Прочетен: 451 Коментари: 6 Гласове:
Последна промяна: 08.08 11:59
Член 17–ти, алинея 3–та от Конституцията на Република България постановява : "Частната собственост е неприкосновена".
Освен че е неприкосновена, частната собственост е и източник на доходи. В България често в нарушение на законите. Такива условия създадоха няколко мътни и нечистоплътни закона, които общо наричаме Закони за реституцията на недвижими имоти
"Готвели "освобождаване" на пътя до плаж Силистар чрез заменка", изнася вестник СЕГА и разказва : "От няколко дни медиите нищят поредния скандален морски сюжет – фирма събира такса "преминаване" от туристите, които искат да стигнат с кола до красивия плаж Силистар. Обяснението – пътят към плажа преминава през частен имот, затова, който иска да продължи към брега, трябва да плати 5 лева. Фирмата бирник – "Пеев инвест 2024" ЕООД, е съвсем нова, регистрирана е през април тази година с предмет изграждане и управление на паркинги
"Гражданите имат право на свободен и безплатен достъп до морските плажове", гласи член 4–ти алинея 1–ва от Закона за устройството на черноморското крайбрежие. Таксата за достъп до брега е незаконна, признаха от Министерството на туризма и общината и обещаха да вземат мерки … Според местни хора проблемът отдавна е можел да бъде решен. Има черен горски път, който може да се приведе в годност за ползване. 100–200 м вляво след моста към Резово … Отделен въпрос е кога и как изобщо частният имот е "кацнал" (Ха–ха–ха!) върху общински път, прокаран в природен парк и водещ до плажа …
Всъщност големият скандал не е, че някакво ЕООД е започнало да събира по 5 лева от преминаващите коли, а че държавата и общината от години си затварят очите за проблемите с достъпа до плажа, частните имоти и напористите собственици на земи и бизнесмени, които всяко лято се опитват да "ловят риба в мътна вода" … Поне от три петилетки насам, почне ли ваканционният сезон, на пътя за Силистар изниква поредна табела, бариера, лента, верига и "касиер", който иска пари – за паркиране, за достъп, за преминаване. Всяко лято избухва скандал, "отговорните институции" казват, че събирането на подобни такси е незаконно, понякога полиция премахва бариерите / табелите, а следващата година всичко се повтаря …
През лятото на 2015–та година метална преграда затвори пътя към плажа – включително за линейки и патрулни автомобили. Незаконният портал бе премахнат с намесата на полицията
През 2015–та година например Георги Якимов, тъст на депутата Йордан Цонев, също събираше такси от посетителите на плажа Силистар, защото преминавали през негови частни имоти … През 2021–ва година местен бизнесмен с прякор Алф насочваше шофьорите към частния си платен паркинг, а на отказващите да плащат такса някой пукаше гуми или стъкла на колите (Малко след като в началото на 2002–ра година се обзаведох с автомобил, в квартала на 500–600 метра от блока ми се появи платен паркинг. И наскоро една сутрин осъмнах с две душмански разрязани гуми) … Най–лошото е, че драмите с достъпа до Силистар се повтарят и на много други любими на туристите плажове", обобщава газетата.
Преди 19 години като ходих в Каварна на концерта на "Скорпиънс" на крайбрежната улица в Балчик имаше изоставена недостроена голяма къща цялата обрасла с растителност – грозна гледка. Ама частна собственост – неприкосновена е. От тогава започнах да се заглеждам. Такива гледки съм виждал и другаде из страната – в София, по пътя за Банкя и къде ли не. Изводът ми е : собственикът са го отстреляли, защото става въпрос за огромни имения и замъци в покрайнините или направо сред полето, както и за нежилищни сгради в градовете.
Имаше Първа частна банка, Има Първо частно училище, има и "първа частна улица" (ПЧУ) – късата уличка, на която мирно съжителстват : Алексей Петров – Трактора (+), Антон Петров – Хамстера, Филко Славов – бивш шеф на отряда на баретите, Никола Филчев – бивш главен прокурор, Борислав Борисов, бивш ректор на УНСС и съветник на българския експрезидент Георги Първанов. Същите живеят в къщи от по над 250 квадрата – иначе има и доста простосмъртни барети, всичките бивши, които обитават луксозен блок.
ПЧУ – улица "Арарат" в квартал "Кръстова вада" в София – на нея зимуват октоподите
"Реституцията роди богаташи, но не и предприемачи … Нивите първо запустяха, после ги изкупиха арендаторите", пише вестник Стандарт. Да, десетина години гледах как в равното и плодородно Софийско поле растяха свръх човешки бой сочни магарешки бодили.
А някои се облагодетелстваха двойно от реституцията – първия път, когато имотът им е отчужден и са били компенсирани, и втория пък след като си получат имота, който по едно или друга причина не е бил застроен или получат компесаторни бонове. Знам живи примери.
Презастрояването на кварталите в големите градове и безкрайните съдебни разправии са друго. В "моя" квартал между другите блокове изсраха 8 етажен блок от южната страна до самата ограда на детската градина и затулиха слънцето на двора.
Частната собственост има и обратна страна : "Десет години частна фирма държала общинския паркинг в парка "Заимов" до театър "София" без правно основание … Платеният паркинг с 30–на места е общинска собственост, но от години се е стопанисвал от "Сити инвест пропърти" ООД на Георги Илиев–Майкъла … "През 2013–та година договорът му за наем със Столичната община е изтекъл и оттогава той държи паркинга без никакво правно основание. През 2021–ва година общината започва да му събира обезщетение за ползване, което е вид прикрит наем без договор. Плащал е месечно 500 лева, после е актуализиран на 600, на 1000 лева, горе–долу по пазарни цени", обясни заместник–кметът на район "Оборище" Милена Алексиева … Цената е била 2.40 лева / час за кола. По груби сметки месечният приход от 30–те паркоместа е бил минимум 10 хиляди лева …, разказва вестник "Дневник", който изнася и друг случай : "Частен паркинг се оказа част от двор на училище в район "Красно село". В продължение на поне 15 години наематели са оставяли колите си в незаконния паркинг, който всъщност се е настанил в двора на софийското 34 ОУ "Стою Шишков". Вследствие на това, бюджетът на Столичната община е бил ощетен с милиони левове за времето, в което незаконният частен паркинг е събирал пари".
Предвид наложилата се демократична пазарна практика по отношение на материалните активи на държавата и общините, логично е текста в Конституцията "Частната собственост е неприкосновена" да се измени на "Частната собственост е свещена и неприкосновена".
Формата на собственост върху земята и средствата за производство, върху която се изграждат всички останали обществени отношения, е съществената отлика между капитализма и социализма – "собствеността е разпореждане с чужда работна сила", казва Маркс в "Немска идеология". Тоест, когато собствеността е в частни ръце, отсреща ѝ противостои работна сила лишена от собственост наречена пролетариат, която капиталистът експлоатира в своя полза по свое собствено усмотрение. Когато собствеността принадлежи на цялото общество под една или друга форма, нямаме работна сила без собственост и съответно няма експлоатация.
"Вашите овце, които имат навика да бъдат толкова кротки и опитомени и толкова малко ядящи, сега, както чувам да казват, са станали толкова големи хищници и толкова диви, че изяждат и поглъщат самите хора", пише Томас Мор в своята "Утопия", описвайки процеса на първоначалното натрупване на капитала в Англия през XVI–ти век, когато се експроприирала земята на свободните селяни за отглеждането на овце, чиято вълна била необходима за бурно развиващата се капиталистическа вълнена манифактура. И аз от дете помня израза "английски плат", като символ на добро качество и след това съм учил, че вносът на тези платове от Англия съсипва българските производители на шаяк и гайтан в Османската империя.
Още Енгелс се произнесъл за това, което аз написах по горе за свещената частна собственост :
"Цялото положение на работника и цялата му околна среда развиват у него най–силните наклонности към неморалност. Той е беден, животът няма никаква привлекателност за него, почти всички удоволствия са му отказани, наказанията на закона вече не съдържат нищо страшно за него; защо тогава той да се стеснява в своите желания, защо да оставя богатият да се ползува от благата му, вместо самият той да си присвои част от тях? Какви основания има пролетарият да не краде? За буржоата е много добре и доста приятно му звучи в ухото, когато се говори за "святост на частната собственост". Но за онзи, който няма никаква собственост, тая святост на частната собственост престава да съществува сама по себе си. Парите са богът на този свят. Буржоата отнема от пролетария неговите пари и с това го превръща в практически атеист", пише Енгелс в "Положението на работническата класа в Англия".
"Частната собственост ни е направило толкова глупави и едностранчиви, че някой предмет е наш само тогава, когато го притежаваме, тоест когато той съществува за нас като капитал или когато непосредствено го владеем, ядем го, пием го, носим го на тялото си, живеем в него и така нататък …" – някой да не е съгласен с тази констатация на Карл Маркс?
Несъгласните да анализират думите и действията на лидерите на Евроколхоза, Съединените щати и сатаНАТО–то, от които струи глупост, простотия, егоизъм и едностранчиво мислене.
Предполагам че понятието "частна собственост" за пръв път съм осмислил чрез приказката "Сажди" от книгата "Приказки от цял свят", събрани и преведени от Николай Райнов, в която се разказва : "В работилницата на един художник се търкаляли много тръбички от калай, пълни с блажни багри. Живописецът, като влезел в работилницата си, ги вземал, изстисквал от всяка по малко багра на палитрата си и почвал да работи. Само една тръбица лежала забравена в ъгъла. В нея имало черна багра, наречена "холандски сажди".
– Тъй е то! – казвала с дълбока въздишка тая тръбичка – Господарят дори и не си спомня за мене. Едно време казваше, че съм била тежка и груба, не ме бивало за нищо. А сега ме е вече съвсем забравил. Така и ще си изсъхна и някой ден ще ме изхвърли …
И тя наистина лежала толкова дълго, че над нея паяците сплели мрежа и тръбицата посивяла като прашна обувка.
Но един ден художникът влязъл с бързи крачки в своята работилница и отишъл право в онзи кът, дето лежала саждената багра. Нима е дошъл часът и тя да влезе в работа?
Художникът взел тръбицата, сложил я на своя триножник и казал :
– Най–сетне и холандските сажди ще свършат работа.
Другите тръбички с багри, които не трябвали тоя път, се наизправили – да видят какво ще стане. Те приличали на войници с широки шинели, както се били наредили една до друга.
А живописецът в това време развинтил капачето на тръбичката, изстискал баграта на палитрата си и почнал да я смесва с масло. Сетне закрепил на триножника дълга дъска, на която била закована тенекия, и почнал да маже някакви черти. Другите багри се разсмели :
– Саждената багра ще напише надпис и ще го заковат на някой стълб край пътя. Ха, ха, ха! Надпис! Значи – тя ще послужи за бояджийска работа. А вижте я колко се надува, като че ли ще работят с нея картина!
Багрите се смеели толкова силно, че дори и паяците наизлезли от своите паяжини да погледат. Но работата се свършила бързо. Саждената багра, намазана на тенекията, се оглеждала вече в огледалото. Тя видяла синята тенекия, на която пишело с едри букви :
https://www.parliament.bg/bg/const
https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/gotveli
osvobozhdavane-na-putya-plazh-silistar-chrez-zamenka
https://lex.bg/laws/ldoc/2135555697
https://www.eurochicago.com/2010/02/ulitchkata-na-baretite/
https://www.dnevnik.bg/gradska_sreda/2024/08/04/4655066_stolichnata_obshtina_zabravila_da_tursi_naem_za/
https://www.dnevnik.bg/evropa/evropeiski_parlament/hubs/grazhdanski_prava/2024/07/03/4646987_raionen_kmet_otkri_nezakonen_parking_zaemal_dvora_na/
https://www.oxfordreference.com/display/10.1093/acref/9780191826719.001.0001/q-oro-ed4-00007634
https://www.marxists.org/bulgarsky/m
e/works/BKP50/T3/BKP50-3.pdf
https://www.marxists.org/bulgarsky/m
e/works/BKP50/T2/BKP50-2.pdf
https://chitanka.info/book/339-prikazki-ot-tsjal-svjat
© Красимир Говедаров, Главен експерт
Тагове:
© Българите достойни за наградите "...
Интереса клати феса
ГЬОНСУРАТЪТ ПЛАГИАТОР ПАВЕЛ СЕРАФИМОВ ПР...
КОМПРЕСИРАНА ЦЕНТРОВА ИНФОРМАЦИЯ ОТ ПРЕД...
• "Капиталът – казва "Quarterly Reviewer" – избягва смутове и кавги и по своята природа е боязлив. Това е вярно, но все пак то не е цялата истина.
Капиталът се ужасява от отсъствието на печалба или от твърде малка печалба, както природата – от празното пространство. При достатъчна печалба капиталът става смел. При сигурни 10% той вече може да бъде употребен навсякъде; при 20% той се оживява; при 50% той става безумно смел; за 100% той погазва с краката си всички човешки закони ; при 300% няма престъпление, на което той да не се реши – дори с риск да увисне на бесилката. Ако смутовете и кавгите носят печалба, той ще ги подбужда. Доказателство : контрабандата и търговията с роби" (T. J. Dunning, цитат съчинения, страница 35, 36).