистки сили в обширната държава. В резултат на това, след като разби съществуващия механизъм на управление (както политически, така и икономически), той не успя да създаде нов. И в резултат през 1991–ва година за няколко месеца Съветският съюз се разпадна …
Имаме и една съществена подробност : Горбачов имаше до себе си като доверен другар агент на Съединените щати – Александър Яковлев. А тези дни умря друг предател – офицерът от КГБ Олег Гордиевски – за когото вестник СЕГА казва : "Той предаваше на Запада тайните на СССР и предотврати ескалация на Студената война" и го цитира : "Мразех комунистическата система, исках да се боря срещу нея" … А мнението на Деловая газета «Взгляд» за покойника е : "Съветският дезертьор и шпионин Олег Гордиевски умря" …
Сега самият Доналд Джон Тръмп се спряга за вербуван от КГБ през 1987–ма година.
"Беше ли предрешен този изход от перестройката?", задава въпрос Петр Акопов и отговаря така : "Разбира се че не. Въпреки факта, че съветският елит непростимо забави началото на реформите (и подготовката на техния план), техният напредък и качество изобщо не бяха длъжни да бъдат такива, каквито се случиха при Горбачов … Ролята на личността в историята се оказа огромна : слабостта, липсата на воля, ограничеността (меко казано) и безотговорността на първия човек ни струваха национална катастрофа, но опитът на китайските реформи, които се проведоха почти паралелно, показа възможността за тяхното успешно прилагане с мъдро ръководство" … И пак пита : "Ами Тръмп? Има ли план? Или и той като Горбачов иска да разруши един неефективен модел на управление, но не може да създаде друг?" … Някак си твърде рано, само след 2 месеца възниква съмнението и въпроса "има ли Дончо план (по точно представа за общите насоки) как ще протече "революцията на здравия разум", какъвто план са имали парижките комунари и Владимир Илич Ленин …
Също и нашите революционни дейци за националното ни освобождение от Империята …
Или и той като "третото съсловие" стихийно ще разруши "бастилията на байдъномиката" и прочие "байдънобществени отношения" и метне съчки в тлеещата гражданска война? …
И както Главният перестройчик казва : "Осталось только начать и углубить! А дальше само наебнется!" (Трябва само да започнете и да задълбочите! След това то само ще се преебе!) …
Байдън не схвана, но Доналд Тръмп разбра думите му : "Америке нужна своя перестройка" …
Тръмп разбира се, е преди всичко разрушител, но идването му на власт беше провокирано от провала на голяма част от [us]американския истаблишмънт да реформира страната. Тоест Тръмп изразява протеста на [us]американското общество и част от елита, включително дори глобалистите (все пак САЩ отдавна не са просто само държава), които се разбунтуваха срещу съществуващия ред – ред който води [US]Америка към поражение и колапс. И тръмпчовците се опитват да спрат унищожението и да обърнат процеса, за да вдъхнат нов живот на САЩ. Освен това те не са доволни нито от начина, по който функционира системата на управление в страната, нито от начина, по който САЩ използват позицията си на световен хегемон (?).
Така че замахът на Тръмп е не по-малко амбициозен по своя мащаб от този на Горбачов – в края на краищата генералният секретар също искаше да преобрази не само СССР, но и цялата система на международни отношения – да я реновира от състоянието на Студена война към всеобща хармония и устойчиво мирно сътрудничество. Обаче Горбачов нямаше нито добре обмислен [и приложим работещ] план за новото социално–икономическо устройство на СССР и система за управлението му; нито реален [също приложим и работещ] модел на световен ред – и затова всичко завърши с катастрофа за Съветския съюз, Социалистическия лагер и въобще за битуващия тогава реален социализъм. И с победа на еднополюсния свят за Запада. Да, САЩ (и Западът като цяло) в крайна сметка прекалиха с едноличното управление на света след това, което доведе Тръмп на власт, но сега ситуацията е различна от съветската.
Горбачов практически нямаше съпротива от елитите, както поради твърдата вертикална власт в управлението на СССР, така и защото всички те разбираха необходимостта от радикални реформи. Замъглявайки съдържанието на тези реформи обаче, Горби успя да неутрализира нарастващото безпокойство сред елитите и чрез постоянна смяна на ръководни кадри не им даде възможност да се консолидират. Когато другарите му най–после се убедиха в кънтящата му кухота и разбраха мащаба на предстоящата катастрофа, вече беше твърде късно. Горбачов не срещна външна съпротива : социалистическите страни бяха малки и зависими от Москва, освен това в тях постепенно започнаха да се разиграват национални чувства и желание да се освободят не само от комунистическата власт, но и от "съветско–руския диктат" …
При Дончо е съвсем различно : за да промени (Make [US]America Great Again) [US]Америка, той трябва да победи не само значителна част от [us]американския истаблишмънт (който сега временно притихна под неговите удари) [за да ближе рани], но и глобалисткия и либерастки елит – англосаксонски и евроатлантически. Тръмп иска да превърне САЩ в независим център на сила, водещ в новия световен ред, но за глобалисткия елит това е абсолютно неприемливо и недопустимо. Той се нуждае от Съединените щати изключително под формата на световен хегемон обслужващ процеса на изграждане на единен световен ред [под диктата на световно правителство] – свят без граници, държави и дори раси. Отделни независими държави не са необходими на наднационалните елити – защото ще се съпротивляват да бъдат управлявани, ще престанат да бъдат послушен и сляп инструмент на Световното буржоазно правителство.
Следователно просъществуването на дончовата "[US]Перестройка" зависи не само от наличието или отсъствието на добре обмислен план (както вътрешнополитически, така и външнополитически), но и от възможностите за консолидация на западните наднационални елити срещу него (Европа залага капани на Тръмп, който търси изход от НАТО, пише Виктория Никифорова в РИА «Новости» … NBC публикува вътрешна информация от самия връх, че САЩ обмислят да се откажат от командването на обединените въоръжени сили в Европа : "Администрацията на Тръмп обмисля да се откаже от командването на НАТО, което е изключително [us]американско след Айзенхауер")
Освен това, ако в средносрочен план те разберат, че наистина и безнадеждно губят от Тръмп, те няма да се спрат дори пред опитите за срутване на Съединените щати – за тяхно щастие има много вътрешни противоречия в Щатите, които могат да доведат до колапс (разделяне) на държавата на няколко части (Между Вашингтон и Париж падна сянка след избирането на Доналд Тръмп за президент. Засега говорим за заплахи за санкции. Париж е дълбоко загрижен, тъй като Тръмп изглежда оставя Европа без [us]американска подкрепа. При такива условия за Макрон ще бъде много трудно да остане на власт … Макрон и Тръмп не бяха съгласни по почти всички фронтове : разходите за НАТО, подкрепата за Украйна и моралните ценности. В Щатите журналистите вече се наслаждават на историята, че съпругата на Макрон Брижит всъщност е мъж. Париж очевидно е решил поне да отговори на депортираните учени за тяхната свободолюбие и неприязън към "диктатора Тръмп", разказва "Царьград" за случая с депортиран от САЩ френски учен заради изказванията му срещу Доналд Тръмп) … (Владимир Корнилов пише в РИА «Новости» : Европа върви към световна война. При това тя се движи ускорявайки темпото си, под вдъхновяващия ритъм на барабани, с някаква неистова бравада и безразсъдство … безумният план на Урсула фон дер Лайен вече раздели европейските държави, което доведе до политическа криза в някои от тях. Няма съмнение, Макрон, Стармър и подобните им, като предлагат измамни планове за "конфронтация с Русия" и изпращане на "миротворци" в Украйна, целят точно това)
Диалог от британския сериал "Да, господин министър!", създаден през 1980 – 1984–та година, когато опитен държавен служител изнася поучителна лекция на млад помощник–министър :
– Бърнард, каква е целта на нашата отбранителна политика?
– Защитата на Британия.
– Не, Бърнард. Целта е да убедим, че Британия е защитена.
– Руснаците ли?
– Не руснаците, Бърнард – британците! Руснаците знаят, че това не е вярно …
Така че, когато оценяваме и съпоставяме приликите и разликите между двете Перестройки, си струва да изчакаме още малко, само две или три години (аз не се наемам да определям срокове на Историята, както синоптиците поставят на Природата норми за валежите и температурите. Но не е съвсем без основание предположението на автора за сроковете – на мен Горбачов ми се изясни на втората година, ама тогава бях млад и заинтересован) …
Михаил Сергеевич Горбачов гледа отвисоко на Перестройката на Доналд Джон Тръмп
В същото време ние (руснаците) не спираме, а дори увеличаваме усилията си за премахване на последствията от собствената ни "катастрофа" и използваме за тази цел всички нови възможности, предоставени ни от незавършената и непредвидима, но вече в разгара си, стихийна революция на Тръмп, завършва статията си Петр Акопов в РИА «Новости».
И като си припомним казаното от Карл Маркс, чиито думи никой не може да отмести, "Хегел бележи някъде, че всички велики световноисторически събития и личности се появяват, така да се каже, два пъти. Той е забравил да добави : първия път като трагедия, втория път като фарс" и "Човечеството смеейки се, се прощава със своето минало", се очертава едно забавно световно политическо шоу, в недалечно бъдеще да кажем, което надяваме се да доживеем и видим
https://journalchik.ru/interesno/petr-akopov-sorok-let-spustya-tramp-kak-novyj-gorbachev/
https://dzen.ru/a/Z9AzWTGWdRsdmJiU
https://www.thetimes.com/world/russia-ukraine-war/article/is-trump-the-new-gorbachev-why-russians-compare-maga-to-perestroika-7dx33z26k
https://www.whitehouse.gov/remarks/2025/01/the-inaugural-address/
https://www.segabg.com/hot/category-foreign-country/pochina-nay-prochutiyat-dvoen-agent-oleg-gordievski
https://vz.ru/news/2025/3/21/1321443.html
https://19rusinfo.ru/politika/91741-vsjo-zakonchitsya-bolshoj-vojnoj-v-ssha-priznalis-chego-zhdut-ot-peremiriya-i-kogda
https://www.nbcnews.com/politics/national-security/trump-admin-considers-giving-nato-command-exclusively-american-eisenho-rcna196503
https://dzen.ru/a/Z9uRIQnNvBh3l8lY
https://baltija.eu/2025/03/17/togda-my-ymrem-vse-vmeste-evropa-provociryet-globalnyu-voiny/
© Красимир Говедаров, Главен експерт
Тагове:
© По правилата на наглосаксите : Пълзящ ...
© Регионална прогноза
Немска медия: Европа остана гола и боса,...
За киевската хунта няма нищо свято!!!! О...
Но дали Тръмп ще може да е този, който ще доведе истинската промяна, предстои да видим...
Едва написах.
:-)))
