
Прочетен: 483 Коментари: 8 Гласове:
Последна промяна: 06.02 14:55


Политикът казал : "Като военен искам да кажа, че Сталин направи най–голямата грешка от моя гледна точка. Това е анексирането на Западна Украйна … Нямахме време да създадем нова защитна линия … Второ, получихме бунт. Всички така наречени западни украинци, 90 % [от тях] бяха полицаи и се биеха срещу нас [в Отечествената война] … След това тази зараза [нацизма] плъзна в Киев, дойде в Одеса, изгаряйки хора, зарази и Харков", казал бившият министър–председател на Руската федерация Сергей Степашин на събитие в чест на 80–та годишнина от Ялтенската конференция в Ливадийския дворец в Ялта …
И предвид днешното положение добавил : "Искам да напомня на господата от бандеровска Украйна още един аспект. Да си припомнят също, че Украйна влезе в ООН като суверенна държава. Сталин беше този, който настоя за това" …
Скулптурната композиция "Тримата големи" от Зураб Церетели в Ливадийския дворец
Историкът казал : "Това че ще има война, знаеха всички. Но Сталин разчиташе, че тя ще започне по–късно. Той не очакваше че ще стане толкова стремително и бързо. Анексирането на територията на Западна Украйна не беше грешка на вожда. Там беше съвсем различна ситуация – Полша просто престана да съществува …
Въпросът е стоял така : или териториите на Западна Украйна отиват към Австрия и Германия, или стават част от СССР заедно с териториите на Западна Беларус и Балтика. Когато Сталин попита разузнаването дали германците имат топло зимно бельо, те му докладваха, че нямат. В отговор той каза няколко знаменателни думи за това как само луд може да започне война с Русия. Но той не разбра, че Хитлер наистина е луд и войната започна …
Бандеровците първоначално са били антиполско движение. Затова направиха Волинското клане и всичко останало. Когато германците и словаците навлязоха на полска територия, последователите на Бандера разбиха поляците в дълбините на страната. И едва тогава бандеровците попадат под пълното влияние на Германия …
Предишните граници към 1939–та година бяха приблизително на 120 км от Ленинград, само на 40 км от Минск, на 250 км от Киев, 50 км от Одеса. Не се знае дали Москва и Ленинград щяха да оцелеят, ако границите не бяха отместени [на запад]", казал историкът Александър Мясников, главен редактор на проекта "Русия – моята история", пред Деловая газета «Взгляд» в отговор на цитирания в началото политик и юрист, тоест "адвокат", Сергей Степашин.
Да припомним, че преди повече от 85 години ръководителите на външнополитическите ведомства на СССР и Германия Вячеслав Молотов и Йоахим фон Рибентроп подписаха съветско–германския пакт за ненападение. В същото време беше подписан таен допълнителен протокол за разграничаване на сферите на интереси на двете страни …
Зоната на влияние на Съветския съюз включва Балтика, Източна Полша (включително Западна Беларус и Западна Украйна) и Бесарабия. По–късно, на 1–ви септември 1939–та година, Германия напада Полша и окупира западните ѝ региони. На 17–ти септември съветските войски бяха въведени в териториите на Западна Украйна и Западна Беларус, които дотогава бяха част от Полша …
Анексирането на тези територии помогна да се избегне "война на два фронта". Разширявайки границите си на запад, беше възможно да се осигури "голяма зона за сигурност за защита на границите", разказва още газетата, цитирайки историка Мясников …
"Бих нарекъл германско–съветския договор най–високото постижение на нашата външна политика през целия ХХ– век. Той ни даде военно и дипломатическо предимство, а също така ни позволи да избегнем още по–големи загуби във войната", изтъкнал в интервю по друг повод пък друг историк – Михаил Мягков пак пред Деловая газета «Взгляд».
Народът казал : "Къщата–музей на Сталин отчита ръст на посетителите", рапортува за изпълнението на плана в края на 2024–та година Деловая газета «Взгляд»
Повече от 153 хиляди души са посетили къщата–музей на Сталин в Гори през първите 11 месеца на тази година, включително почти 138 хиляди чужденци, съобщава кореспондентът на вестник "Взгляд" в Тбилиси.
Тази информация съобщиха от къщата–музей в навечерието на 145–та годишнина от рождението на Сталин, която се чества в събота. Най–много чужденци, посещаващи музея, са граждани на Китай, Руската федерация и Иран.
През изминалата година повече от 137 хиляди души са посетили къщата–музей на Сталин, включително повече от 122 хиляди чуждестранни граждани. Рекордът на посещаемостта – почти 176 хиляди души – беше поставен през 2019–та година [за 140–та годишнина от рождението на вожда].
Музеят съхранява шинелът на Сталин, неговата лула и други лични вещи, както и експонати, свързани с живота и работата на бившия вожд на СССР. Наблизо е вагонът на Сталин, с който съветският вожд пътува до историческите конференции в Техеран, Ялта и Потсдам. Вагонът е със статут на мобилен паметник на грузинското културно наследство ...
Либерасткият Аналитичен център на Юрий Левада "Левада–Център", на чиито сайт най–отдолу пише "АНО "Левада–Център" е включен от Министерството на правосъдието [на РФ] в регистъра на организациите с нестопанска цел, изпълняващи функциите на чуждестранен агент", показва следната картинка за отношението към Йосиф Висарионович Сталин в Русия :
Как вие лично като цяло се отнасяте към Сталин?
А тези 2 проучвания на "Левада–Център" от 2021–ва година, предвид факта, че Украинската Съветска Социалистическа Република (УССР) беше член на ООН като суверенна държава по решение и настояване на Сталин, показва какви негодници са хохлите …
Съгласни ли сте или не сте съгласни с твърдението "Сталин беше велик лидер"?
Как вие лично като цяло се отнасяте към Сталин?
Такава анкета произвел и Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) : КМІС редовно задава въпроси относно отношението към Сталин под формата на "Как вие лично като цяло се отнасяте към Сталин?" Анкетираният може да избере един от отговорите : "с възхищение", "с уважение", "със симпатия", "безразличие", "с неприязън, раздразнение", "със страх", "с отвращение, омраза". Първите три варианта всъщност отговарят на положително отношение към Сталин, последните три – на отрицателно …
"Рейтингът на одобрение на Сталин сред руснаците счупи исторически рекорд … Ролята на Сталин в историята се оценява положително от 70 % от руснаците, според проучване на "Левада–Център". Това е рекорд за всички години на съответните изследвания. Почти половината от анкетираните са готови да оправдаят репресиите от сталинската епоха", пише РБК в същата 2019–та година , когато се навършиха 140 години от рождението му
Политологът Екатерина Шулман посочва три причини за подобни нагласи в обществото : 1) "Първата е времето. Събитията са все по–далече. Съответно живата историческа памет избледнява, така че Наполеон е торта, а не човек, който е нападнал Русия, Хитлер е мем, а Сталин е "кубански казаци". Някакво много далечно минало. Затова отношението е като към крал Артур" … 2) "Втората причина е държавната пропаганда. Нека не си затваряме очите, че Сталин се рекламира като победител във войната и мъдър владетел. А по принцип (?) съветският исторически период се рекламира като най–доброто възможно време" … 3) "И третата, най–интересната причина – това отговоря на динамиката. Това са антиелитарни настроения. Мемът "Сталин" – не самият човек, а това, което е останало от него в паметта на живите хора – се възприема като символ на строгия ред и последен аргумент в борбата срещу арогантните чиновници, които са извън контрол … "За вас няма Сталин" – това означава, че за вас няма контрол. За кого? Това не говорят хората помежду си един за друг, това хората говорят за своите началници", бърбори врели–некипели BBC News Русская служба и показва снимка как грижовна ръка внимателно и нежно попива потта от мъдрото чело на вожда
Популярността на Йосиф Висарионович Сталин сред гражданите на Руската федерация потвърждава и идеологическия противник на комунизма, Съветския съюз и въобще на Русия Радио "Свобода" през 2021–ва година : "Анкета : 60 % от руснаците имат положително отношение към Сталин, рекорд … От тях 45 % се отнасят към Сталин с уважение, 10 % със симпатия и 5 % с възхищение", признава неоспоримото [us]американската медия
Ресталинизация!, документира .Точка : Днес в Русия има 110 паметника на Сталин, 22 от които са статуи в цял ръст. Повечето от тях са съветски бюстове, реставрирани след разпадането на СССР … Общо паметници са издигнати в 40 области и 107 населени места, 15 от които са областни центрове. Водачът по брой скулптури е Северна Осетия, където са издигнати паметници в 24 населени места (смята се, че Сталин има осетински корени, въпреки че самият той опровергава тази теория). На второ място е Дагестан (в 9 селища), на трето място е Якутия (в 8 населени места) … Приблизително половината от поставените паметници (49 броя) са издигнати по инициатива на властите, останалите – 61 паметника – по искане на местните жители, разказва с числа и снимки .Точка …
"Реално присъдите ги издава Политбюро на Работническата партия. Това което се случва в Съдебната зала е един театър … Пред Съдебната палата в Пловдив по същия начин се провежда така наречения "митинг на черните забрадки" – майките, сестрите, съпругите на жертвите на Съпротивата, които да скандират "Смърт!" … Идеята е, че почти всички присъди задължително включват и конфискация на имуществото. Тоест идеята е тези хора не просто да бъдат убити и осъдени, а да бъде заграбено тяхното имущество", бърбори някой си Михаил Груев … А това е казал народът по времето на Народния съд през 1945–та година
https://vz.ru/news/2025/2/4/1312734.html
https://tass.ru/obschestvo/23051029
https://crimea-news.com/society/2025/02/04/1584048.html
https://crimea-news.com/society/2025/02/05/1584182.html
https://crimea-news.com/society/2025/02/04/1584162.html
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D0%BC%D1%8F%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA_%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D1%83,_%D0%A0%D1%83%D0%B7%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D1%82%D1%83_%D0%B8_%D0%A7%D0%B5%D1%80%D1%87%D0%B8%D0%BB%D0%BB%D1%8E_(%D0%AF%D0%BB%D1%82%D0%B0)
https://vz.ru/news/2025/2/4/1312776.html
https://vz.ru/politics/2024/8/23/1283186.html
https://vz.ru/news/2024/12/20/1304667.html
https://www.levada.ru/2023/08/15/otnoshenie-k-stalinu/
https://www.levada.ru/2021/06/23/otnoshenie-k-stalinu-rossiya-i-ukraina/
https://kiis.com.ua/?lang=ukr&cat=reports&id=1273&page=1
https://www.rbc.ru/politics/05/02/2025/67a34afb9a794771aa42afa1
https://www.bbc.com/russian/news-47947555
https://www.svoboda.org/a/31322775.html
https://pointmedia.io/story/6519c947274c780b0a8ccecb
https://bnt.bg/news/po-sveta-i-u-nas-2000-chasa-1-fevruari-2025-g-336410news.html
© Красимир Говедаров, Главен експерт
Тагове:
:-)))
"Вот был бы жив товарищ Сталин- вернули Ригу мы и Таллин. " - цитат.
Водки не хватает сало- Рига, Киев, Талин- мало! - авторско допълнение.
"Не хватает, не хватает" – виж, и полската водка не е за изхвърляне, да не говорим за грузинското вино и чешката бира.
Тоя е бил министър по времето на Саакашвили, което обяснява много неща.
