
Прочетен: 818 Коментари: 4 Гласове:
Последна промяна: 22.03 14:01


· Деятелността на Илон Мъск като секретар на Департамента за ефективност на правителството за прилагане на програмата на президента DOGE (Department of Government Efficiency) чрез модернизиране на федералната технология и софтуер, за да се увеличи максимално ефективността и продуктивността на правителството, както пише в изпълнителната заповед на Дончо от 20–ти януари и чието назначение и действия федерален съдия "установи като вероятно противоконституционни", създадоха мощен информационен шум, който в много отношения измести други производители на новини и дори засенчи глобални световни събития. Имайки предвид джобната социална мрежа на [us]президента– милиардер и очевидната безобразност и скандалност на изявленията и действията му, това не учудва политиците. Обаче вероятно скоро всички ще се заинтересуват от отговора на въпроса : дали самият Тръмп, чието его е сравнимо само с държавния дълг на САЩ, скоро ще види другия милиардер като съперник, а не като съюзник?, пише Сергей Лебедев на 21–ви март в Деловая газета «Взгляд» в статията "Каква съдба може да очаква Илон Мъск" … Пак там на 10–ти е публикуван видеоклипът "Трамп против Маска. Началось?" и текстът "Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп свика среща на ръководния си екип, на която изясни правомощията на Илон Мъск и по същество му забрани да уволнява служители. След това той се обърна към най–богатия човек в света с отворено писмо. Какво се случва?" [Както казваше Лилето Павлова, която обичаше "да случва нещата" дори и предварително да са обмислени и нагласени. Ама то когато плуваш отгоре, можеш само да гледаш с изненада] …
Попаднах на доста отворени писма, но отворено писмо от Тръмп до Мъск в Интернет не открих … Има обаче критики от Мъск относно наложените мита за автомобилите : "Tesla казва на [us]американското правителство, че търговската война на Тръмп може да "навреди" на компаниите за електромобили", пише The Guardian; "Tesla, ръководена от Илон Мъск, предупреждава за ответни мерки при износ поради новите тарифи на Тръмп", изнася npr и много други информационни източници : The Financial Times, Reuters, ABC News, CNBC …
А в Прес групировка от президента Тръмп на 9–ти има следния въпрос : "Казахте, че няма вражда между членовете на вашия кабинет и Илон Мъск. Дори сте вечеряли с него снощи и със секретаря Рубио. Въпреки това напрежението между вашия кабинет и г–н Мъск е голямо. Как ще туширате напрежението? Трябва ли г–н Мъск да се отдръпне малко?" … На който въпрос Дончо отговаря с "Не мисля, че напрежението е високо. Вижте, Илон е много специален човек и тези хора от кабинета са специални хора. Знаете ли, това са много успешни хора, иначе нямаше да стигнат – знаете, те са постигнали най–високи върхове в управлението. И мисля, че имат фантастични отношения с Илон … И DOGE беше невероятна. Знаете ли, вече са открити стотици милиарди долари отпадъци, измами и злоупотреби. И това не означава, че нямат малко спорове тук и там за нещо или може би за персонални аргументи"…
Подобно развитие е доста вероятно, но не бива напълно да отричаме способността на Тръмп да играе "политически шах" … В исторически план почти всеки лидер, независимо дали е император, революционен лидер или демократично избран президент, винаги е изправен пред дилемата между компетентността на своите подчинени и тяхната лоялност. Каквито и да са – универсални решения няма. Освен назначаването на ключови позиции във властта на талантливи аутсайдери – такива, които разбират, че дължат всичко на владетеля и веднага ще загубят цялото си влияние без него … Очертавайки политическата и историческата канава в много широки щрихи, ще отбележа, че обикновено такова определение включва чужденци и неверници, хора без благороден произход и евнуси. Последните се разглеждат като лоялна опора на владетелите не само защото физически не могат да станат основатели на нови управляващи династии, но и защото от гледна точка на тогавашния културен код са се възприемали като не съвсем хора, което създава допълнителни трудности при набирането на поддръжници. Животът обаче многократно е демонстрирал, че дори такива придворни могат да представляват реална заплаха за властта – например събитията известни в китайската история като "Заговорът на сладката роса", показват добре това …
Не се доверявайте на кастратите! Епизод от историята на средновековен Китай – През 817–та година евнусите убиват владетел, когото не харесват : една сутрин на аудиенция му съобщават за благоприятен знак : уж сладка роса се появила на нар близо до двореца, разказват и предупреждават за опасните евнуси "Дилетант" и "Дзен"
В това отношение поучителна е и историята за възхода и падението на председателя на Държавния планов комитет на СССР Николай Вознесенски. През 1948–ма година Сталин говори доста остро за способностите на своето обкръжение, наричайки ги слепи кученца и котенца, и заявява че Вознесенски е единственият човек, който разбира как да управлява държавата, и следователно той е наследникът. Две години по–късно Вознесенски вече седи на подсъдимата скамейка като един от ключовите обвиняеми по "Ленинградското дело" (поредица от съдебни процеси в СССР в края на 1940–те и началото на 1950–те години срещу партийни и правителствени ръководители, свързани предимно с град Ленинград и Ленинградските областни и градски комитети на Всесъюзната комунистическа партия (б). Подсъдимите са обвинени в създаване на "вражеска група" в партията, извършване на "саботаж и подривна дейност", включително изборни измами и корупция – кражба на държавни средства за лично обогатяване), разказва Сергей Лебедев …
Трудно е да си представим, че политик с опита на Сталин не би разбрал, че като нарече ръководителя на Госплан свой наследник, той рисува огромна мишена на гърба му. Също така изглежда малко вероятно той просто да е искал да се отърве от Вознесенски по този начин – това можеше да стане много по–лесно. Най–вероятно той преследваше няколко цели наведнъж : да озадачи най–близкото си обкръжение, използвайки принципа "разделяй и владей", и да провери дали Вознесенски ще може да издържи удара …
Доналд Тръмп едва ли може да се приеме за толкова изтънчен държавник [като Йосиф Висарионович] (подобно сравнение изглежда смешно), но политическата борба все още учи и променя възприятията доста добре, така че да се каже, че пряк публичен сблъсък между настоящия президент на САЩ и ръководителя на DOGE е неизбежен и ще се случи всеки момент, не е много разумна прогноза …
Действително Илон Мъск е ярка и харизматична фигура, която в много отношения засенчва Тръмп и разполага със собствени уникални финансови и медийни ресурси [и интелектуални], които напълно компенсират неговия извънсистемен статус …
Наистина между Мъск и Тръмп има определени противоречия, преди всичко икономически, по отношение на енергетиката и участието на Съединените щати в глобалната икономика. Тръмп е изолационист, който е убеден че [us]американската икономика ще има полза от фокусирането върху традиционните енергийни източници, докато основателят на Tesla е говорил многократно за необходимостта от преминаване към възобновяеми енергийни източници и като цяло смята, че Съединените щати не трябва да се изолират твърде много от глобалната икономика. И това е само повърхностното, което веднага хваща окото и следва от публичните им изявления … (Разбира се има противоречия, които все още не са видими или сега се зараждат и развиват, и които несъмнено рано или късно ще се издигнат и изплуват на повърхността в една или друга конкретна форма) … Но да се опитвате да разберете какво точно ще бъде препъникамъкът в отношенията между двамата "чешити" е доста безсмислено упражнение. Може да се предположи, че Тръмп като постепенно набиращ опит политик, няма да се сблъсква директно с Мъск, а ще се опита да го елиминира чрез ръцете на обкръжението си, което вече показва признаци на недоволство от дейността на баш милиардера. Преди това обаче на секретарят на DOGE най–вероятно ще бъде позволено да завърши до голяма степен възложената му неблагодарна работа, с което да канализира общественото недоволство върху себе си. Това е политическа рецепта, добре известна и разбираема за всеки, който дори бегло е прелиствал "Владетелят" на Николо Макиавели – жертвайки изпълнителя, който е свършил мръсната но необходима работа, самият владетел освен всичко останало се явява в очите на народа и като защитник на справедливостта … (като Баце да кажем или цар Борис III–ти) …
Каква работа вършат противоречията? –
– противоречията са източникът на развитието и следователно ако между Дончо и Илон има съперничество, то това е полезно за [US]Америка, защото ще я придвижи напред … «Развитието е "борба" на противоположности», казва другарят Ленин и това прави двамата борци Тръмп и Мъск подвластни на марксизма–ленинизма;
– противоречието, ако има такова между тях, така или иначе, рано или късно, трябва да бъде разрешено … чрез борба. Което предполага че ще има шоу … Именно в борба и чрез борба се решава "спорът" между противоположните тенденции, съдържащи се в хората, явленията и предметите (питайте Ицката за борбата му със съдиите);
– противоречията се разрешават само в борба и чрез борба. Противоречията не се примиряват, а се преодоляват … Сега, кой кого ще преодолее – Тръмп Мъск или Мъск Тръмп – не се наемам да кажа;
– и в края на краищата побеждава тази страна, която е носител на развитието. Това именно означава, че борбата на противоположностите е движещата сила на развитието … Е, тук също не се наемам да кажа коя страна – Тръмп или Мъск – е прогресивна и носи развитие за [US]Америка … За света засега Доналд Тръмп е по–прогресивната страна;
И тук възниква въпросът : ще се съгласи ли Мъск да напусне сцената, както се казва, по добър начин или ще започне конфронтация с Тръмп? Тук влизаме в минно поле от спекулации и предположения. Милиардерът дари 288 милиона долара за предизборната кампания на Тръмп, превръщайки се в най–големия политически дарител в САЩ – и говорим само за официалните суми. Несъмнено беше замесен и мощен медиен ресурс, който позволи на западните политически експерти да присъдят на Мъск звучната титла "kingmaker" (буквално – "кралетворец") … (Но още по–точно би било да се нарече "производител на крале" – все пак Мъск е крупен индустриалец, а не "арт" занаятчия. И ако наистина е произвел Тръмп, така серийно може да произведе и други "политически тесли") …
По всичко личи, че такъв човек ще откаже да напусне политическата сцена – и то не само поради лични амбиции, но и заради принципите си, заключава Сергей Лебедев …
Технологичен нюанс в амбициите на Илон Мъск внася Владимир Прохватилов с твърдението си, че "без съветските [космически] разработки за Илон Мъск ще бъде трудно да изследва дълбокия космос" в Аналитический портал «Фонд стратегической культуры» : Създателят на двигателя РД–180, които доскоро [us]американците използваха (и може би още използват) за своите ракети, конструкторът и академик на Руската академия на науките Борис Каторгин също казва, че ракетите на Мъск са "по–слаби от нашите" – преди 50 години руснаците се уляли с 30 маршови двигатели на лунната ракета «Н-1» … Сега Мъск съвсем се оплескал с 33 двигателя Raptor (20 маршови и 13 кормилни) на "Super Heavy". Които според изчисленията могат да изведат до 150 тона полезен товар в околоземна орбита … А Съветската ракета «Енергия» е способна да изведе в орбита до 200 тона полезен товар и е оборудвана само с четири кислородно–керосинови ускорителя РД–170 за I–та ѝ степен и четири кислородно–водородни маршови двигателя РД–012 за II–та ѝ степен … И най–точният отговор е, че двигателите с химическо гориво не са увеличили мощността си оттогава (от 70–те години), а амбициите на Илон Мъск за Марс и Луната изискват поставянето на нов рекорд за броя двигатели, инсталирани на ракета, предназначена да щурмува необятността на дълбокия космос … Ветеранът от руската космическа индустрия Дмитрий Конанихин отбелязва, че "когато истинските инженери на Space X, седящи в сянката на шоумена Илон Мъск, мащабно развиха технологиите Falcon–Full Thrust до размера на гигантоманията на "лунната" «Н-1» и "марсианската" Starship, се оказа че и в тази част на Вселената законите на природата и "физиката, тази безсърдечна кучка" все още са съхранени и важат" … Според Конанихин (с когото съм съгласен (Прохватилов, аз не разбирам), нивото на вибрации на тръбопроводите и окачванията на двигателния пакет на гигантската ракета Starship е толкова високо, че "съществуващите материали и конструктивни решения" не са в състояние да осигурят необходимата твърдост на цялата конструкция … Дори инженерите на Space X успеят да "завършат" Starship, концептуалната грешка да се разчита на трийсет и два двигателя с ниска мощност е очевидна, което прави перспективите на [us]американците да изследват дълбокия космос с корабите на Илон Мъск много съмнителни …
Все пак [us]американците имат по–лоши двигатели от нашите, Мъск никога не е крил това, пише Прохватилов и цитира Forbes Russia където във интервю пред Everyday Astronaut след 5–та минута на видеото Мъск разказва : "Има много проектирани прекрасни ракетни двигатели. Прекарах много време в разглеждане на проекти на руски ракетни двигатели. Има някои невероятни проекти на руски ракетни двигатели. Те правят сценично изгаряне от дълго време. И те са направили, не знам, стотици различни дизайни, буквално. Така че трудната част не е, можете ли да проектирате двигател с вътрешно горене? Това е направено. Разбира се нашият е с по–високо налягане от преди и е с изгаряне в пълен поток, но това са относително незначителни увеличения в сравнение с това, което руснаците вече са направили", отдава дължимото на старшите в професията Илон …
Програмата на НАСА "Съзвездие" подготвя полет до Луната с космическия кораб "Орион", който вече е тестван с полет при мисията "Artemis–1" – изведен в лунна орбита без екипаж …
Обаче "Белият дом може да се опита да намали бюджета на НАСА за наука с 50 процента", съобщава Ars Technica … "Това не би било нищо друго освен събитие на ниво изчезване за космическата наука" … "Все още нямаме информация за бюджета и мразя да планирам нещо въз основа на слухове и спекулации. Знаете ли, ние ще продължим да правим страхотна наука. Ще продължим да имаме балансирано научно портфолио със сигурност. И знаете ли, ние ще бъдем благодарни за това, което получаваме, и ще правим страхотни неща с него", казала ядосано асоциираният администратор, който ръководи дирекцията за научни мисии на НАСА, Никола Фокс, на пресконференция за кацане на Луната в Хюстън …
А работата по програмата "Съзвездие" и ракетата "Орион" е прекратена поради ясното конкурентно предимство на ракетите носители SpaceX на Илон Мъск …
Явно в тази област засега Илон Мъск преодолява Доналд Тръмп … Който в същото време работи по поставените му от Владимир Владимирович задачи, за което разказва Андрей Резчиков в статията "Демилитаризацията на Украйна (една от целите на Специалната военна операция) се превърна в домашна работа на Тръмп", в Деловая газета «Взгляд» …
А на среща с журналисти на въпроса "Русия продължава да атакува, и след като Русия продължава да атакува Украйна, планирате ли да наложите някакви санкции?", Дончо смутолевил "Ами те се бият един срещу друг" … (Тоест, за какво да ги санкционирам?) …
На 21–ви на сайта на Белия дом "Президентът Доналд Джон Тръмп отбеляза 9–та седмица от своето президентство с множество забележителни победи и потвърждаване на безмилостния си фокус върху безопасността, сигурността и възможностите за всички [us]американци", където пише и : "Цените на яйцата на едро се понижиха за трета поредна седмица – спад с повече от 50 %, откакто президентът Тръмп встъпи в длъжност … И така, излиза че в страната Тръмп се представя по–добре от Мъск, който прави непопулярни съкращение. А пред света Тръмп не прави [US]Америка толкова велика, колкото Мъск. Ето ти противоречие.
https://vz.ru/opinions/2025/3/21/1321161.html
https://www.whitehouse.gov/presidential-actions/2025/01/establishing-and-implementing-the-presidents-department-of-government-efficiency/
https://vz.ru/video/2025/3/10/1319552.html
https://www.bbc.com/news/articles/c201z4lv5xxo
https://www.theguardian.com/technology/2025/mar/14/tesla-trump-trade-war-harm-car-companies-elon-musk-tariffs
https://www.npr.org/2025/03/14/g-s1-53947/tesla-led-by-elon-musk-warns-of-export-retaliation-due-to-new-trump-tariffs
https://www.cbsnews.com/news/tesla-warns-trump-tariffs-could-hurt-us-automakers-musk/
https://www.ft.com/content/605295c5-dc8f-4247-ba35-8036b5058915
https://www.reuters.com/business/autos-transportation/tesla-warns-trump-administration-it-is-exposed-retaliatory-tariffs-ft-reports-2025-03-13/
https://abcnews.go.com/US/tesla-letter-tells-trump-administration-worried-tariffs/story?id=119796605
https://www.cnbc.com/2025/03/14/elon-musks-spacex-tesla-lobby-trump-trade-rep-on-tariffs.html
https://www.whitehouse.gov/remarks/2025/03/press-gaggle-by-president-trump/
https://diletant.media/articles/38392056/
https://dzen.ru/a/Z1zlZ54sHEmz-3nV
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B5_%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%BE
https://leninism.su/works/68-tom-29/2033-k-voprosu-o-dialektike.html
file:///E:/Downloads/000200_000018_rc_4556526-%D0%A4%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D1%81%D0%BE%D1%84%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B5_%D1%82%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8_%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D0%BD%D0%BE%D0%B5_%D1%81%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5_%D1%81%D0%BE%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B9_%D0%9B%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BD_%D0%A2_29.pdf
https://www.fondsk.ru/news/2025/03/15/bez-sovetskikh-razrabotok-osvaivat-dalniy-kosmos-ilonu-masku-budet-slozhnovato.html
https://www.forbes.ru/newsroom/milliardery/436569-mask-rasskazal-ob-izuchenii-konstrukciy-rossiyskih-zhidkostnyh-raketnyh
https://www.youtube.com/watch?v=t705r8ICkRw
https://arstechnica.com/space/2025/03/white-house-may-seek-to-slash-nasas-science-budget-by-50-percent/
https://vz.ru/world/2025/3/20/1321098.html
https://vz.ru/news/2025/3/21/1321439.html
https://www.youtube.com/watch?v=OS5RjR-xqmk
https://www.whitehouse.gov/articles/2025/03/week-nine-wins-president-trump-puts-america-first/
© Красимир Говедаров, Главен експерт
Тагове:
© Дъг Кейси за възхода на BlackRock и фа...
© Либертарианско танго
:-)))
