Прочетен: 1084 Коментари: 10 Гласове:
Последна промяна: 09.10.2024 11:31
"През 2027–ма година в България ще дойдат нови комплекси за противовъздушна отбрана. Вчера разговарях с производителя и с посланика на Германия …
След три години те ще дойдат в България – германските ракетни комплекси за противовъздушна отбрана "Ирис Те". Установка с радар, насочване и три системи за изстрелване с по осем ракетни гнезда. Следователно един от "ирисите" може да порази 24 цели в небето едновременно в обсег от 40 километра и височина 20 …
(Може да порази, а може и да не порази?! Зависи дали радарът ще прихване целта и други)
Вече работи в Украйна", вдъхновено и възторжено разказва водещият на "Панорама" Василев.
(1)(1).png)
"Украйна разполага с 5 зенитно–ракетни комплекса IRIS–T SLM. Те постигат почти 100 %–ва точност. Можем да предположим, че след като радарът прихване целта и тя попадне в мерника, ще бъде свалена", разправя хер Хелмут Раух, изпълнителен директор на компанията "Diehl Defence", производител на ЗРК–то, пред камерата на БНТ–то
(Ех, година и половина вече чакаме "Оръжието на украинската победа" да донесе победата)
"Досега рядко сме виждали посланик на Германия до представител на немската военна индустрия. Толкова ли се промениха времената?" … "Да, времената се промениха с нападението на Русия срещу Украйна. Няколко дни след началото ѝ федералният канцлер в реч пред Бундестага каза че е дошло "zeitenwende" … Тази "повратна точка" включва и осмисляне на способностите ни за отбрана и възпиране. И води до заключението, че трябва да ги подобрим. А това означава европейско сътрудничество между нашите оръжейни и отбранителни индустрии. В този процес участва и посолството … Покупката е в рамките на инициативата "Щит на европейското небе". Става дума за европейска противовъздушна отбрана – европейско сътрудничество за защита на европейското въздушно пространство … Вярвайте!, решението не бе политическо – просто беше закупена по–добрата система", дума ни нейно превъзходителство Ирене Планк, посланик на Германия в България …
"Предвид способностите и опита на българските въоръжени сили, смятам че овладяването няма да бъде никакъв проблем. И понеже системата е толкова модерна, учението трае около шест седмици да я използвате с цялата ѝ висока автоматизация. Такъв ни е и опитът в Украйна – Шест месеца обучение и почти 100 % успех", додава хер Раух.
Да, значи на украинците са необходими шест месеца за усвояване на IRIS–T SLM, а на българите, "предвид способностите и опита на българските въоръжени сили" са необходими само шест седмици. Това е така, защото другарят Тодор Живков направи българите нация техническа като издигна лозунга "Българската нация – нация техническа, нация комунистическа". Тогава баща ми допускаше, че нация техническа можем да станем, но нация комунистическа – едва ли, което се потвърди от последвалите обществени събития.
"Преди седмица и нещо присъствах като гост на едно учение. Негов домакин бяха българските военно–въздушни сили – авиобаза "Безмер". Участваше и подразделение на германските ВеВееС … Немските участници ми споделиха колко прекрасно, професионално са се представили българските домакини. Особено от техническа гледна точка. България има здрава основа [още от царско време, особено в годините на Първата и Втората световни войни, когато според цар Борис III–ти генералите ли, министрите ли му били про–германски] върху която може да надграждаме", разказва нейно превъзходителство посланикът.
"Щит на европейското небе" е германска инициатива за обща противовъздушна отбрана на Европа, в която вече участват 22 страни. А когато повече страни поръчват заедно – цените падат", обяснява ни водещият на "Порнорама"–та финансовата изгода за данъкоплатците от включването ни в германската военна инициатива.
Да, но трябва да отбележим, че Централните сили (на немски Die Mittelmдchte, Мителмехте), които след присъединяването на България се наричат още Четворен съюз, както и Тристранния пакт (на немски Der Dreimдchtepakt), който малко след сформирането си става "многостранен" и в който България също участва, са "германски инициативи", завършили катастрофално. Тоест в недалечната ни история на два пъти сме се връзвали за германската каруца, което ни навлякло две Национални катастрофи и човешки, териториални и материални загуби.
"Шест седмици обучение – след това 100 %–ва точност, това се каза", завърши разговора БВ.
Чиста работа и удар в десятката. Е, така се е смятало и преди 110 и преди 83 години :
– След Междусъюзническата война българското правителство трескаво търси голям заем от Европа, за да покрие разходите по възстановяване на щетите, нанесени върху икономиката, закупуване на ново оръжие и устройването на над 200 хиляди бежанци от Македония и Източна Тракия. Традиционният кредитор на България – Франция, първоначално ѝ отказва заем. Едва след като германското банково обединение "Дисконто–Гезелшафт" предлага на царството заем от 500 милиона златни марки, французите и техните съюзници от Антантата се съгласяват да отпуснат изгоден заем на България в размер на 700 милиона франка. Предложението им обаче идва късно и на 2–ри юли 1914–та година Народното събрание ратифицира договор за финансово обвързване с Германия. Към заема е включена и клауза за отпускане на България на военна помощ в размер на 200 милиона лева, както и "получаване на военни материали, доколкото позволяват собствените германски нужди" …
Тъй като Германия обещава по–сигурното (почти 100 % успех), тоест връщане на изгубените територии през Междусъюзническата война, става ясно, че България ще влезе във войната на страната на Централните сили въпреки протеста на опозицията. България се обвързва с този блок с Българско–германски договор (1915), Тайна българско–германска спогодба, Военна конвенция между Германия, Австро–Унгария и България и Българско-турска конвенция (1915). На 23–ти септември 1915– година в страната е обявена обща мобилизация …
След края на войната страната преживява Втора национална катастрофа … Освен убитите и изчезнали през Първата световна война над 115000 войници и офицери, плюс ранените, пленените, загубите сред цивилното българско население и разрухата, това е крахът, поне до Втората световна война, на националния идеал. България губи и половината от землището си – българската етническа територия е разпокъсана между всички съседи на България;
– На 1–ви март 1941–ва година във Виена министър–председателят Богдан Филов подписва договор за присъединяване на България на страната на Тройния съюз. Територията на страната се превръща в плацдарм на немските войски за настъпление срещу Югославия, Гърция и СССР … На Потсдамската конференция, където съюзниците признават на Италия статут на съвоюваща страна (какъвто статут България заслужава повече със своите 12587 загинали войници по данни на ДА "Архиви"), Йосиф Сталин предлага това да се приеме и за България, но Хари Труман и Уинстън Чърчил / Клемент Атли отказват да обсъждат въпроса.
А защо привързването днес за германската каруца е опасно за страната ни?
Защото сред германските управляващи и партньорите им в Алианса върху които Федералната република има влияние се развива милитаризъм и реваншизъм : Любителката на надарени черни мъже и федерален министър на външните работи "Аналена Бербок не изключва възможността Украйна да атакува военни обекти с оръжия от германските запаси във [вътрешността] на Русия за самозащита. Тя обаче не би искала да обсъжда публично колко дълбоко да се навлиза в руска територия, каза Бербок по програмата ARD Карен Миосга", пише Tagesschau.de … "Правото на Украйна на самоотбрана не означава, че [руска] ракета трябва да пресече границата или да удари град като Харков, за да добие право да започне да се защитава. Дори най–добрата ПВО [каквато несъмнено е IRIS–T SLM] не винаги може да предотврати това", казала "зелената еуглена" Бербок … Тя подчерта, че става дума за превантивни мерки (да бе, както нацистка Германия нападна превантивно Полша, защото я провокирала) за предотвратяване на бъдещи нападения … Относно възможните атаки на руска земя, Баербок каза : "Не е не (тоест не може да не може), че не можете да унищожите стартови площадки. Въпросът е докъде стига това (стига докъдето може на територията на Руската федерация)". Обхватът на тези мерки обаче няма да бъде публично определен, за да се осигури ефективно възпиране. Тя предупреди да не се определят конкретни разстояния като "10, 40 или 200 километра", тъй като руските военни могат да се възползват от това, разказва Tagesschau.de
(2).png)
Преди Бербок началника на Генералния щаб на силите за отбрана на Естония генерал–майор Вахур Карус обяви готовността на НАТО да воюва с Руската федерация … Естония е "в готовност да нанесе превантивен удар срещу Русия, за да защити НАТО" и може да отвлече вниманието на руската армия от главния театър на военните действия, казала фуражката според Царьград … Относно простъпката на висшия естонски военен Дмитрий Медведев отбелязал : "Е, какво може да се каже? Колкото по–смешна е държавата, толкова по–висока е амбицията на отделни луди ръководители на тази държава … Когато се правят подобни изявления, е необходимо да се вземе предвид едно нещо – в случай на използване на руско тактическо ядрено оръжие по отношение на отделни държави, които си позволяват подобни изявления, то от тях "ще остане само мокро петно", разказва Деловая газета «Взгляд»
(3).png)
Дори не локва с вода от Балтийско море, а само мокро петно като от напикано.
Ето с такава пасмина другаруваме днес. Казано е "с какъвто се събереш, такъв ставаш" … .
https://bnt.bg/news/panorama-04102024-332536news.html
https://bg.root-nation.com/ua/articles-ua/weapons-ua/ua-oglyad-iris-t-slm/
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE_%D0%BD%D0%B0_%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB_%D0%A0%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%B2_3
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F_%D0%B2_%D0%9F%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0_%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B0
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE_%D0%BD%D0%B0_%D0%91%D0%BE%D0%B3%D0%B4%D0%B0%D0%BD_%D0%A4%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B2_1
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F_%D0%B2%D1%8A%D0%B2_%D0%92%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0_%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B0
https://epicenter.bg/article/12-587-balgari-sa-zaginali-vav-Vtorata-svetovna-voyna/72935/11/61
https://www.tagesschau.de/newsticker/liveblog-ukraine-montag-420.html#Baerbock
https://dzen.ru/a/ZwO19eJ2XmlAGSfS
https://vk.com/wall53083705_54966
© Красимир Говедаров, Главен експерт
Тагове:
© Търговската къща "НАТО" брои...
© Отляво ли, отдясно ли
Служих в ракетно поделение с подобни параметри на очакваемите швабски. Бяха безпогрешни на учения в Шабла.
Преди години се разходих с гуглата из поделението. Останали са дувари на пъпна височина. Сега може и това да го няма. Защо ни беше.
Скоро ще разберем, че за акъл.
:-)))
А те показаха всъщност колко ограничени възможности имат в Украйна.
След като си бастисахме за без пари С–300 на киевските нацисти, с които ракети нашите военни можеха да боравят, сега ще пръскаме стотици милиони за нови такива, с които военните ни днес я се научат, я не да работят.
Най–вероятно това ще е същата издънка както със западните хеликоптери Кугар, от които у нас почти никой вече не може да лети.
Сещам се за един виц:
При султана водят трима осъдени на смърт, искащи помилване
Зад него лъвица в клетка, гледаща злобно и зъбеща се!
Султанът казва, че ще помилва този, който направи нещо, което той не може!
Първите двама вдигат ръце?
Третият казва, че ще се справи с лъвицата, но ... след две години!
Султанът вдига рамене, не може и го помилва за две години
На път за килията другите питат, луд ли е Как ще се справи с туй злобно същество?
Той казал:
- След две години може султанът да умре, може и лъвицата да умре?
А след две години, НЕ СЕ ЗНАЕ, може и да се справя?
Та, считай, след три тодини?...
До 2–3 години Германия и България а ги има, я ги няма.
