Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
04.12.2023 09:01 - © Бездомността в черно и бяло
Автор: kvg55 Категория: Забавление   
Прочетен: 1115 Коментари: 7 Гласове:
7

Последна промяна: 04.12.2023 09:03

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
04.12.2023г.

image
     Стоях от другата страна на улицата срещу кметството на Сиатъл, до дълга редица от палатки. Бяха повече от петнайсет, на не повече от няколко фута една от друга. Между палатките бяха натрупани мебели и отпадъци. Лагерът заемаше целия тротоар, принуждавайки пешеходците да вървят по улицата, задействайки непрекъснато клаксоните на преминаващите коли. На паркинг на ъгъла хора от местна група за взаимопомощ стояха на щанд и раздаваха храна и вода. Те имаха табели, изразяващи политическите им възгледи : "Спрете почистването", "Вие метете, ние стачкуваме", "Майната му на капитализма", "Собствен капитал сега!" и "Разбийте фашизма".
Тази конкретна група за подпомагане бяха самоопределили се анархисти. Разпознах един от членовете, който се беше свързал със семейството ми преди няколко месеца, защото беше недоволен от статия, която бях написал, критикувайки декриминализирането на наркотиците. Почти всяка палатка носеше едно от посланията, които анархистите имаха върху техните знаци, ризи, копчета, плакати и стикери за брони. Няколко бездомни ми казаха, че групата е нарисувала със спрей лозунгите на палатките и че са се чувствали така, сякаш нямат друг избор, освен да приемат, защото анархистите са им предоставили палатките. Един от тях призна, че е най–добре да им позволим да го направят, защото ако им се противопоставят, може да издействат бездомните хора да бъдат изхвърлени от района.
image

Бездомни us–американци спят на открито по улиците на Сиатъл

В другия край на блока срещнах бездомник на име Джо. В началото на четирийсетте и с шапка на "Сиатъл Маринърс", две якета и джапанки, Джо имаше чисто нова палатка без никакви послания изрисувани върху нея. Седнах на една стара бяла кофа, а той остана да седи в палатката си и да пуши цигара. Попитах го какво го е извело на улицата. След дълга пауза, усмивка, поклащане на глава и плясване на крака, той отвори.
Развел се преди шест месеца. Това било началото на края за него, каза той. Неговото пиене беше основната причина светът му да се преобърне с главата надолу – разводът доведе до дълбока депресия, която доведе до повече пиене. В крайна сметка той загуби работата си в Whole Foods след седмици на отсъствия по болест и лошо представяне в работата. В крайна сметка Джо загуби новия си апартамент и след това прекара няколко месеца, спейки на диваните по домовете на роднини.
В крайна сметка той се озовал в мотел и след единадесет дни беше напълно без пари. В последния си ден той беше ужасен да си тръгне и остана няколко часа след края на деня, обмисляйки самоубийство. Извикаха полиция и след час той стоеше на тротоара, бездомен за първи път в живота си. Докато беше в мотела, той се обаждаше на различни доставчици на социални услуги, но не получи никакви обнадеждаващи отговори, преди да излезе на улицата.
Попитах Джо защо няма нищо нарисувано на палатката си. Той каза, че чувства, че това би го използвало като "пропаганда"; той даде да се разбере, че не иска да има нищо общо с анархистката група. Попитах го дали е срещал обучени професионалисти и той спомена един екип за работа на терен, който ги посещава редовно. Те се наричат REACH, финансирани от Evergreen Treatment Services, служба с 50 годишна история, с три клиники във Вашингтон, предлагащи услуги за възстановяване, консултиране, натуропатични грижи и обхват за намиране на бездомни възрастни с проблеми със зависимостта. Той вижда редовно екипа на REACH, където лагерува. През повечето време са минавали покрай него, каза той; те изглежда дават приоритет на определени хора, които предполага, че са в по–голяма нужда.
След няколко седмици пренебрегване, той каза, че е станал по–настоятелен и помолил за помощ. Били му предложени консумативи за "намаляване на вредите", включително Narcan, тест ленти за фентанил, презервативи и лули за крек. Джо попитал как да попадне на лечение за пиенето си и след това в жилище. "Ще го разгледаме", казал един работник. Мина седмица и той попита отново и получи същия отговор. След това същият този социален работник спря да го гледа в очите и просто минаваше покрай него, без да каже нито дума.
Джо каза, че се чувства победен и спря да моли за помощ. С течение на седмиците той забеляза, че някои бездомни хора изглежда са били приоритетни повече от други. Единият беше мъж на име Рей, който се беше преместил в Сиатъл от Такома. Те лагеруваха един до друг за няколко дни и си разказваха историите си. Рей беше бездомен много по–дълго от Джо и му каза, че е дошъл в Сиатъл, защото е чул, че настаняват хората сами. Той употребяваше много фентанил, така че макар да останаха приятелски настроени, Джо не се сближи с него. В рамките на няколко дни REACH го намери и в рамките на три той беше преместен на закрито.
Няколко дни по–късно Джо видя Рей, който каза, че наистина е получил апартамент, но го е дал под наем и се е върнал на улицата, като с наема от 20 долара на ден си купува наркотици.
След известно време Джо забелязва нещо, което е пропуснал : той заключава, че най–голямата пречка пред получаването на помощ не са проблемите му със зависимостта, парите или депресията. Той започна да осъзнава, че най–голямата му пречка е тази, която никога не е очаквал : фактът, че е бял.
Рей и всеки друг човек, когото Джо видя да получава помощ, беше черен. Програмите за популяризиране в прогресивните градове са силно повлияни от "антирасистката" идеология през последните години, като решенията все повече се вземат през призмата на "справедливостта". Този подход приоритизира индивиди от недостатъчно обслужвани и маргинализирани групи, тъй като се основава на предположението, че други групи, колкото и нещастен да е човекът, имат поне някаква привилегия и достъп до съчувствие и помощ. Не е трудно да се види как логиката на този обектив ще повлияе на работата на терен, като склони доставчиците изрично да търсят хора от определени раси, за да им помогнат първо.
"Ние определено дадохме приоритет на местното население, черната и всяка друга раса освен бялата в нашите програми", ми каза един бивш служител на голяма програма за бездомни в Сиатъл. Той каза, че често бездомните хора от тези раси са трудни за намиране, което означава, че леглата остават незаети.
В един център, Центъра за спешна помощ, белите служители бяха наричани "WARPs", "бели антирасистки плановици". Въпреки че има някои бързи анаграми за други групи, има тази конотации. Бившият служител каза, че му е неудобно да го смятат за "WARP". Той каза, че други служители на шега наричат някои от белите служители "WARPs" и че трябва да се смеят. "Знаехме мястото си и останахме там", каза той. DESC отрича да дава приоритет на хората въз основа на раса. Но идеологическата отправна точка на тяхната работа е ясна, когато посетите страницата "Кого обслужваме" на уебсайта им : "Избираме да работим първо с най–маргинализираните и най–уязвимите хора, а не с най–кооперативните" (По–надолу на страницата има връзка към подаряване на земя на организацията).
Говорих с жилищен адвокат, който работи за жилищна програма в Сиатъл; той ми каза, че технически не им е позволено да приоритизират хората въз основа на раса, но че въпреки това, то се случва чрез дискусии при закрити врати и публични намигвания и кимане.
След като научих, че Джо се е провалил в търсенето на квартира, се обадих на социален работник от негово име. Казах им, че познавам мотивиран човек в нужда. Не ме попитаха какъв е цвета на кожата му, но ме помолиха да го опиша. Казах, че е мъж на около четиридесет години с тъмна коса, носещ зелена бейзболна шапка и сини шорти. Човекът от другата страна замълча за момент и след това каза, че ще изпратят някого. Тридесет минути по–късно двама работници на терен спряха при палатката на Джо. Джо каза, че работниците го погледнали, казали си нещо и отминали.
През 2022–ра година в Сиатъл беше открита многомилионна жилищна сграда с осемдесет жилища за бездомни местни жители. Chief Seattle Club, който управлява новата сграда, се похвали при откриването : "Въпреки че съставляват само 1 процент от населението на окръг Кинг, американските индианци и местните жители на Аляска съставляват 32 процента от хронично бездомното население", гласи изявлението. Това беше изключително неточно и преувеличено  число : през последните две години редовно посещавах Сиатъл и бях във всеки голям лагер за бездомни в целия окръг. Срещал съм или съм виждал по–голямата част от бездомното му население и мога уверено да кажа, че броят на американските индианци и местните жители на Аляска не е близо до 32 процента. Нито един местен лидер, избран служител, социален  работник или гражданин изглежда не е оспорил това твърдение, очевидно от страх от репресии. Все пак получих лични текстови съобщения от местни лидери, които изразяваха разочарование, но признаваха, че не могат да кажат нищо.
Така нареченият "обектив" на справедливостта в крайна сметка служи само като безполезно отвличане на вниманието от спешната задача да се помогне на бездомното население на US–Америка. Единствените критерии при определяне кой да бъде поставен трябва да се основават единствено на мотивацията на лицето, готовността му за промяна и уязвимостта. Антирасистката догма забавя усилията на добрите хора, които искат да сложат край на хуманитарната си криза. Когато срещна бездомник за първи път, не ме интересува как изглежда той или тя. Моята цел е да ги оценя и да определя от какво точно ниво на грижа се нуждаят и след това да преценя желанието им да участват в собственото си възстановяване. Благодарение на обектива на справедливостта бездомните хора, които отчаяно искат да излязат от улицата, са лишени от тази възможност.
Кевин Далгрен в The Spectator

https://app.thespectator.com/2023/08/31/homelessness-in-black-and-white/content.html

© Красимир Говедаров, Главен експерт




Гласувай:
7


Вълнообразно


Следващ постинг
Предишен постинг

1. iw69 - Разложението
04.12.2023 09:29
на Запад е тотално...
цитирай
2. morskipesni - След 8,5 години СВОБОДА
04.12.2023 10:52
в сърцето на Европа, мога да кажа
че този "демократичен" етап е минало,
което няма да се върне. Въвежда се
робство- тайно и полека. Дори една
квартира не може да наеме човек,
ако не декларира доходи за 1 година.
Банкови или от трудов договор.
Веднага се прилагат копия от същия.
Къде отидоха дискретността, етиката?
Такова зло не е било от време на
факсинирането. Хората треперят
и още не вярват, че Сатана е слязъл.
Но той е тук. Ще ги измъчва докрай.
цитирай
3. nedovolen - На фона на широко прокламираната ...
04.12.2023 10:56
На фона на широко прокламираната богата Хамерика, в "задния двор" се вижда какво е.
:-)))
цитирай
4. kvg55 - До 1. iw69
04.12.2023 11:35
Да.
цитирай
5. kvg55 - До 2. morskipesni
04.12.2023 11:43
Антихристът е тука!
Филмът "Поличбата" много ме впечатли.
цитирай
6. kvg55 - До 3. nedovolen
04.12.2023 11:44
Да, и ние сме заден двор.
цитирай
7. kvg55 - До 7. nedovolen
04.12.2023 15:33
Грухти, грухти! Имаш само три седмици.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: kvg55
Категория: Забавление
Прочетен: 8963759
Постинги: 3528
Коментари: 33807
Гласове: 43925
Архив
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930