Прочетен: 519 Коментари: 2 Гласове:
Последна промяна: 27.04.2024 13:21
На голямото мероприятие за набиране на средства за предизборната кампания на Байдън в Радио Сити Мюзик Хол в Ню Йорк, Пръдливият лъжлив Забраванко Джо каза : "Но вижте, мисля, че има, ако обърнете внимание – ако сте били наоколо известно време, без значение какъв е произходът ви – ако обърнете внимание, знаете, че единственото нещо, което възрастта носи, е малко мъдрост (аплодисменти)". И понеже е помъдрял, установил че се и подмладил : "Сега знам, че не изглеждам много над 40. Знам това", убеждава ни той.
Аз имам съвсем различно мнение от това на президента на Съединените щати.
Значи, единственото нещо, което възрастта носела, било мъдростта. С което също никак не съм съгласен. Някакъв житейски опит придобиваш. Ама мъдрост?! Но за затова после.
Възрастта най–малкото носи мъдрост, даже никак, мисля аз. Възрастта със сигурност носи физическа и умствена немощ – ревматизъм, катаракта, деменция, болестта на Алцхаймер, артериална хипертония и прочие болести на старостта, която също била болест.
Старостта е болест, която трябва да се лекува, разправя Vesti.bg : Естественият цикъл на живота е свързан със стареенето и неизбежния край. Но науката отдавна мечтае да забави процеса на стареенето и дори да даде възможност за безсмъртие. Ако не можем да живеем вечно, то възможно ли е поне да останем млади по–дълго?!, плеще глупости сайтът.
Науката мечтаела?! Ама то светът е задръстен с неосъществени мечти и погребани илюзии.
Науката мечтае за безсмъртие, а не държи сметка, какво ще прави, ако мечтата се сбъдне. Когато действителността се разбие в мечтата, каква трагедия ще настане за човечеството.
А "Мегавселена" уверено твърди "Старостта е просто заболяване. И се лекува, естествено" и дава и примери за подмладяване, и посочва средството : третиране на болните от старост с новокаин. Само срещу 9 лева. Обаче "продуктът не е наличен". Направете запитване
(8).png)
Е, все пак се намира, ама беларуски. Но ние авторитарни лекарства от диктатори не щем
(13).png)
И с рубли въобще не работим. При това за новокаин от ветеринарна аптека
(4).png)
Виж, украински новокаин, а и не само него, приемаме с удоволствие
(1).png)
Така че, ако приемем, че старостта е болест, то единственият лек за нея е умирачката.
Относно прииждането на мъдрост с напредването на възрастта споделям възгледите на [us]американския публицист, сатирик, журналист, есеист, критик и лингвист Хенри Луис Менкен (1880 – 1956), наричан Балтиморският мъдрец, който според различни източници е казал следното по въпроса :
– Колкото повече остарявам, толкова повече не вярвам на известната мисъл, гласяща, че мъдростта идва с годините;
– Колкото повече остарявам, толкова повече се съмнявам, че с възрастта идва и мъдростта;
– Колкото по–възрастен съм, толкова повече не се доверявам на известната фраза, която гласи, че мъдростта идва с годините.
Но Менкен се е изказал и конкретно за демокрацията в капиталистическия буржоазен свят и в частност за самите Съединени американски щати : "Демокрацията е изкуството да контролираш цирка от маймунската клетка".
(1).png)
"Трудно е да повярвате, че човек ви говори истината, когато вие знаете, че на негово място бихте излъгали", казва Хенри Луис Менкен без да е слушал речите на Джоузеф Робинет (Джо) Байдън–младши
Джо Байдън не може да опровергае казаното от [us]американеца Менкен, защото казаното е извлечено от [us]американската действителност, народопсихология, традиции, бит и нрави.
Не може да го опровергае нито с приказките си, нито с делата си. Даже го потвърждава.
Менкен се е изказал и за днешното българско новобуржоазно общество и политиците му : "Демокрацията е патетична вяра в колективната мъдрост на индивидуалното невежество".
Можете ли да отречете, че от медиите и особено от телевизията безспирно се лее невежество?
Не можете! Ето последната глупост и простотия, която наскоро видях по телевизията
.png)
Може ли да се счупи завод или икономика, както пък каза Бойко Борисов? Това да не е клечка за зъби?! А за употребата на грубо звучащата турска дума "боклук" съм писал в «15.01 07:01 – © Сливи за боклук». Понеже са невежи, мисирките не знаят за хубавата българска дума смет.
Те не са чели приказката "Сливи за смет", те не са чели Закона за местните данъци и такси, не са чели Наредба № 1 за обществения ред на територията на Столична община и Наредбата за управление на отпадъците и поддържане и опазване на чистотата на територията на Столична община, в които нормативни документи думите "боклук", "боклукосъбиране и боклукоизвозване" ги няма. Има "битови отпадъци" и "сметосъбиране и сметоизвозване".
Не можете и няма как да го отречете. Както не можете да кажете, че Бойко Борисов, Атанас Атанасов, Кирил Петков, Христо Иванов и останалата политическа пасмина са ерудити в някаква област или имат богата обща култура. Профани са по отношение на обществото и в работата, с която са се захванали, понеже явно не умеят друго – политиката – да управляват обществото. Ама така е, защото "политиците са като корабите : вдигат повече шум, когато са изгубени в гъста мъгла", както е казал Серф. А нашите политици перманентно са в мъглата.
И както съм написал на страница 20–та в Книгата ;–), "Когато мъглата е зад очите ти, непременно ще сбъркаш пътя". А при нашите политици мъглата в главата им е най–гъста.
А наивната и глупава патетична вяра в "демокрацията", и то не в коя да е демокрация, а именно и конкретно в [us]американската демокрация, през 90–те години на ХХ–ти век, а? :
– Комунизмът си отива, спете спокойно деца;
– Нека бъде светлина!;
– Вдигни очи,
виж този свят,
животът днес върви
напред, а не назад;
– 45 години стигат! Времето е наше!;
– Ако до всяко добро същество
застане поне още едно,
ех, ще започне такъв живот,
че само си викам "Дано";
– Нямам право на слабост, имам право на вяра …
Хей, хора,
всичко е толкова просто,
ако сами си помогнем,
ще ни помогне и Господ;
– Днес е хубав ден за българската демокрация!
Времето, което не може да е нечие, бързо–бързо отся тези глупаци и прати СДС–то на дъното с един файтон членове. Песните разбира ще останат, защото са сътворени от талантливи хора.
Ето докъде я докараха буржоазните политици и идеолози : "Дадоха ти тъпа роля в нечия игра, искат да си вечно сив и мрачен …". Не търсим смисъла на живота, а "смисълът да остана".
Да се върнем към Менкен : "Вярата е доброволна невроза", установява диагнозата мъдрецът.
Така е – неврозата e клас от функционалните психични разстройства, при които поведението не е извън социално–приетите норми. Е, то не бяха "Не разговаряйте с комунисти даже и по телефона – опасно е!", "45 години стигат! Времето е наше!" и картата на България с черепите, "Червени боклуци", "За да има мир, БКП в Сибир!" и "Кой не скача е червен!", когато сините примати скачаха по митингите; то не бяха бдения със свещи, то не беше палатков лагер, то не бяха гладни стачки и прочие седесарски изгъзици. И всичко за повечето от участниците беше доброволно и безкористно. Но организацията беше на пазарен принцип – на организаторите се плащаше. За тези събития едните си спомнят с носталгия, а другите със задоволство.
Като се ровех из Интернет за мисли на Менкен установих, че при тоталитарния социализъм е издадена ето тази книга : "Гражданско неподчинение – американски есета"
.png)
А в демократичното буржоазно общество е издадена книгата, която я има дори в "Моята библиотека" и в аудиовариант, "Моята борба" на хер Адолф Хитлер
.png)
(1).png)
Както е казано – "О времена, о нрави" и "Разни хора, разни идеали".
Гледам по БНТ–то как протича образователния процес в Частната професионална гимназия по сценични изкуства и мениджмънт АКАТАМУС : започва дрънкане на китара и учениците от специалността "Поп и джаз пеене" запяват … на английски … песента "Shackles" на Mary Mary ([us]американско градско съвременно госпъл дуо), в чиито съдържателен и изпълнен с емоционалност и лиричност текст се казва :
Уау
Сигурно е горещо тук …
Ти знаеш?
Знаеш какво казвам, ъъъ
Махни оковите от краката ми, за да мога да танцувам
Какво ще правиш?
ще те похваля …
И ще те хваля (хваля те) …
Просто искам да те похваля (да, да),
в който думата "хваля" и "похваля" (praise you) е употребена 30 пъти, а "оковите" 6 пъти.
И ти става едно близко на сърцето, мило и драго на душата и те обхваща радост и оптимизъм за бъдещето на нацията – растат достойни да продължат славното ни минало поколения – момичета и момчета, интелигентни потомци на мъдрите и героични протобългари.
А нас в ученическия хор в прогимназията ни принуждаваха да пеем на руски "Катюша", със един такъв прозаичен, селски и овощарски текст :
Разцъфтяха ябълките и крушите,
Над реката се носеха мъгли,
излезе Катюша на брега
на високия и стръмен бряг,
в който още се възпяваше милитаризма и имперските апетити на Съветския съюз :
Ой, ти, песен, моминска песен
лети с ясното слънце,
и на войника на далечната граница
предай поздрав от Катюша, който поздрав е изпълнен с празни надежди :
Просто да си спомни момичето
И да го чуе как пее
Да пази родната си земя
И Катюша ще пази любовта им.
Но винаги ще се намери някой да прояви непоносимо ретрограден национализъм : ученици от специалността "Актьорско майсторство" представят спектакъл по Валери Петров, представете си. А една ученичка на въпроса на репортера "На кого се възхищавате от така съвременния актьорски свят в България и в Холивуд?", направо направи пропаганда на ПП "Възраждане" : "Искам да кажа за българските актьори. Аз реално се вдъхновявам изключително много от всички български актьори. Много им се възхищавам. Постоянно гледам всички филми и много се радвам, когато имаме "уъркшоп" (светъл лъч в тъмния балкански национализъм) с някакви такива известни актьори, които идват и ни дават съвети, работим с тях и имаме възможност да си говорим", обяснява момичето, което, недоволен от пренебрегването на Холивуд, репортерът прекъсва и се насочва към съседното момче с надежда за разбиране на преклонението му пред Холивуд и въобще към [us]американското – в началото ни обясни, че "ние се намираме в българския "Сентрал парк", но не "уест" и се похвали със съвместното снимане на филм с Никълъс Кейдж, макар че всичките му реплики били изрязани от лентата.
https://www.whitehouse.gov/briefing-room/speeches-remarks/2024/03/28/remarks-by-president-biden-president-obama-and-president-clinton-in-a-moderated-conversation-with-stephen-colbert-at-a-campaign-reception-new-york-ny/
https://www.vesti.bg/novini/niakoi-ucheni-smiatat-che-pyrviiat-chovek-kojto-shte-dozhivee-do-1000-godini-veche-se-e-rodil-razkazva-zdrave.bg-866919
https://megavselena.bg/starostta-e-prosta-bolest-i-se-lekuva-estestveno/
https://borimed.com/product/novokain-rastvor
https://vetapteka1.ru/catalogue/medicine/rastvory/novokain1/
https://tabletki.ua/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D0%B8%D0%BD/
https://legalbarometer.bg/breaking-news/item/272-%D1%85%D0%B5%D0%BD%D1%80%D0%B8-%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%B5%D0%BD
https://ladyzone.bg/laifstail/misal-na-denia/misal-na-denia-henri-luis-menken.html
https://www.crossroadbg.com/henri-menken.html
https://www.citat.bg/188606
https://btvnovinite.bg/bulgaria/schupen-li-e-zavodat-za-bokluk-politicheski-prestrelki-i-obvinenija-v-bezhaberie.html
https://debati.bg/borisov-sled-saveta-koronavirusat-mozhe-da-schupi-ikonomikata-i-da-dovede-retsesia/
https://kvg55.blog.bg/zabavlenie/2024/01/15/slivi-za-bokluk.1895142
https://textove.com/kamen-vodenicharov-ne-sam-izbyagal-tekst
https://chitanka.info/text/2789-mojata-borba
https://bnt.bg/news/sakura-proletnata-magiya-na-yaponskite-darveta-327719news.html
https://www.google.bg/search?q=Shackles%2C+%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%82&sca_esv=86392a0b54450292&source=hp&ei=lewUZqP-Btfcxc8P7sCqiA4&iflsig=ANes7DEAAAAAZhT6pT7FpSGbbPC28qjO2N2wx1I6aGQU&udm=&ved=0ahUKEwjjnNm3zLSFAxVXbvEDHW6gCuEQ4dUDCBk&oq=Shackles%2C+%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%82&gs_lp=Egdnd3Mtd2l6IhRTaGFja2xlcywg0YLQtdC60YHRgjIGEAAYHhgPMgYQABgIGB4yBhAAGAgYHjIIEAAYCBgeGA9IxYYBUABYj25wAHgAkAEAmAGUAaABrwuqAQQxLjExuAEMyAEA-AEC–AEBmAIMoALuC8ICBRAAGIAEwgIFEC4YgATCAgkQABiABBgNGBPCAggQABgeGA0YE8ICChAAGB4YDRgPGBPCAgYQABgeGA3CAggQABgIGB4YDcICCRAhGAoYoAEYKsICBxAhGAoYoAHCAggQABgWGB4YD8ICChAAGAgYHhgNGA_CAggQABgeGA0YD5gDAJIHBDEuMTGgB7Mu&sclient=gws-wiz#ip=1
https://www.culture.ru/poems/36467/katyusha
© Красимир Говедаров, Главен експерт
Тагове:
© За унгарците сватба, за българите брад...
© Усещате ли "мекия" диктатор
