

"Захарова обясни защо в МВнР [на Руската федерация] се е появил департамент "Европейски проблеми", съобщава ТАСС : Департаментът за общоевропейско сътрудничество (ДОС) на министерството на външните работи на Руската федерация беше преименуван на Департамент по европейските проблеми (ДЕП) поради променящите се геополитически реалности и необходимостта от адаптиране към тях. Това съобщи за ТАСС официалният представител на руското министерство на външните работи Мария Захарова … "Това се дължи на промените в геополитическите реалности и необходимостта от адаптиране на дейността на министерството на външните работи към тях е очевидната деградация на структурите за многостранно сътрудничество в Европа", обяснила дипломат Захарова
Още през юни тази година, когато руският президент Владимир Путин посети МВнР на площад "Смоленская–Сенная", министърът на външните работи Сергей Лавров обясни как се променя посоката на работа на министерството : "Приоритетно засилваме връзките със страните от мнозинството в света – глобалния Юг и Изток. Съответно ние преразпределяме нашите материални и човешки ресурси, прехвърляйки ги в най–необходимите райони в новите геополитически условия".
Департаментът както и досега, ще се занимава с въпроси на международните европейски организации – Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), Съвета на Европа (СЕ), Евроколхоза и НАТО. Руската федерация гледа на страните от Евроколхоза като на неприятелски настроени, а на Северноатлантическия алианс (НАТО) като на враждебен към нея блок. Руската федерация излезе от СЕ миналата година – "През последните години СЕ, под натиска на Колективния Запад (КЗ), постепенно се отдалечава от обединяващите принципи, залегнали в Хартата му. Страните от Евроколхоза и НАТО, злоупотребявайки със своето мнозинство, активно използваха тази организация като инструмент за налагане на "ред основан на правила", прокарвайки своите политически насоки и "прогресивни" [евроатлантически] ценности и оказвайки натиск върху "нежеланите" държави, преди всичко Руската федерация и Беларус. Те осакатиха многосекторния характер на Съвета на Европа, превръщайки го в свой придатък за правата на човека. Страсбург угаждаше на режима в Киев, затваряйки си очите за системната дискриминация на руското население в Украйна и военните престъпления в Донбас. Призивите ни за изоставяне на двойните стандарти и блоковото мислене бяха пренебрегнати. Пътищата на Руската федерация и Съвета на Европа се разделиха и разривът стана неизбежен … Повратният момент настъпи с началото на руската Специална военна операция в Украйна. Цялото ръководство на СЕ беше въвлечено в антируската кампания, разгърната от Запада … Страната ни не можеше да остане в Съвета на Европа при дискриминационни условия. На 15–ти март 2022–ра година с писмо на министъра на външните работи С. В. Лавров, адресирано до генералния секретар на Съвета на Европа М. Пейчинович–Бурич, руската страна уведоми за оттеглянето си от Организацията по член 7–ми от Хартата (урежда процедурата за доброволно прекратяване на членство), както и намерението за денонсиране на Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ) в съответствие с член 58–ми … Официалното денонсиране на тези конвенции (тоест оттегляне в съответствие с процедурите предвидени в нея) не беше необходимо, тъй като действието ѝ по отношение на страната ни отпада "с факта" на прекратяване на членството в СЕ. За да вземе предвид този настъпил юридически факт във вътрешното руско законодателство, президентът на Руската федерация подписа Федерален закон № 43–ФЗ "За прекратяването на международните договори на Съвета на Европа по отношение на Руската федерация" на 28–ми февруари 2023–та година, се казва в справочен материал на МВнР на Руската федерация
Разликата между "европейско сътрудничество" и "европейските проблеми" е съществена и то дотолкова, че двете понятия въобще нямат допирни точки.
Сътрудничеството не изключва възникването на проблеми, но при решаването им винаги се вземат предвид интересите на всички страни. Противоречията които възникват в процеса на сътрудничество са неантагонистични. Такива са противоречията между социалистическите страни в Съвета за икономическа взаимопомощ (СИВ) (1949) и Организацията на Варшавския договор (ОВД) (1955) и се решаваха на разумна основа.
Противоречията между капиталистическите страни са антагонистични и както показва историята се разрешават с войни. След последната световна война (ВСВ) буржоата се стреснаха и предприеха мерки за предотвратяване на причините за възникването на войни по между им. Такава мярка е създаването на Европейската общност за въглища и стомана (1951).
Това предотврати войните между капиталистическите държави в Европа, но не и въобще – през 1982–ра година между Британия и Аржентина се води Фолкландската война.
Но с това противоречията вътре в капиталистическите страни не се разрешават и не изчезват.
Тези страни изнесоха разрешаването на вътрешните си противоречия навън чрез войни срещу други държави – Индокитайските войни (1947–1979); войните срещу Ирак, войната срещу Югославия, войната срещу Афганистан, войната срещу Либия и последно войната срещу Руската федерация, която по същество е световна война с опасност да премине в ядрена.
Формулировката "по европейските проблеми" носи следния смисъл : Европа има проблеми и противоречия, които засягат Руската федерация и за да се защити тя ще трябва да разреши.
Между Евроколхоза и Руската федерация също има проблеми, но те са на втори план, защото департаментът е "по европейските проблеми", а не по "руско–европейските проблеми".
Така че главното в работата на Департамента по европейските проблеми на МВнР на РФ ще са проблемите на Евроколхоза – вътрешни и външни (със Съединените щати, Китай и някои африкански страни) – преодоляването и разрешаването им.
Неведнъж в историята си Европа (Западна Европа) си е създавала проблеми, в които за да защити и запази себе си, Русия е била принуждавана да се намеси и намери разрешение.
Проблемите на Евроколхоза са икономически, които Съединените щати и Китай умишлено задълбочават и в чието разрешаване Руската федерация може успешно да се намеси и реши.
Но Евроколхозът има и ментален проблем свързан първо с възприемането и познанието на обективната действителност и второ съответно с предприемането на необходимите действия, пред който проблем Руската федерация е безпомощна. Известно е, че с фуния знание и ум не може да се налее. Но изхождайки от закона, че "битието определя съзнанието", с промяната на икономическото битие може да се въздейства и върху индивидуалното и общественото съзнание – тоест косвено Руската федерация може да е полезна на Евроколхоза в този смисъл.
И тука е същността на противоречието – икономическите проблеми на Евроколхоза "създаде" начина на мислене и произтичащото от него поведение на евроколхозните и националните политици, ръководители и чиновници. И колкото икономическите проблеми се разширяват и задълбочават, толкова повече мисленето и действията на Евроколхоза стават неадекватни по отношение на Обективната действителност и Обективното развитие. И за да не погинат, което ще е опасно и вредно и за Руската федерация, се налага тя да се намеси и затова създава ДЕП.
А Западът изпадна в това състояние, защото век и половина управляващата там буржоазна класа и идеолозите ѝ премълчават и пренебрегват (още докато са живи), отричат и всячески клеветят и се мъчат да дискредитират двамата най–велики досега свои мислители – Карл Маркс и Фридрих Енгелс – философи, икономисти, историци, политици и въобще мъдреци.
Ако Западът добросъвестно беше изучавал Маркс и Енгелс, вместо да търси причини как да ги оклепа, щеше да знае, че «В политиката за постигането на известна цел можеш да се съюзиш дори с дявола – нужно е само да бъдеш сигурен, че ти ще изиграеш дявола, а не той тебе». И в резултат Евроколхозът беше изигран и дори не от дявола, а от Съединените щати.
Непознаването на обществените сили, които «подобно на природните сили, действуват сляпо, насилствено, разрушително, докато не сме ги опознали и не се съобразяваме с тях», доведе Колективния Запад (към който в резултат на "цивилизационният ни избор" направен в едно мътно и ретроградно време, с гордост се причисляваме и ние българите) да руча жабетата.
Съвременното буржоазно общество със своите буржоазни отношения на производство и размяна, с буржоазните отношения на собственост, което като с магия е създало такива огромни средства за производство и размяна, прилича на оня магьосник, който не може вече да се справи с извиканите чрез неговите заклинания подземни сили, казват Маркс и Енгелс
Не може, защото по посочената по–горе причина са невежи относно съвременния свят, а «Невежеството е демонична сила и ние се опасяваме, че то ще бъде причина за още много трагедии», което се потвърждава от безумното държане на буржоазните лидери от Запада.
В статията "Между кризата и колапса" «Коммерсантъ» разказва за участието на Руската федерация в спасяването на мира в света и решаването на проблемите на Европа в частност : "Руският министър на външните работи Сергей Лавров в кулоарите на сесията на Общото събрание на ООН се срещна по инициатива на малтийската страна в сряда с настоящия председател на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), министърът на външните работи и търговията на Малта Иън Борч. Основна тема на срещата беше кризата, пред която е изправена най–голямата регионална организация в света. В момента ОССЕ няма ръководство, постоянен бюджет и предвидим график на дейностите … Набелязани са начини за преодоляване на кризисната ситуация в ОССЕ и нормализиране на нейната дейност … "Ситуацията в ОССЕ е кризисна" – това е казано много дипломатично. Ситуацията всъщност е толкова тежка, че тази най–голяма регионална структура в света (тя включва 57 държави от Европа, Северна Америка и Централна Азия) се движи почти на ръба на безсмислието", констатира «Коммерсантъ»
В съвременните държави индивидите които нарушават и престъпват общоприетите норми за поведение и създават проблеми на другите хора или на цялото общество, биват въдворявани в затвор или в психиатрична клиника.
Когато нарушителите и престъпниците са държави или съюз от държави, се организират международни седенки като Виенският конгрес (1 октомври 1814 – 9 юни 1815), Парижката мирна конференция (1919–1920), Потсдамската конференция (от 17 юли до 2 август 1945).
А на водачите на тези държави се осигурява еднопосочно пътуване до отдалечен в океана екзотичен остров или биват подложени на радикална терапия след диагностициране от Военни трибунали на консилиуми като Нюрнбергския, Токийския или Народния съд.
https://tass.ru/politika/22304981
https://mid.ru/ru/about/structure/central_office/
https://www.kommersant.ru/doc/7281694
https://www.gazeta.ru/politics/news/2024/11/03/24303883.shtml
https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/rso/1834254/
https://www.marxists.org/bulgarsky/m-e/works/BKP50/T19/BKP50-19.pdf
https://www.marxists.org/bulgarsky/m-e/works/BKP50/T4/BKP50-4.pdf
https://www.kommersant.ru/doc/7182616
Тагове:
© Съединените щати отново нахендриха евр...
© Поредната санкционна жертва на Държавн...
Заслужава много повече.
:-)))
Човечеството се нуждае от мирно съвместно съществуване, от опазване на природата, от разумно разрешаване на конфликти и проблеми...
Задгранично Политбюро.
Той се обръща към началник- канцеларията и казва да му донесе тетрадката с войните на Русия
И чете- Татари нападнали Русия Изгонени и изчезнали
Шведи нападнали Русия Натикани в някакво езеро и изчезнали от всички земи на Русия, като отстъпили и част от своите
Поляци превзели Москва?
За сто години загубили държавността си
Наполеон превзел изоставената Москва
Империята му престанала да съществува
Единствената печалба на Франция от войната с Русия били бистрата в Париж, обслужващи казашкия патрул!
Хитлер нападнал Русия Катастрофа за Германия!
Тръмп хвърлил плана на масата и казал, че само луд може да воюва при такава постановка с Русия!
Планът да се архивира!
