
Прочетен: 1366 Коментари: 12 Гласове:
Последна промяна: 28.09.2023 17:05


"Павето е оръжие на пролетариата, а кирпичът е оръжие на съвременната руска дипломация", до такъв извод след срещата на министрите на външните работи от асоциацията БРИКС (bricks (тухли) в Ню Йорк в кулоарите на 78–та сесия на Общото събрание на ООН, на която среща "колегите от БРИКС въоръжили ръководителя на руското министерство на външните работи с тежка тухла", стигнал Михаил Ростовский в «Московский комсомолец».
Сергей Лавров не е буквално хвърлял тухли по западните си колеги, въпреки, че може да го направи, ако се наложи, уточнява Ростовский.
Колегите на Сергей Викторович министри на външните работи от БРИКС, изсипали обилен информационен материал, от който било сглобено състоящо се от 30 точки Изявление за медиите след срещата на министрите на външните работи / международните отношения от БРИКС в кулоарите на 78–ата сесия на Общото събрание на ООН, 20 септември 2023 година
Ростовский акцентира върху две точки от Изявлението :
Точка 30–та : "Министрите бяха информирани за хода на подготовката за предстоящото председателство на Русия в БРИКС през 2024–та година. Бразилия, Индия, Китай и Южна Африка изразиха пълната си подкрепа за руското председателство на БРИКС през 2024–та година под мотото "Укрепване на мултилатерализма за справедливо глобално развитие и сигурност" и провеждането на XVI–та среща на върха на БРИКС в Казан, Русия. Министрите също така очакват да проведат пълна среща на министрите на външните работи / международните отношения от БРИКС в Русия през 2024–та година".
Аха, "укрепване на мултилатерализма", "справедливо глобално развитие", значи.
По отношение на противодействието на опитите на Запада да изгради политически санитарен кордон около Русия, тази асоциация сега се оказва изключително полезна за Москва.
Друг «отговор на Чембърлейн» (в съвременните политически реалности Байдън) се съдържал в точка 7–ма от Изявлението : "Министрите подкрепиха цялостната реформа на ООН, включително нейния Съвет за сигурност, за да стане по–демократичен, представителен, ефективен и ефикасен и да увеличи представителството на развиващите се страни във всички категории членове на Съвета, така че да може да отговори по подходящ начин на настоящите глобални предизвикателства, и подкрепи законните стремежи на развиващите се страни в Африка, Азия и Латинска Америка, включително Бразилия, Индия и Южна Африка, да играят по–голяма роля в международните дела, по–специално в Организацията на обединените нации, включително нейния Съвет за сигурност".
Запознати с дипломатическия сленг казват, че точно Бразилия, Индия и Южна Африка Сергей Лавров ще се стреми да инсталира за постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН.
Зеленски предложи да се лиши Москва от правото на вето върху решенията на Съвета за сигурност; Байдън пое инициативата за разширяване на броя на постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН с Германия и Япония – всичко това е срещу Руската федерация.
Идеята на Киев се провали – дори пламенно мразещата Русия Аналена Бербок не я подкрепи.
А инициативата на Пръдливият лъжлив Забраванко Джо трябваше да бъде неутрализирана.
И затова Москва излъчи свое собствено предложение за реформата на Съвета за сигурност на ООН подкрепено от членовете на БРИКС, който от 1 януари 2024–та приема нови членове.
С голяма степен на вероятност в Съвета за сигурност на ООН ще се запази досегашното статукво, което е изключително изгодно за Русия. Но в същото време Глобалният Юг няма да има причина да се обижда на Москва. И Съветът за сигурност е непокътнат, и приятелите нямат оплаквания! Красота! Разбира се, тази "красота" не доближава Москва до решаването на основната ѝ актуална задача – бързото приключване на украинската криза при условия, приемливи за Руската федерация. Но решението на този проблем вече не зависи от "тухлите" на Лавров. Това изисква нещо много по–тежко, разсъждава Михаил Ростовский.
Лавров изброява задачите, които Колективният Запад следва немедленно да изпълни
Здравата подкрепа за Лавров от неговите колеги от БРИКС му позволи да заяви от трибуната на Общото събрание : "В изказванията на много оратори, които говориха преди мен, залегна идеята, че нашата обща планета претърпява необратими промени. Точно пред очите ни се ражда нов световен ред. Контурите на бъдещето се създават в борба. В света Мнозинството се застъпва за по–справедливо разпределението на глобалните блага и цивилизационното и културно разнообразие. И срещу Мнозинството, малцина използват неоколониални методи за подчинение и поддържане на своето изплъзващо им се господство.
Това отдавна е своеобразна "визитна картичка" на Колективния Запад – отхвърляне на принципа на равенство и пълна недоговороспособност. Свикнали да гледат отвисоко на останалия свят, us–американците и европейците доста често дават обещания и поемат задължения, включително писмено и правно обвързани, които те просто никога не изпълняват. Както отбеляза президентът Владимир Путин, Западът въплъщава най–истинското понятие за "империя на лъжата" …
Обективната логика на историческия процес обаче е неумолима. Основната тенденция стана желанието на Мнозинството държави в света да укрепят суверенитета и защитават своите национални интереси, традиции, култура и бит. Те вече не искат да живеят под диктовката на някой друг, искат да бъдат приятели и да търгуват взаимно едни с други, както и с целия свят – само при равни условия и за взаимна изгода. Във възход са асоциации като БРИКС и ШОС, които предоставят на страните от Глобалния юг възможности за съвместно развитие и защита на полагащото им се място в една обективно възникваща многополюсна архитектура …
За Руската федерация е очевидно, че друг път няма. Въпреки това, САЩ и подчинения на тях "Колективен Запад" продължават да пораждат конфликти, изкуствено разделяне на човечеството на враждебни блокове и възпрепятстване постигането на общи цели. Те правят всичко, за да предотвратят образуването един наистина многополюсен, справедлив световен ред. Стремят се да принудят светът да играе по собствените им тясно егоистични "правила".
Говорейки за решенията на международната общност, които остават хартия, призоваваме най–накрая да завършим процеса на деколонизация в съответствие с резолюции на Общото събрание, за да се постигне край на колониалните и неоколониални практики …
Като цяло реформата на съществуващата архитектура на глобално управление е закъсняла. Отдавна не отговаря на изискванията на епохата. САЩ и техните съюзниците трябва да се откажат от изкуственото възпиране на преразпределението на квотите за гласуване в МВФ и Световната банка, признавайки реалната икономическа и финансова тежест на страните от глобалния юг. Трябва също незабавно деблокиране работата на органа за регулиране на споровете в Световната търговска организация (СТО) …
Разширяването на Съвета за сигурност също става все по–наложително – но единствено чрез премахване на недостатъчното представителство в състава му на страните от световното мнозинство – Азия, Африка и Латинска Америка. Важно е новите членове на Съвета за сигурност – както постоянни, така и непостоянни – да се ползват с авторитет, както в своите региони, така и в подобни организации с глобален обхват, като Движението на необвързаните, "Групата на 77–те", Организацията "Ислямско сътрудничество".
Днес човечеството отново, както много пъти в миналото, стои на кръстопът. Само от нас зависи как ще се развие историята в бъдеще".
https://www.mk.ru/politics/2023/09/21/lavrov-vlomil-kirpichom-v-nyuyorke-kreml-oboshel-silki-baydena.html
https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/1905336/
https://gadebate.un.org/sites/default/files/gastatments/%5Bvariable%3Acurrent_session%5D/ru_ru.pdf?_gl=1*mpvg7m*_ga*OTA3NDYzMjk2LjE2OTUzMjYzNDU.*_ga_TK9BQL5X7Z*MTY5NTU3MTU5NC4yLjAuMTY5NTU3MTU5NC4wLjAuMA..
© Красимир Говедаров, Главен експерт
Тагове:
© Смехът е универсалното лекарство срещу...
© Прозренията и признанията на Джо
ПОЗНАЙТЕ ПИСАТЕЛКАТА СТИЛ РОКОКО, С ВЕЧН...
БОКО МОЖЕ, А ОНАЯ НЕ МОЖЕ
Представям си какво му е казал насаме - квото беше, беше, да си обираме крушите.
:)))
28.09.2023 21:06
Ама ти щом го хвалиш, значи ще да си доволен от "големио".
:)))
