Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
18.02.2023 19:01 - © "Креаклиат" и "когнитариат"
Автор: kvg55 Категория: Забавление   
Прочетен: 798 Коментари: 2 Гласове:
4

Последна промяна: 18.02.2023 22:45

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
18.02.2023г.

     В социологията и икономиката терминът "прекариат" е неологизъм за социална класа, формирана от хора, подложени на несигурност, което означава съществуване без сигурност и предсказуемост на битието им, засягащо материалното благосъстояние или психологическата им устойчивост. Думата комбинира "несигурност" с "пролетариат". Отличителният белег на прекариатната класа е състоянието на липса на сигурност на работното място, включително периодична заетост или непълна заетост и произтичащото от това несигурно съществуване.  Появата на тази класа се приписва на утвърждаването на неолибералния капитализъм. Прекариатът като класа на работещите, които нямат свои средства за производство и продават труда си се характеризира с липса на сигурност на работата, или с други думи има прекъсвания между отделните работи, които биват заемани или безработица.
На принципа на извеждането на този термин са изведени и термините "креаклиат" и "когнитариат" :
Накратко, Виктор Мараховски, главен редактор на инфопортала «На линия», хули креаклиата по всякакъв възможен начин, като говори за него така :
– вдъхновени и контролирани хора с мозаечна картина на света;
– урбанизирани и доста беззащитни граждани;
– тази прослойка ще умре веднага щом онези трудови функции, които се изпълняват от нея, бъдат автоматизирани (и програмите вече се доближават до това ниво …).
И в допълнение, възникването му е плод на "социалната държава на Запада", когато през втората половина на ХХ–ти век, след първата вълна на автоматизация, се формира огромен ред "монотонен умствен труд" и имаше средства да се плаща за това. Когато настъпи урбанизацията и в хиляди сравнително добре оборудвани градове живееха десетки милиони сравнително богати хора, които можеха да си позволят лукс почти без преквалификация.
Но ужасът на това стадо е, че "зеленото" за храна свършва :
– само шофьори на камиони за дълги пътувания : 10–15 години в Съединените щати и това е;
– автоматизиране на част от работните места в McDonald"s – вече е технически възможно;
Между другото, автоматизирането на лъвския пай от търговията като цяло вече е възможно – "роботи" се забиват на борсите, а касиерът в обикновен супермаркет също може да бъде заменен с подобрен касов апарат
– адвокати! Да, господа, това е летящ меден леген;
Между другото, някои фармацевти и хирурзи са следващите.
Тенденцията е ясна : просто баснословен брой професии потъват в гората.
Изправени сме пред противоречие с епични размери : обикновеният човек масово престава да бъде средство. Дали има образование или дори не може да чете – понякога престава да бъде важно. Точно както земеделецът от миналите векове се нуждаеше от машинен инструмент, за да остане конкурентоспособен (механизация на земеделието), така за да стане когнитарии, днешният кракер трябва буквално да расте заедно не просто с друга компютърна програма, но с подобряваща се компютърна програма. Как да го направим?
Земеделецът купи машината не за собствена употреба и не като подарък за любимата си. Той подсигури пазарите. Борбата за пазари е сюжетът на всяка индустриална цивилизация. Сюжетът на когнитивната цивилизация е борбата за материализиране на определени научни програми (което означава линия от открития във физиката, химията и така нататък – когато бъде открита обещаваща свободна област, тя трябва да бъде допълнително проучена и сборът от открития ще даде пласт от технически възможности). И който не съумее практическото им  внедряване, е встрани от прогреса.
Тенденцията, че процентът на заетостта на работниците заети в сферата на промишленото производство намалява от година на година, е добре известен факт, потвърден от статистически данни. И най–лошото е, че вместо пролетариите има някакъв вид "креаклиат", който не само не иска да отиде във фабриката, но и се "продава" за iPhone и iPad!
Сред професиите, които имат представители на креативната прослойка : журналисти, писатели, учени, инженери, художници, артисти, PR специалисти, дизайнери на марки и други. Като цяло това са участници в базирана на знанието високотехнологична икономика, която изисква творческо мислене и способност за решаване на проблеми "извън кутията".
В Руската федерация творческата прослойка е населението предимно на големите градове, това е материално осигурен и образован слой на обществото.
В руската реалност фразата "креативна прослойка" понякога се използва като синоним на либералната опозиция или като синоним на думата "хипстър" (на английски : hipster е термин, който дефинира съвременното схващане за субкултура, съставена от индивиди със средна възраст от 18 до 45 години, които често принадлежат към "средната" класа, различават се с независим начин на мислене, антиконформисти по поведение, деятели на контракултурата, почитатели на съвременното изкуство, почитатели на локалната инди рок музика). Във връзка с протестните митинги, започнали в края на 2011–та година, в ежедневието се появи неодобрителна абревиатура – "скърца", "скърцащи".
Като цяло тези хора не са бедни. Те печелят основно с умствен труд и обичат да протестират от време на време, поради което всъщност получиха известния прякор "скърцащи". Макар че чакайте, всички тези хора занимават ли се с труд или просто с някаква дейност? Да видим какво е мислил за тази прослойка Маркс : "Производителният труд, в смисъла на капиталистическото производство, е онзи наемен труд, който, разменян за променлива част от капитала (за частта от капитала, изразходвана за заплати), не само възпроизвежда тази част от капитала (тоест стойността на собствената си работна сила), но освен това произвежда и принадена стойност за капиталиста".
Тоест, ако капиталистът прави пари от заниманията на наемния "креаклиат", тогава последният се занимава с продуктивен труд.
"… какво е продуктивен труд? Това е труд, който създава принадена стойност, нова стойност, надхвърляща еквивалента, който получава като заплата" обяснява Карл Маркс.
Е, "креаклиатът" е доста добре заплатен. Остава въпросът произвежда ли принадена стойност.
"Същият труд може да бъде продуктивен, когато го купувам като капиталист, като производител, така че използването му да ми донесе увеличение на стойността, и непродуктивен, когато го купувам като потребител, когато изразходвам дохода си, за да консумирам неговата потребителна стойност, независимо дали тази потребителна стойност изчезва с прекратяването на самото функциониране на работната сила, или се материализира, е фиксирана в нещо.
Един актьор, например, и дори клоун, е в съответствие с този продуктивен работник, ако работи под наем на капиталиста (предприемача), на когото връща повече труд, отколкото получава под формата на заплата, докато дребен шивач който идва при капиталиста у дома и му кърпи панталоните, създавайки само потребителска стойност за него, е непроизводителен работник. Трудът на първите се разменя за капитал, трудът на вторите – за доход. Първият труд създава принадена стойност, докато вторият труд консумира доход", продължава Маркс.
Живопис с маслени бои. Оказва се, че едни от първите представители на "креаклиата", посочените от Маркс "клоун" и "актьор", са продуктивни работници.
"От друга страна обаче, понятието производителен труд се стеснява. Капиталистическото производство не е само производство на стоки; в самата си същност то е производство на принадена стойност. Работникът не произвежда за себе си, а за капитала. Следователно вече не е достатъчно, че той изобщо произвежда. Той трябва да произвежда принадена стойност. Само този работник е производител, който произвежда принадена стойност за капиталиста или служи за саморазрастването на капитала. И така, учителят – ако е допустимо да вземем пример извън сферата на материалното производство – е продуктивен работник, докато не само работи върху главите на децата, но и се изтощава в работата, за да обогати предприемача. Дали последният инвестира капитала си във фабрика за обучение или във фабрика за колбаси, това ни най–малко не променя нещата. Следователно понятието производителен работник включва не само връзката между дейността и нейния полезен ефект, между работника и продукта на неговия труд, но също така и специфично обществено, исторически възникнало производствено отношение, което прави работника пряк инструмент за увеличаване на капитала. Следователно да си продуктивен работник изобщо не е благословия, а проклятие. В четвъртата книга на тази работа, която излага историята на теорията, ще бъде показано по–подробно, че класическата политическа икономия винаги е виждала в производството на принадена стойност решаващия атрибут на продуктивния работник. Следователно, тъй като нейните възгледи за природата на принадената стойност се променят, нейната дефиниция за продуктивен работник също се променя. Така според физиократите само селскостопанският труд е продуктивен, тъй като само той осигурява принадената стойност. За физиократите принадената стойност съществува изключително под формата на земеделска рента".
За социално–икономическия статус на наемните работници Маркс още пише : "Под "пролетариат" в икономически смисъл трябва да се разбира изключително наемният работник, който произвежда и увеличава "капитала" и бива изхвърлен на улицата, щом стане излишен за нуждите на нарастването на стойността на "основния капитал".
Е, безработен "креаклиатът" може да стане, което е вярно, вярно е. И собственикът го държи не просто така, а така, че да работи за него, което означава, че печели от него.
Значи "креаклиатът" е в известен смисъл и с условности пролетарий? И не само той. Оказва се, че ако могат да те наемат и да продаваш работната си сила, значи си пролетарий, независимо дали си шофьор, стругар, програмист, художник, дизайнер и така нататък не е толкова важно, важен е самият факт на продажба на вашата работна сила, способността ти да се трудиш.
Програмистът като информационен работник (когнитариат) може да стане пролетарий, а може и да не е такъв. По същия начин, като работникът на машината и учителят. Видът на труда е без значение, защото пролетариатът се занимава с производителен наемен труд, тоест работи за собственика и му носи печалба.

https://beskarss217891.livejournal.com/917770.html
https://aftershock.news/?q=node/449960&full




Гласувай:
4


Вълнообразно


1. mt46 - ...
18.02.2023 23:04
Много ясно е, че капиталистите печелят... Това не е някакво гениално откритие... Ти какво предлагаш – да не печелят нищо ли?...
цитирай
2. kvg55 - До 1. mt46
18.02.2023 23:16
Ха–ха–ха!
Нищо не предлагам.
Просто съм посочил как капиталистът печели.
А теб, ако ти харесва да си наемен работник на частно лице, което винаги може да те направи безработен, прав ти път.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: kvg55
Категория: Забавление
Прочетен: 7443425
Постинги: 3160
Коментари: 30156
Гласове: 38527
Архив
Календар
«  Март, 2025  
ПВСЧПСН
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31