
Прочетен: 650 Коментари: 4 Гласове:
Последна промяна: 26.05 15:05


Богомил Райнов има роман "Ченге втора употреба".
"Тази книга е роман, сиреч плод на писателско въображение.
Героите, обстоятелствата в нея са недействителни.
Всяко възможно сходство с реални лица и факти е напълно случайно", пише в началото.
Аз пък тези дни открих съвсем действителен телевизионен водещ "втора употреба", изявяващ се при действителни обстоятелства.
В предаването на БНТ "100% будни" ни разправят за "Текстилът – новата пластмаса", "как да ограничим текстилния отпадък" и "нов живот за стария текстил".
Пластмаса ще е, я. То вече няма тъкани от лен, вълна, памук и естествена коприна.
Всичко е изкуственяци.
"Можем да кажем, че напоследък потребяваме [нови дрехи] все повече и изхвърляме все по бързо [употребявани дрехи]", казва Сирма Желева, мениджър "Устойчиво развитие" в компания, която обединява решенията за оползотворяване на текстил.
Проблемът е, че текстилната индустрия е един от основните замърсители на околната среда.
"Когато се пере некачествения текстил, който е най–често употребяван, се отделят вредни емисии (микропластмаса), които се просмукват в почвата и в питейната вода. И това замърсява неимоверно природата", додава Яна Маринова, актриса и продуцент, съпричастна.
"От личен опит мога да кажа, че когато влизам в магазините за втора употреба (на дрехи предполага се), защото това е част от кръговото употребление на текстил, казва Маринова, когато пазаруваш дрехи в магазин "втора употреба", можеш да намериш изключително ценни находки, които са много модни", рекламира актрисата, която признава че носи такива дрехи.
"Да носиш дрехи втора употреба, да спасиш природата, се превръща в мода", разтяга локуми Яна Маринова.
А бе, интересно, защо ли "модата да се носят дрехи втора употреба" се шири в бедна страна като родната България. Българите износват ненужните им на германците дрехи, а не е обратното. Често на пазара "Георги Кирков" паркирам срещу два магазина за продажба на употребявани дрехи. Докато чакам жената да пазарува, провеждам мониторинг върху магазините : Имат добро посещение, купувачите са повечето възрастни жени. Но не мисля, че пазаруват дрехи от тези магазини със съзнанието, че спасяват природата
Не за да спестява вода и петрол пазарува българинът дрехи втора употреба. Пари спестява.
И не мислете, че актрисата Яна Маринова е изпаднала : "При всички случай ние сме бедни много често. Говоря за, нали, за масата, аз не говоря за себе си в случая", обясни тя.
"България, като страна член на Европейския съюз, е длъжна, да създаде система за разделно събиране на текстил до началото на 2025–га година", изнася водещият.
Българският народ е създал такава система от преди векове – най–напред по–малките деца износват здравите дрехи и обувки на по–големите си братя и сестри. Освен това дрехи за бебета и малки деца се предават между приятели. След като дрехите станат негодни за употреба се лишават от копчетата, след което вълнените дрехи се носят на дарака, където се преработват в дреб, който се използва за пълнеж на дюшеци, възглавници и юргани.
Аз самият съм пример за трайно и продължително използване на текстила – още ползвам една изтривалка, с която си изтърквам гърба при къпане, която е съшита преди четиридесетина, че и повече години от ленената риза на баща ми, която може да е била шита и преди Девети.
А пък със старите обувки и ботуши на квартирантката се отоплявах през мразовитата зима на 1985–1986–та година, когато имаше режим на електрическия ток. Изключително калорично гориво – тръбите над печката се нажежаваха до червено.
Дрехите от памук пък се нацепват на ивици, от които бабите тъкат шарени петичови черги.
Във връзка с наредата от Евроколхоза Сирма Желева съобщава, че "Шеснайсе законопроекта на ниво Европейски съюз са подготвени да направим текстилната индустрия по–устойчива (друго непонятно ми понятие). В България беше пусната наредба за обществено обсъждане".
От предаването научих за "кръгова икономика" и "кръгов текстил", каквото и да означават. Неведом е брюкселският бюрократичен новоговор.
"И, както е казал Стефан Цанев, да е жив и здрав, "носете си новите дрехи, момчета", а ако са втора употреба, още по–добре!", приключва темата водещият, който всеки ден ми се явява с различна дрешка, която едва ли купува от магазин за дрехи втора употреба, и замахвайки утвърдително с ръка.
Такива като него навремето разпространяваха "малката" и "голямата" правда на Тодор Живков и бореха еснафлъка на българина.
При писането на постинга попаднах на следното стихотворение :
Носете си старите дрехи, момчета!
За нови не достигат парите.
При други отиде късмета
и с друг си лягат жените ни.
Носете си старите дрехи, момчета!
Утре ще излезем на мода.
Прескача през удар сърцето
и бърза да ни вкара във гроба.
Но не казвайте :
Днес ще живеем
за слава,
за лична изгода,
за злато …
Не казвайте :
Ще продадем и душите си,
но само да умрем
по–богато.
Носете си старите дрехи, момчета!
Защото са честни до скъсване.
Бъдещето е нашето вето
и в него до един ще възкръснем.
Носете си старите дрехи, момчета!
Просто не останаха други.
И дупките по раменете
са нашивки за ваши заслуги.
Но не казвайте :
днес да излъжем,
да насилим,
да ограбим живота …
Не казвайте :
да откраднем от хляба,
но да си напълним
тихичко джоба.
Носете си старите дрехи, момчета!
Носете – без ласка, без грим …
… падаме, както ходим,
умираме, както спим.
© Мартин Петков, 2003
© Издателство LiterNet, 27. 05. 2003
И за да затвърдят простотията си, следващата тема е : "Среща с българска дизайнерка, чиито рокли са обличали за червения килим Никол Шерцингер, Ел Макферсън и Елизабет Хърли".
И прочие холивудски разхитители на текстил.
Е, за компенсация дизайнерката засаждала "по три мангрови дръвчета" в "горичката в Мадагаскар" при "всеки неин продаден тоалет".
https://chitanka.info/text/2793-chenge-vtora-upotreba/2#textstart
https://bnt.bg/news/kak-da-ogranichim-tekstilniya-otpadak-318181news.html
https://liternet.bg/publish5/mpetkov/nosete.htm
Тагове:
Износът на революция
Тодор Живков - агент № 5 на Никола Гешев
Освен борба за насъщния и борба за забогатяване – нищо друго.
