Прочетен: 755 Коментари: 14 Гласове:
Последна промяна: 28.09 09:05
Добрина Чешмеджиева събрала на раздумка в своя "Референдум" все млади хора : "Тази вечер младите ще питат политиците … Тук при нас дойдоха млади хора от цяла България", каза Чешмеджиева. А политиците са : "Кристиян Маджуров (ГЕРБ), Красимира Величкова (Продължаваме промяната), Деян Николов (Партия "Възраждане"), Габриел Вълков (БСП)", представи ги водещата. Оказа се че и политиците не са далече от младите хора.
Според Уикипедията водещата Добрина Чешмеджиева е журналистка, изучила се първо в Националната гимназия за древни езици и култури в София и след това в СУ "Свети Климент Охридски". Това не я спаси да се изложи професионално като каза "Четири представители на четири политически сили". Тази нейна грешка ме поласка, защото в един от първите си постинги преди 15 години съм писал : Журналистите, въпреки че са изучили българският език и литературата, са едни от най–големите съсипници на езикът ни. И посочвам примери.
"Започваме, господин Маджуров", обяви Чешмеджиева. И "господин Маджуров" без да са го питали, започна така : "ГЕРБ–СДС винаги е основен приоритет на ГЕРБ–СДС винаги е било образованието. Едно добро образование значи силна държава … Спортът също е изключително важен, защото той предотвратява агресията".
Красимира Величкова също започна без да я питат : "Добър вечер. Първо искам да благодаря на Националния младежки форум за тази инициатива и на БНТ …".
Величкова дефинира понятието "млади хора" – "хората между 18 и 29 години в България".
"Господин Вълков, господин Николов", обяви Чешмеджиева с очакването двамата да се сбият за ред.
"За мен лично всяка една политика свързана с младите хора и всяка една инвестиция в младите хора е инвестиция в бъдещето в крайна сметка, защото младите хора са бъдещето на държавата" бяха първите думи на "господин Вълков".
"Господин Николов" : "Първо добър вечер на вас, на вашите зрители, поздравления … . Аз ще опитам тази вечер да избягам от политическото говорене и от клишетата, когато говорим за младежите. По отношение на проблемите свързани с агресията трябва да си кажем няколко най–основни и важни неща : загубихме дисциплината, загубихме възпитанието, и наркотиците са прекалено достъпни за младежите. Тези три фактора водят до преминаването на всевъзможни граници и до такива крайни случаи, които споменахте в анонса. Всъщност трябва да направим много крачки назад, да се върнем в образователната система, да имаме много сериозен елемент на възпитание в нормални традиционни ценности, в морал такъв, какъвто имахме и какъвто трябва да възстановим. Няма проблем да вървим напред в бъдещето, само че трябва да запазим доброто от миналото, което имахме, но загубихме. В момента сме стигнали до ситуация, че младите общо взето им беше втълпено, че не е нужно да спазват каквито и да било порядки и това е отживелица, което води до резултатите, които наблюдаваме в момента. Имаме нужда … от добрия пример, който да се показва навсякъде. Защото иначе ставаме свидетели на лошия пример постоянно около нас и виждаме какви са резултатите".
Забелязахте – цитирах цялото изказване на Деян Николов, защото е точно, конкретно и смислено и посочва причините за незавидното състоянието сред младите хора на България.
В състоялият се дебат се говориха разни работи : говори се за спорта, особено за масовия спорт и във връзка с мача между Григор Димитров и Новак Джокович у нас, се каза и как младите хора да имат достъп да практикуват този елитен спорт, като едно от необходимите условия е сигурен, надежден и регулярен транспорт, с който младите хора да имат достъп до областните градове, където има тенис–кортове. И във връзка със състоянието на обществения транспорт у нас водещата Чешмеджиева изказа мисълта, че "Като "Руска рулетка" изглежда да се вози човек във влаковете"; изтъкна се, че за приобщаването на повече млади хора да спортуват, трябва да се учим от "[us]американския пример с колежанските спортни лиги"; Красимира Величкова се похвали какви мерки въвели "кабинетът "Петков" и кабинетът "Денков" за спорта сред младите и за измисления от тях "механизъм за това спортът да стига до повече деца" … А Кристиян Маджуров обясни с апломб : "Има, нарича се "енгейдж ю", само в България има университетски спорт, тоест задължителна дисциплина (А бей, нарича се час по физическо възпитание, бе, умник)" … Същият политик откри течащата вода – "едно от решенията е дуалното обучение : тоест ти докато си между VIII–ми и XII–ти клас, хем да се обучаваш, хем да имаш и практика някаква" (При отречената социалистическа образователна система учениците от Минния техникум практикуваха в МОК "Медет", учениците от СПТУ–то по машиностроене практикуваха в МК "Оптикоелектрон", учениците от ПТУ–то пък в "Персийски килим" и завод "Тодор Каблешкова", а ние от СПУ–то посещавахме цеховете на Хавлиената фабрика и слушахме лекции от главния инженер. Там научих що е "лито", която дума често се срещаше в кръстословиците, и за други сплитки. В края на XI–ти клас прекарахме една седмица във фабриката – момичетата стояха при тъкачките, а ние петте момчета от паралелката бяхме в техническата работилница. Там в ковашкото огнище изковах дръжка за мотопеда ни "Балкан 50 см3", която дръжка е зад седалката и се беше счупила)
Та такива ми ти работи с "дуалното обучение" при социалистическата образователна система.
Най–много се хвалиха с успехите на своите партии за направеното за младите хора Кристиян Маджуров от ПП ГЕРБ и Красимира Величкова от ПП "Продължаваме промяната" – Първият обясни какво е построил ГЕРБ, а другите не са построили и във връзка със заплатите на учителите изтъкна : "ГЕРБ повиши, дигна до такова ниво учителите, че те отново са на мода"; "Младежкото ГЕРБ е най–голямата и най–активна политическа организация в страната" …
Втората обеща "ПП – ДБ" да инвестира в хората и в бъдещето, ще надградим" (а как се инвестира в бъдещето, което още не е настъпило, не е ясно. Може би по подразбиране зрителите да умозаключат, че инвестирането в младите хора е инвестиране в бъдещето); "Продължаваме промяната" … сме най–младата, имаме вече най–младата младежка организация партийна", похвали се Величкова …
Най–богат на идеи беше Габриел Вълков от Българската социалистическа партия, който каза : "Ние това което предлагаме е кратка политика в три стъпки, която се организира като първа работа, първи дом и след това първо дете" – "най–важното е да се обвърже образованието с икономиката и с бизнеса, както е в Западна Европа и в [US]Америка, и в света като цяло, развитите държави работят по този начин. Когато видим нуждите на бизнеса какви са, след това държавата да подготви кадрите за съответните нужди със съответната образователна реформа за да покрие тези нужди, и по този начин и икономиката върви и образованието върви – държавата се развива", обясни технологията за изработването на светлото бъдеще социалистът (Тия дни отидох в магазин за мебели, в който преди доста време, може да има и година, бях видял ето такава стоешкова дървена закачалка
Оказа се обаче, че закачалката е продадена. Попитах дали се произвеждат още, а магазинерката, за мен млад човек – около 40–те, ми отговори така : "Днес няма нищо сигурно – днеска фирмата я има, а утре вече я няма". Е, при такава бизнес–среда да се установят нуждите на бизнеса и съответно държавата да подготви необходимите кадри, ми се види доста проблематично) …
Говори се за презастрояването на София и за "младежките пространства", в които младите хора да осмислят свободното си време; за студентските общежития; за усвояването и не усвояването (защото политици блокирали риформите и затова от Евроколхоза не давали пари) на Плана за възстановяване и устойчивост; чух за някаква програма "Стамболов", на която ПП "Продължаваме промяната" много разчитали да изучи младите в чужбина …
Имаше и бисери от практиката на Народното събрание като "това което е необходимо да се случи, е ключовите закони да бъдат гласувани" (А защо досега не са гласувани?), "някои закони с приоритети се приемат, затова други закони седят на трупчета не с месеци, а с години", "зависимостите на редица партии и политици" [от парите на олигарсите] …
Всички се съгласиха с това, че трябва "младите хора да говорят на младите хора"?!
Обсъдени бяха премиите на спечелилите медали български спортисти, обособяването на министерство само за младежта и дори живота на младите в Руската федерация?!
И накрая ето този ученик с микрофона, от тези, които седяха отзад и задаваха въпроси на политиците, им го зачука : "Аз искам да завърша с една много хубава мисъл от "Железния светилник" на Димитър Талев и то е че човек не може и не бива да живее само за себе си. Мисля че нашия проблем в България, че ни липсва общност. Преди да правим инфраструктура, преди да строим общежития, преди да правим планове за благоустройство и възстановяване, ние трябва да си върнем общността. Българският народ е тръгнал към безвъзвратна и абсолютна девалвация и този проблем вие първо трябва да решите в Народното събрание, новото"
"Това да бъдат финалните ви реплики в едно изречение : "Как да бъдем силна общност?", зададе последния въпрос водещата Добрина Чешмеджиева :
– Деян Николов – "Връщаме честта, достойнството и морала в българската политика и когато някой излъже, трябва да бъде изхвърлен от българската политика. Няма значение какви са му възгледите, въпроса е, какви са му принципите и какъв му е морала";
– Габриел Вълков – "Аз искам да акцентирам малко върху това дали младежките организации се чуват. Аз като председател на младежко обединение в БСП, мога да ви кажа, че младежките организации се чуват. Аз съм кандидат от страна на младежкото обединение, в същия момент имам и разписана платформа с наши политики, която ние сме написали, с нашите млади експерти вътре в организацията. Доколкото комуникацията с други младежки организации, Младежко обединение в БСП … преди горе–долу 15 години беше един от основателите и учредителите на Национален младежки форум. Ние винаги сме работили близко с всички младежки организации в България" (Три пъти "аз" и два път "ние");
– Красимира Величкова – "За мен отговора на последния въпрос [което не беше въпрос, а поставена задача "да си върнем общността"] е, да върнем разговора между политиците там, където трябва да бъде – именно разговор за проблемите на хората" (А добро утро!).
– Кристиян Маджуров – "Има две големи кризи от края на комунизма до сега – Виденовата и Икономическата. И от двете са ни изкарали СДС и ГЕРБ, така че, мисля че от тази [криза], чрез комуникации … разговор между политическите партии в парламента. Това, колегата беше много прав, ще оправи политическата криза в България" (При разни идиотски случки в някой от заводите, директорът на предприятието се питаше "Тия там говорят ли си?".
Въобще повече се говори за вещи, предмети и пари, отколкото за отношенията между хората.
https://bnt.bg/news/dni-predi-starta-na-predizbornata-bitka-koi-sa-temite-koito-valnuvat-mladite-hora-i-otgovorite-koito-chakat-332182news.html
https://kvg55.blog.bg/zabavlenie/2010/12/23/komentari-i.655740
© Красимир Говедаров, Главен експерт
Тагове:
Бъдещето принадлежи на мултикултурния гл...
© Анкети за политическите настроения
ПАРТИЯ ВЕЛИЧИЕ И БЪЛГАРСКА ЛЕГИЯ АНТИМФИ...
Дните на Бил Гейтс’ “ са преброени,” каз...
Дупедатите с едни идеи влизат, с други са там и с трети излизат.
Някои забравят да излезнат.
:-)))
Дупедатите с едни идеи влизат, с други са там и с трети излизат.
Някои забравят да излезнат.
:-)))
безработният аврамчо георгиев престани да обикаляш блоговете на хората.отивай да си търсиш работа бе паразит с паразит.
Дупедатите с едни идеи влизат, с други са там и с трети излизат.
Някои забравят да излезнат.
:-)))
безработният аврамчо георгиев престани да обикаляш блоговете на хората.отивай да си търсиш работа бе паразит с паразит.
Собствено, кажи ти какво работиш. Аз съм пенсионер, мога да се шляя където, когато и колкото си искам. Ами ти?
:-)))
Дори ми се повръща от плещениците на майстриима.
С такъв мотопед, малко компресиран – с леко престъргана глава – двама по 70–75 килограма, отзад на багажника с двуместна палатка, аз с огромна раница на гърба, се изкачихме до язовир "Васил Коларов". Горските долини се огласяха от рева на "звяра". Малко преди да стигнем до язовира ни се скъса веригата. Аз тичам напред и спирам движението (камиони с трупи, друго няма), а водачът рови из пепелта на пътя в търсене на нитчето. Намери го, зачукахме го на крайпътен камък с друг камък и продължихме благополучно.