
Прочетен: 2767 Коментари: 2 Гласове:
Последна промяна: 30.07.2023 22:15

"Теглене без такси от банкомати в пощите до размера на минималната работна заплата. Какво още решиха депутатите, докато гласуват бюджет "Двайсе двайсе и три", съобщава в "По света и у нас" Българската национална телевизия.
Спортните журналисти ми говорят за ЦСКА "Деветнадесет четиридесет и осем". А бившият президент Росен Плевнелиев постоянно се хвалеше с някаква Програма "Дваесе дваесе".
Слушайки този новоговор, гледам като теле в железница.
Така се говори в наглосаксонския свят, просвещава ме синът ми.
Като добавя и много други разни думички като "хепънинг, инфлуенсър, клъстър, ъпуелинг" и прочия, които чувам от телевизора и радиото, принадлежността ми към този свят помръква.
Изразът "Бюджета за Две хиляди двадесет и трета година" го разбирам, ама горното – не.
И тука ми идва на ум такъв един въпрос в конспекта за изпит по история : Резултати от битката "Дванаесе триесе" при Клокотница. Звучи яко. По атлантически.
Или как Георги Ангелов в История. БГ с драматичен глас казва : "Установеният през "Деветнадесет четиридесет и четири" пагубен за България комунистически режим".
Разсъждавайки в този контекст, одобрявам и подкрепям идеята на Кирето Харвардски да ни наложи за национален празник 24–ти май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, защото това означава засилване и утвърждаване на българското, националното, родното в обществото – сред политиците, в медиите и сред журналистите, в образованието и културата, в езика и прочие.
Също така и в чужбина, където Кирето и Асеня ходят да разнасят и продават българското.
Но да си припомним за светите братя : От "Осем шейсе и три" до "Осем шейсе и седем" Кирил и Методий са на мисия във Великоморавия при княз Ростислав. Там те водят непрекъсната борба срещу триезичната догма – богослужение единствено на гръцки, латински и еврейски – и започват да изграждат славянска християнска църква и училище, да разпространяват славянската писменост.
Натъкнали се на трудности в своята дейност, те отиват в Рим.
Във Венеция Кирил произнася срещу латинското духовенство, което поддържало теорията за трите "свещени езика" на християнството – иврит, латински и гръцки – "Беседа против триезичниците", в която се казва : "Горко вам, книжници и фарисеи, лицемери, дето затваряте царството небесно пред човеците : защото вие не влязвате, та не оставяте да влязат в него, които искат да влязат". И пак : "Горко вам, законници, защото взехте ключа на познанието! Сами не влязохте и попречихте на тези, които искаха да влязат".
Беседата завършва така : "С тези думи и с още много други думи [Философът] ги посрами, остави ги и си замина".
Е това очакваме днес и ние от Кирето и Асен : като ходят по Брюксел и Вашингтон да защитават българския интерес. И тогава изразът "държа се като Свети Кирил в Рим" ще добие нова формулировка : "Държа се като Кирил Петков във Вашингтон и Брюксел".
Кирил Петков обяснява на Урсула фон дер Лайнен, че България няма интерес да участва във войната на страната на Украйна и излиза от сделката
Сега "триезичната догма" е едноезична – налагането на наглосаксонския език е формалната страна на явлението. Същността е налагането на интересите на наглосаксонския свят.
На тези интереси постепенно се подчиняват германците и французите като големи нации. По–малките – шведи, холандци, финландци, датчани, италианци – са притиснати и нямат избор.
Има и нации, като поляците и българите, които сами се натискат да обслужват интересите на Съединените щати и Британия във войната им срещу Руската федерация. Което за поляците, предвид историческите събития, е обяснимо и разбираемо, но за нас българите е недостойно.
Най–големите попивателни на наглосаксонското сме ние българите. Ние, които сме устискали на турската и гръцката асимилация, сега доброволно възприемаме us–американските имена като по–престижни за децата ни, думи, начин на живот, манталитет. Никой не може да ни спаси от самите нас. Когато си решил да се затриеш, никой не може да те възпрепятства.
Това е явление в националния ни бит и народопсихология, което изисква научно обяснение.
И затова, когато 24–ти май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност стане национален празник на Република България, съвсем логично е Кире и Асеня да внесат в Народното събрание проектозакон за защита на българския език. И така телевизионните мисирки да не бюлбюлат "бюджет дваесе дваесе и три", а да казват "бюджетът за две хиляди двадесет и трета година". И така нататък.
Българинът се стряска само като му бръкнеш в джоба. Затова глоби, яки глоби. От 500 лева нагоре. Каже ли някоя телевизионна мисирка публично думата "боклук", както наскоро чух в новините и което прозвуча изключително грозно, глоба. Защото народната ни приказка е "Сливи за смет", а не "Сливи за боклук". Освен това може да се каже "отпадък" или друго.
Това ще е един от позитивните импулси на новия национален празник във вътрешен план.
Но има и международно измерение – знаем че в Руската федерация 24–ти май се отбелязва като Ден на славянската писменост и култура; в Република Северна Македония 24–ти май е Свети свети Кирил и Методий – Ден на всеславянските просветители; със закон румънският парламент е обявил 24–ти май за Ден на българския език в Румъния.
"Тази година Сърбия за първи път ще празнува 24–ти май като ден на славянската писменост, а от следващата година този ден ще стане официален празник на страната", съобщава на 21.05.2018–та година Българската национална телевизия.
"Посолството на Украйна в Република България поздравява българските приятели с Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, съобщават от пресцентъра на посолството.
В поздравлението се казва, че украинците помнят и почитат солунските братя и многобройните паметници в цяла Украйна са неопровержимо доказателство за това.
Посолството на Украйна обръща внимание, че най–старият паметник на светите равноапостоли Кирил и Методий се намира на един от централните площади в Киев.
От посолството отбелязват, че Ден на азбуката се празнува и в Украйна от 24 май 1918 година с решението на Министерство на образованието. От посолството припомнят, че за установяване на такъв празник в Украинската Народна Република информира Посланикът на Царство България в Киев професор Иван Шишманов. Неговите грами са съхранени в Научния архив на Българската академия на науките.
Интересен е фактът, че в чест на Светите братя през 1846–та година в Киев е било основано Кирило–Методиевото братство, забранено от руското самодържавие. Членовете на Кирило–Методиевото братство, изтъкнати украинци – историкът, етнограф и поет Микола Костомаров и поетът, художник и мислител Тарас Шевченко, обмислят идея за отстояване на правата на украинския народ, припомнят още от посолството", изнася на 24.05.2023–та Actualno.com.
Ехе, я вижте колко държави ще отбелязват националния празник на Република България!
Мъдър ни е Кирето Петков, мъдър. Бог да го поживи и господ здраве да му дава.
А за размера на средствата за култура, образование и наука предвидени в Републиканския бюджет при новия национален празник – ум ще ни зайде.
https://bnt.bg/news/po-sveta-i-u-nas-1800-chasa-27-yuli-2023-g-320132news.html
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB_%D0%B8_%D0%9C%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%B9
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%B4%D0%B0_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2_%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5
https://bntnews.bg/bg/a/24-may-stava-ofitsialen-praznik-na-srbiya
https://www.actualno.com/society/posolstvoto-na-ukrajna-pozdravi-bylgarite-po-povod-24-maj-news_1976500.html
© Красимир Говедаров, Главен експерт
Тагове:
© Последните царе на Туле
Демидовка, Красноярски район, Белгородск...
Вчера, един приятел ме изуми? Изкара виновна Русия за арабската и афганистанската миграция? Казах му ,че тя няма никакво участие в пролетите и в разсипването на две цветущи държави като Либия и Ирак! Намеси се накрая, да предотврати създаването на Ислямска държава!
Била виновна за хала ни сега?
Как да се съглася с него, България имаше промишленост и селско стопанство в Соца, продукцията се изнасяше, сега внасяме боб, леща, чесън, домати, ябълки, всичко...
35 години вече и да е имала вина Русия това е период за две поколения, тя не би трябвало вече да влияе по никакъв начин!
Вината за такъв период е другаде!
