Прочетен: 1056 Коментари: 14 Гласове:
Последна промяна: 08.12.2024 13:05
Понеже войната е на прага ни, затова горещо ви препоръчам брошурата "Когато дойде кризата или войната", която Агенцията за социална защита и готовност (MSB) на Швеция е издала и разпространява сред шведските граждани. Брошурата може да се изтегли от сайта на MSB на ингилизки. Положението явно е сериозно, след като Швеция, която от над 200 години не е участвала в никакви войни, наскоро се присъедини към НАТО и вече се готви за война
(1).png)
Ситуацията в света значително се влоши след изпращането на предишната листовка през 2018–та година. В нашия свят се води война, екстремното време става все по–често срещано явление. Терористичните заплахи, кибератаките и подвеждащата информация се използват за да ни навредят и да ни повлияят. Швеция също се присъедини към отбранителния (?) съюз НАТО. На този фон на MSB беше възложено от правителството да изготви нова версия на брошурата "Когато кризата или войната дойдат" … В новата брошура получавате съвети как да се подготвите и какво да направите, когато дойдат кризата или войната … Брошурата е достъпна в дигитален вид на няколко езика, чете се на шведски и английски, жестомимичен превод и на Брайл. Може да се поръча и на английски език, обосновава се Агенцията за социална защита и готовност на Швеция защо предлага въпросното практическо ръководство
(2).png)
Брошурката е от 32 страници, съдържа 20 теми и е добре илюстрирана с нагледен материал.
Знаем че животът на гражданите в Швеция е добре уреден и това се вижда и от материала – нищо не е пропуснато – дигиталната сигурност, дори е помислено за домашните животни, за хората със специални потребности, както и за притеснителните натури и разбира се децата.
Във военновременна обстановка с децата трябва да се разговаря, да им се обясняват нещата без излишни подробности и да им се казва само това, за което сте сигурни, че е достоверно; препоръчително е повече децата да говорят, а възрастните да слуша, така те се разтоварват психически; когато нямате отговор не бива да лъжете или да си измисляте, препоръчва брошурата. И е важно да се занимавате с децата постоянно и да не ги оставяте за дълго сами, така че да не изпадат в безпокойство и тревога.
За физическата си защита при война знам от часовете по начално военно обучение (НВО) в гимназията и от казармата. В института изучавахме предмета Организация на защита на населението и народното стопанство (ОЗННС). От там научих как да работя с дозиметричния кръг. А на изпита изпуснах петицата, защото не можах да обясня с подробности принципа на атомната ли беше, ядрената ле беше, не помня, бомба. То и по физика в гимназията имах 3–ка.
(3).png)
Български военен дозиметричен кръг
Но сега с развитието на информационните технологии и техника, с наличието на средства за въздействие, възниква и необходимост от Психологическа защита, за която брошурата препоръчва : Чужди сили (знае се кои) и други участници извън Швеция (същите са и при нас) използват дезинформация, подвеждане и пропаганда, за да ни повлияят. Опитите за влияние се извършват ежедневно, предимно онлайн и в социалните медии. Целта е да се създаде недоверие и да се сломи волята ни да се защитаваме …
Тези, които искат да ни повлияят, могат да го направят по следните начини :
• Разпространение на лъжи и неверни истории или истории, които са частично верни, но извадени от контекста;
• Подправяне на изображения, видео и гласови записи;
• Възбуждане на силни чувства относно проблем или събитие, за да ни накарат да се тревожим или подозираме един друг.
Ето как можете да допринесете за вашата [психическа] устойчивост :
• Внимавайте за съдържание, което предизвиква силни емоции;
• Споделяйте само информация, за която знаете, че идва от надеждни източници;
• Опитайте се да получите потвърждение на информацията от няколко различни източника;
• В случай на сериозен инцидент потърсете потвърдена информация от властите.
И понеже всички имаме зависимост от телефоните и Интернет, важна е и Дигиталната сигурност : Дигитализацията може да ни направи уязвими за кибератаки, които нокаутират важни ИТ системи;
(4).png)
Вие допринасяте за укрепване на устойчивостта на [страната], като боравите с информация по сигурен начин, както у дома, така и на работа. Някои съвети :
• Създавайте дълги пароли с комбинация от букви, цифри и символи;
• Не кликвайте върху връзки в имейли и не отваряйте прикачени файлове от неизвестни податели (то това не трябва да се прави и в уж мирно време, защото днешното общество е рай за мошениците и изнудвачите);
• Инсталирайте незабавно актуализации за защита (Да, ама "гут моргин, все пари искат");
• Архивирайте най–важната си информация, например на външен твърд диск, USB памет или в "облачна" услуга (правя го, защото и при спиране на електричеството съм я губил).
Относно Терористичните атаки, с които имам някакъв опит от обаждания по телефона за инциденти с детето, от определени предавания по телевизията, от нервни граждани и прочие, в брошурата се казва : Терористичните атаки и въоръженото насилие могат да бъдат насочени срещу хора или важна инфраструктура като електроснабдяване и транспорт. Ако сте засегнати, действайте незабавно чрез :
– Бягство – Отдалечете се от мястото;
– Потърсете подслон – Заключете се в стая или се скрийте, ако не можете да избягате (Подходящо е да се пъхнете под леглото или да влезете в гардероб или скрин; така аз като дете, след като счупихме прозорците на черковата и се разбягахме, се скрих в хамбара. Седнах върху житото и си надянах на главата чувал. И понеже нищо не виждах, си мислех, че и другите не ме виждат). Поставете телефона на безшумен режим;
– Аларма – Обадете се на телефон 112 и им кажете какво се е случило;
(5).png)
Помислете за следното :
• Обаждайте се само ако трябва да се обадите за помощ. В противен случай мрежата може да се претовари;
• Следвайте съветите на полицията, спешните служби и властите;
• Не разпространявайте слухове и непотвърдена информация за случващото се;
• Не се обаждайте на никого, който може да е в опасност. Можете да разкриете къде се крие [застрашеният] човек.
Ние нямаме Домашни любимци, но наблюденията ми са, че доста хора имат и вие също може да имате. И вие сте отговорни за благополучието на вашия домашен любимец дори по време на криза и война. Уверете се, че имате поне една седмица подготовка за вашето животно. В случай на въздушно нападение можете да заведете домашните любимци на защитени места като мазета, гаражи и метростанции. Ако трябва да оставите домашния любимец у дома, можете да му осигурите допълнително вода, както и допълнително храна, ако вашият домашен любимец може да се справи със свободния достъп до храна
(6).png)
Добре е да имате у дома :
– Фураж и вода в кутии;
– Лекарствата, от които животното се нуждае;
– Клетка или друго приспособление за транспортиране на животното;
– Телефон на ветеринарен лекар, застраховка на животните и лична карта на хартиен носител;
!Ако имате коне или селскостопански животни, можете да потърсите информация от Министерството на земеделието и храните – българския аналог на Шведската земеделска агенция!
Ако се притеснявате : Живеем във време на заплахи, които могат да създадат безпокойство и несигурност. Ето няколко съвета как да управлявате безпокойството си :
• Говорете с роднини, приятели, съседи или друга асоциация относно вашите притеснения. Може да ви помогне да се чувствате по–малко сами;
• Включете се например като помогнете на другите да подобрят готовността си. Може да ви даде усещане за смисъл;
• Грижете се за здравето си. Добрата храна, сънят и упражненията намаляват стреса и ви карат да се чувствате по–добре (А какво да кажем за добрата компания : разпивка и игра на карти по съседски? Най–ефективният антидепресант);
• Ограничете потока си от негативни новини за състоянието на света. Намерете ниво, което е точно за вас. Отделете време за неща, които ви карат да се чувствате добре (горе посочените);
• Свържете се със здравеопазването, ако се чувствате много зле (Здравеопазването ще ви довърши окончателно и тогава въобще няма да "се чувствате").
Имайте постоянна Домашна готовност : Вие допринасяте за готовността на цялата общност, ако имате домашна готовност за поне една седмица. Адаптирайте съветите в контролните списъци към вашите нужди и изисквания. Някои неща може да сте в състояние да споделите с други, например със съседите си. По време на криза и война всички трябва да си помагаме. Бъдете предварително подготвени, за да не се налага да правите всичко наведнъж, ако се случи нещо сериозно …
– Вода – Имате нужда от поне три литра вода на ден, предимно за пиене и готвене. Ако има недостиг на питейна вода, общината може да постави резервоари за вода, но все пак трябва да имате резерви с вода у дома :
• Снабдете се с кутии или кофи с капаци, в които да съхранявате вода;
• Купете бутилирана вода или напълнете кутии, направени за храна;
• Съхранявайте водата на тъмно и хладно. Проверявайте дали водата е вкусна и дали мирише веднъж или два пъти годишно. Сменете я, ако е необходимо;
• Ако не сте сигурни дали водата е чиста, кипнете водата, докато заври енергично.
!Замразете вода в PET бутилки. Бутилките могат да се използват като охлаждащи лампи (?), ако токът спре. След като ледът се разтопи, можете да пиете водата (Може и преди да се разтопи да се пие лед с уиски, водка или други твърди напитки. Аз лично си ги пия чисти). Не пълнете бутилките догоре, защото може да се пръснат (при замръзване водата се разширява, това шведите не го ли учат в основното училище?)!;
– Топлина – Домът ви изстива бързо, ако има прекъсване на тока през зимата. Изберете стая, в която да бъдете. Закачете одеяла на прозорците и покрийте пода с килими. Добре е да имате у дома следните вещи :
• Топли и здрави връхни дрехи, вълнени дрехи, дебели чорапи, шапки, ръкавици без пръсти, шалове;
• Одеяла, спални подложки, спални чували;
• Алтернативен източник на топлина, който не работи с електричество, например газови нагреватели или елементи, захранвани с керосин (нафтова печка);
• Свещи, чаени лампи, гориво за източници на топлина (дръвца, кюмурец; през зимата на 1985–86–та година мръзнех като куче, защото се топлех с електрически радиатор. Търпях, търпях и накрая си купих печка "жабе" и много криви кюнци, с които направих серпентина до комина. Когато останалите от квартиранта дърва свършиха, на тавана намериш доста оставени от него обувки. Да видите как топлят ония ми ти италиански подметки. Тръбите се нажежаваха до жълто, а в стаята ставаше като баня и се носеше едно яко ручене);
• Кибрит, запалки, пожарогасители.
!Обърнете внимание на безопасността, ако използвате алтернативни източници на топлина. Проветрявайте често, за да внесете кислород. Изключете ги преди да заспите!;
– Комуникация – Трябва да можете да получавате новини и важна информация от властите. Трябва също така да можете да поддържате контакт с роднини и приятели. Добре е да имате у дома следните уреди и предмети :
• Радио, захранвано от батерия, слънчеви клетки или манивела;
• Резервни батерии;
• Мобилен телефон и заредени допълнителни батерии (power bank);
• Мобилно зарядно за телефон за използване в автомобил;
• Важни телефони записани на хартиен носител;
– Храна – Имате нужда от храна, която ви засища, дава ви енергия и може да се съхранява на стайна температура. Изберете храни, които се приготвят бързо, изискват малко вода или могат да се консумират веднага. Съберете запасите си, като от време на време пазарувате малко повече и постепенно натрупвате. Добре е да имате у дома :
• Сухи продукти : зърнени храни, мюсли, тестени изделия, ориз, кус–кус, каша на прах, мляко на прах, тортила, твърд хляб, крекери, сол, подправки;
• Консерви : Домати, зеленчуци, плодове, готови храни;
• Храни с високо съдържание на протеини : Сушено или консервирано месо и риба, нахут, боб, леща, сирене в туба (защо не в кутия или стомна);
• Храни с високо съдържание на мазнини : олио за готвене, песто, сушени домати в масло, тапенада, фъстъчено масло, ядки и семена (най–подходящи са ядки и печени тиквени и слънчогледови семки "Вуйчо Ваньо", които са качествени);
• Бързо разграждащи се "енергетични" храни : Плодов крем, конфитюр, шоколад, мед, протеинови блокчета, сушени плодове;
• Напитки : Кафе, чай, шоколад на прах, супа от боровинки и шипки, плодови напитки, млечни напитки;
• Специални храни за деца : Каши, заместители, пюрета, бебешка храна консерви.
!Погрижете се за плодове и специално за горски плодове. Отглеждайте растения, които са годни за консумация във вашата градина, в саксии на балкона или перваза на прозореца!
– Пари – Ако можете да плащате по няколко различни начина, вие укрепвате готовността си. Чувствайте се свободни да използвате пари в брой от време на време. Добре е да имате :
• Пари в различни купюри за поне една седмица;
• Други решения за плащане като банкови карти и дигитални трансфери.
За мен като възрастен човек облекчаването на физическите потребности е по–трудно и сложно : не мога да клеча например, защото не ме държат краката; не мога да стискам по малка нужда. И затова мен най–много ме заинтересува темата "Тоалетна" на страница 18–та
(7).png)
Ако от крана не тече вода, например в случай на прекъсване на тока, не можете да пуснете водата в тоалетната. Бъдете готови да се грижите за отпадъците и внимавайте за хигиената.
Можете да пикаете в тоалетната дори и да не можете да пуснете водата. Изхвърлете тоалетната хартия в контейнер или кофа с капак (Хубаво, ама като пипам напиканата и насрана тоалетна хартия, после като няма вода, как ще си измия ръцете?).
За изпражненията можете да поставите найлонов плик или торба за битови отпадъци в тоалетната, да използвате клозетно буре или кофа с капак. Покрийте екскрементите например с компост или дървени стърготини (?). Вашата община ще ви предоставя информация как да изхвърляте отпадъците (А бе, в Швеция нямат ли химически тоалетни?).
Добре е да имате у дома :
• Тоалетна хартия;
• Мокри кърпички, дезинфектант за ръце;
• Пелени, материали за менструална защита;
• Найлонови пликове или торби за отпадъци;
• Компостна постеля или дървени стърготини;
• Кофа с капак.
!За да намалите лошите миризми, трябва да избягвате смесването на урината и фекалиите!
– Разни – Добре е да имате у дома :
• Буря кухня (нямам представа какво представлява), скара и гориво (дървени въглища);
• Домашна аптечка, комплект за първа помощ;
• Кибрит, запалка с резервни "камъчета";
• Фенерче, челник;
• Отварачка за консерви;
• Гориво в резервоара (желателно и в туби) и заредени батерии за електрическия автомобил.
!Ако използвате лекарства с рецепта или консумативи за болести като диабет, добре е да имате запаси за един месец у дома!
Темата "Тоалетна" най–много развълнувала и шведите, пише Игор Пшеничников в Царьград.
(8).png)
Дисциплинираните шведи търпеливо чакат реда си пред сортира
Андерс Мартенсон, мениджър по сигурността в компания за водоснабдяване и пречистване на отходните води в северната провинция Северна Скания, открил "рискове свързани с този метод". Той "не смята, че найлоновите торбички са напълно безопасни". Предполага се, че те могат "да дадат теч" (което съм установил и аз) или дори да експлодират при дългосрочно съхранение [в резултат на ферментацията на съдържанието им] и да разпространят воня. Мартенсон споделил опасенията си с изданието Echo. Диалогът е подхванат от националната радиотелевизионна компания Sveriges Radio. Включил се и вестник Aftonbladet.
И разискванията продължили, както се каза, на "всяка спирка". Ето какво пише Aftonbladet :
(9).png)
"Съветът за изпражнения в брошурата за кризата е критикуван : "Може да изтече" … "Ако" в торба? – Това е съветът, който MSB дава в новата си кризисна брошура "Когато дойде кризата или войната". Но методът получава критики – найлоновите торбички могат да се спукат … "Може да започне да мирише отвратително. Ако изпражненията не бъдат задържани, бактериите и инфекцията могат да се разпространят. Не съм лекар, но явно е по–добре да са под земята, където никой не влиза в контакт с тях", казва Андерс Мартенсон, цитиран от газетата Aftonbladet … А Ян–Олоф Олсон, администратор в MSB, в имейл до вестника написал : "Например ако използвате тоалетната си и изплакнете с вода от кофа, в зависимост от топографията и дължината на канализацията, може да предизвика запушвания в системата. Спирания, след които е трудно да "започнете" отново".
А въпросът защо Швеция, която от над 200 години не е участвала в никакви войни и наскоро се отказа от строгия си неутралитет, не се разисква. Но отговор на него дава публикацията на Джени Пайпър във Facefook, цитирана от Игор Пшеничников в Царьград :
– Като редовно изпраща оръжия и боеприпаси в Украйна и разрешава атаки срещу Русия с оръжия с голям обсег, като същевременно поддържа санкции срещу Руската федерация, нашият министър–председател умишлено избра да превърне Швеция в мишена. Изглежда че целият шведски истаблишмънт живее в някакъв балон, където подобно на някакво театрално представление, се опитва да приспи хората във фалшиво чувство за сигурност. Казват, че всичко, което се прави, е от полза за сигурността на кралството и се прави за нас. Но всички знаци по–скоро сочат обратното;
– Ако населението не беше толкова усърдно промивано с десетилетия пропаганда, правителството на Швеция щеше да бъде свалено отдавна, а 348–те васали в Риксдага (имайки предвид дупедатите в шведския парламент) щяха да получат ритник в задника за това, че продадоха страната на чужда сила и дадоха децата ни за заложници за дълго време … Лакеите, които ни управляват, продължават да унищожават страната от и в името на своя народ и да получават щедри награди, а ние данъчните роби, потъваме на дъното. Системата ни за социална сигурност е разбита и съдебната ни система е в хаос. Енергийната политика се основава на изчерпването на населението. А инфраструктурата е просто срам. Това са само малка част от нарастващите ни проблеми, които политиците пренебрегват
(10).png)
https://www.msb.se/sv/rad-till-privatpersoner/broschyren-om-krisen-eller-kriget-kommer/
https://rib.msb.se/filer/pdf/30828.pdf
https://dzen.ru/a/Z0x7Q-nWInezC_eU
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/VzaMl4/msb-s-bajstips-i-krisbroschyr-kritiseras-kan-lacka
© Красимир Говедаров, Главен експерт
Тагове:
"Технологическая дуэль" добрал...
"На кой черт нам правда, если она в...
Царството небесно е управляваща информац...
Перхидролените каки начело на НС - радос...
Четох, че има и Български вариант на шведския, само че много по-дебел.
Купих си каса бира, вместо него.
:-)))
И с твоето нередовно коментиране образуваш нерви на "доволното" и ето в петък си го изкара на blog13, който незаслужено го отнесе.
Бирата има малко витамини, че трябва да се пие повече.
Съжалявам за блог 13.
Пък аз отнасям "доволното " заслужено ли :)
За останалото винаги съм бил готов за годишен отбранителен питейно хранителен отделителен режим :-)))
Има думата "антагониста".
:-)))
А ако се запасиш и с повече пасти, си напълно готов.
