Прочетен: 264 Коментари: 12 Гласове:
Последна промяна: 24.09 00:45
Професор доктор Ефрем Ефремов, син на академик Ефрем Каранфилов, по повод преиздаването на книгата "Ефрем Каранфилов. Избрано", каза по БНТ–то : "Аз съм ги подбрал тия есета, мисля че е важно да се отбележи, че не съм променил една дума съобразно новата политическа конюктура … Той (академик Ефрем Каранфилов) беше патриот. Защитаваше изцяло патриотичната линия във време, в което интернационализма беше на мода. И така патриотизма беше малко по на заден план"
Забелязал съм че няма днешен български интелигент от областта на културата, който като се изявява по телевизията, най–малкото, като количеството зависи от интелекта и манталитета на културтрегера, да не изтъкне някакъв недостатък на Социалистическа България, който сега е поправен. Казвам "най–малкото", защото има и много ругатни и плювки, измислици и лъжи.
Впечатлението ми е, че професор Ефрем Ефремов каза почернените от мен думи не заради баща си, а заради себе си, при което за да подчертае казаното, се усмихна ето така :
Издаденият при социализма Кратък политически речник (1985) дава следното определение на Интернационализъм – международно единство и солидарност на пролетариата и трудещите се от всички страни в борбата за премахване на капиталистическия строй, за построяване на социализма и комунизма; един от основните принципи на марксистко–ленинската идеология и на политиката на комунистическите и работническите партии. Пролетарският Интернационализъм хармонира със социалистическия патриотизъм и е несъвместим с буржоазния национализъм и космополитизъм.
Същият речник казва Патриотизъм – любов и вярност към отечеството и народа; родолюбие. Патриотизмът е «едно от най–дълбоките чувства, затвърдени от вековното и хилядолетното съществуване на обособените отечества» (Ленин, В. И. Събрани съчинения Том 37, страница 182) … Проявите на патриотичното чувство са : естествена привързаност на човека към родния край – мястото, където е роден и живее (селото, града), към околната местност н заобикалящата го природа (планини, гори, реки, полета), възторг от героичното минало и нравствените добродетели (трудолюбие, храброст, издръжливост) на народа; уважение и грижовност към родния език, преданост към най–добрите национални, демократични и революционни традиции, отзивчивост към нуждите на народа, гордост от социалните и културните постижения на родината, загриженост за интересите и историческите съдбини на страната, с която е свързан за цял живот, съчувствие към страдащия и експлоатиран народ, нетърпимост към тиранията и социалните пороци на обществото, омраза към народните врагове (национални, социални, духовни), готовност за подвиг и саможертва в името на народа и интересите на отечеството. Важна проява на патриотизма на българите е и вековната любов към руския народ (наричан гальовно «Дядо Иван»), към съветския народ като наш двоен освободител … Социалистическият патриотизъм е един от най–важните принципи на комунистическата нравственост, която разглежда отношението към труда, обществено–политическата дейност, отношенията между нациите, формирането па личността. В него са съчетани любов към социалистическата родина, грижа за запазване и укрепване на новия, социалистическия обществен строй, преданост към делото на комунизма … В социалистическото общество патриотизмът на народните маси не е пасивен, а има активен характер; той е една от движещите сили в развитието на обществото. Той се проявява в решителното и твърдо противодействие срещу покушенията на враговете (54–ма са загиналите граничари в защита на Социалистическата Родина), в героичните подвизи на защитниците на социалистическото отечество по време на война (А броят на загиналите партизани във Втората световна война, едва ли вече се знае. Само от моето села са двама 20–на годишни младежи загинали на фронта в Македония), в самоотвержения всекидневен труд, който увеличава благата и богатствата на родината, играе огромна роля за построяване на социализма и комунизма … Социалистическият патриотизъм е несъвместим с буржоазния национализъм и шовинизъм, с националния нихилизъм и космополитизма и ги отхвърля като коренно противоположни на родолюбието, на патриотичното чувство. Доколкото истинските интереси на социалистическата родина съвпадат с интересите на международното работническо движение, с революционната борба на трудещите се от цял свят, с верността към единството на социалистическите страни, социалистическият патриотизъм е неделим от пролетарския интернационализъм.
И преди и сега загиналите граничари не са забравени
А ето какво ни учи пък Речник — справочник на пропагандиста и агитатора от 1977–ма година : Социалистически патриотизъм – най–дълбоко чувство на любов и преданост към Социалистическата Родина и към Комунистическата партия, породено от идейното единство, общността ва целите, взаимопомощта и дружбата между трудещите се в социалистическото н комунистическото строителство … Икономическа, социално–политическа и идеологическа основа на Социалистическия патриотизъм са : обществената собственост върху средствата за производство, социалистическата държава, марксистко–ленинската идеология. Социалистическия патриотизъм е патриотизъм от нов тип, възникнал и развиващ се в социалистическото общество. В Социалистическия патриотизъм националното и интернационалното се сливат в органическо единство … Социалистическия патриотизъм се характеризира с редица присъщи само на него коренни черти и особености. Това са непрекъснатата грижа на народа за издигане на мощта и процъфтяването на Социалистическото Отечество, за неговото благополучие; активна съзнателна борба на масите за победата на социализма и комунизма. Към чертите на Социалистическия патриотизъм се отнасят също хармоничното съчетаване на прогресивните традиция и общите жизнени интереси на всички трудещи се; беззаветната преданост към БКП и нейния Димитровски централен комитет; съзнание за интернационална сплотеност с трудещите се от всички страни; ясно разбиране за превъзходството на социалистическия строй над капиталистическия, национална гордост за творческите дела на своя народ; ненавист към враговете на работническата класа и трудещите се … В Социалистическия патриотизъм хармонично се съчетават националните интереси на трудещите се, от една страна, с интересите на трудещите се във всички страни … "Днес нашият патриотизъм – посочи другарят Тодор Живков пред Единадесетия партиен конгрес – вече не е просто любов към Родината, а любов към Социалистическата Родина, към Социалистическа България, тоест – социалистически патриотизъм, в който органически се съдържат и комунистическата идейност, и произтичащият от нея интернационализъм" …
Социалистически интернационализъм – пролетарски интернационализъм във взаимоотношенията на социалистическите нации и народности, както в рамките на всяка социалистическа държава, така и между народите на страните, които съставят световната социалистическа общност. Единадесетият конгрес на БКП посочи, че : "Върху основата на пролетарския интернационализъм възникна социалистическият интернационализъм като израз на общите интереси на работническата класа и народите на страните със социалистически обществен строи" (Тодор Живков, Отчет на ЦК пред Единадесетия конгрес на БКП, страница 120). Социалистическия интернационализъм непрекъснато се развива и обогатява. Той е мощно и незаменимо средство в изграждането на социализма и комунизма, в борбата срещу агресивната империалистическа политика, за укрепването на мира и безопасността на народите.
Абстрактен патриотизъм и патриотизъм "по принцип" няма. Патриотизмът винаги е конкретен и в класовото общество е и класов и партиен. И при социализма няма противоречие между патриотизма и интернационализма. Те съществуват в диалектическо единство, което се доказва от живота в Социалистическа България.
За патриотизма на трудовия народ Ленин е казал : «Патриотизмът на човек, който е готов да гладува три години, отколкото да предаде Русия на чужденците, е истински патриотизъм, без който нямаше да издържим три години. Без този патриотизъм нямаше да осигурим защитата на Съветската република, унищожаването на частната собственост и факта, че сега вече имаме на разположение за разпределение храна в размер на 300 милиона пуда. Това е най–добрият революционен патриотизъм».
Ленин е казал и за патриотизма на буржоазията и казаното сякаш е казано за днешните руски олигарси, които финансират противника да убива руските войници и цивилни граждани … И за Петро Порошенко също, който пък има фабрики и магазини в Руската федерация.
Предвид посоченото за Социалистическия патриотизъм и за Социалистическия интернационализъм, и предвид построените в Социалистическа България паметници за минали исторически събития и личности, написаните исторически романи, нарисуваните картини с историческа тематика, произведените исторически филми с масови сцени, каквито сега не могат да направят, постигнатите от спортистите ни резултати на международни състезания и още много други примери показва, че патриотизмът в Социалистическа България никак не беше на заден план, както казва Ефрем Ефремов.
В началото на първи курс студентите полагаха клетва на знакови от славното ни историческо минало места – съпругата ми се е клела в Копривщица, а аз на местността "Паметниците".
Училищата носеха имената на националните ни герой. От първи до осми клас редовно в края на учебната година ни возеха с автобус на едноседмична екскурзия из страната – с одеялце и дрешки в сак на гърба, някой лев в джоба, и така. Спяхме на пода в училищата. Така на тези екскурзии съм видял паметника на Шипка, Рилския манастир, Бабини Видини кули, пещерите "Леденика" и "Магурата", Моста на дружбата, река Дунав, Черно море, Плевен, Троян, Враца и паметника на Околчица, Велико Търново, Ловеч с Покрития мост и Къкринското ханче, Калофер, Карлово и Копривщица … На 2–ри май "под строй" пеша (2 часа път) отивахме до местността "Оборище". На Тодоровден се организираше маскарад и кошия с коне и магарета.
Клетва полагаха и войниците. Днешните наемници може и да полагат някаква клетва, не съм наясно дали полагат, но какво може да ги задължи тя в критичен миг, когато служат за пари.
В Социалистическа България в родилните отделения и ритуалните домове имаше списък с допустимите имена (изконно български естествено), с които можеше да се именуват новородените деца. А сега? Изобилие от наглосаксонски имена, за което съм писал. Това е резултат от глупостта, простотията и невежеството, които бяха потискани при социализма и които взеха властта и ни налазиха след Реставрацията. Истинският патриотизъм на българите беше смачкан и се нароиха псевдопатриоти, псевдоисторици по история на България и откровени национални предатели във властта, за които полезни идиоти пък дават гласа си, и глупаци болни от великобългарски шовинизъм. И затова българите от Република Македония, като виждат нашето духовно разложение, ни се подиграват, обиждат ни, презират ни и ни се големеят, защото позволихме (по–точно поднесохме им на тепсия) на македонствуващите там част от националната ни история. И като пишех тези думи по телевизията чух за "Грийн котидж", комплекс от къщи край морето. Освен че са грозно звучащи, тези думи нищо не казват на масовия българин. А за думата "котидж" правя асоциация с думата "которче".
Дебора, Памела, Антъни и Стивън летуват в "Грийн котидж" и си говорят на "страхотен" български език изпълнен с "о, кей" и други, често неправилно изговаряни английски думи.
А в статията "Патриотизъм" на Уикипедията пише : Патриотизъм означава любов, обич към родината и желание за опазването ѝ. Възхищение от националните постижения, привързаност към родната земя, език и традиции. Патриотизмът на дело означава безкористна и всеотдайна работа за въздигане на народа и родината. Патриотизмът обаче в някои случаи се слива с национализма … Патриотизмът се използва за създаване на национална гордост, като се акцентира върху постиженията на нацията в миналото и настоящето, отбелязват се с чествания значими събития от историята и се осъществяват дейности за сплотяване на националния дух.
Май са го преписали от Краткия политически речник от 1985–та година?! Затова ползвам и се доверявам на речниците, справочниците, енциклопедиите и прочие справочна литература издадена по времето на социализма. Защото е достоверна и научно издържана.
https://bnt.bg/news/znakovite-eseta-na-efrem-karanfilov-v-novo-izdanie%C2%A0-v373710-332060news.html
https://www.marxists.org/bulgarsky/books/pol_rechnik.pdf
https://leninism.su/works/76-tom-37/1386-czennye-priznaniya-pitirima-sorokina.html
https://sites.google.com/site/granicaclub/%D0%BD%D0%B0%D1%83%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5/%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
https://www.otbrana.com/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8_7476
https://www.marxists.org/bulgarsky/books/propagandista.pdf
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC
https://leninism.su/works/81-tom-42/1157-viii-vserossijskij-sezd-sovetov.html
© Красимир Говедаров, Главен експерт
Тагове:
:-)))
Сега е дума, близка до мръсните и улични думи!
Често заменяна и от филолози с патриотар!?
Явно считана за подобие на магаретар?
Без коментар!
:-)))
Безработният аврамчо Георгиев стига дрънка тъпотии.Поздрави българите с празника бе .
Идва от френската дума Патри- Отечество или Родина! Следователно патриот или отечественик- буквално, е този , който почита своя отец- баща и род!
Антипод му е Безродник! Тези, които се подиграват на патриотите и измислят производни имена , не са нищо друго, освен безродници!
А Ботев се надсмива над лъжепатриотите, пишещи се за патриоти, каквито далече не са! Но това не означава, че няма истински патриоти? Че точно Ботев е истински патриот!
23.09 23:50