Прочетен: 2955 Коментари: 4 Гласове:
Последна промяна: 16.10.2022 15:25
Специалната военна операция на Руската федерация раздвижи света.
На 23–27 юли Сергей Лавров посети Египет, Конго, Уганда и Етиопия в континента Африка.
Преди него Еманюел Микрон беше в Камерун, Бенин и Гвинея Бисау за да ревизира и реанимира отслабващото влияние на Франция в Западна Африка в полза на Русия.
Месец и половина след Лавров Жозеп Борел също се втурна към Черния континент за да бори нарастващото влияние там на Руската федерация. Той пък се насочи към Източна Африка – посетил Кения, Етиопия, Мозамбик и Сомалия.
Борел се придружава от комисаря по управлението на кризи Янез Ленарчич
"Кризи?". Да не би Евроколхозът да приема, че в отношенията му африканските държави се заражда криза?
"Африка е наш естествен партньор и съсед. За да се изправим пред общи предизвикателства, ние се нуждаем от силна Африка, а Африка се нуждае от силна Европа. Това посещение е възможност за обмен с Африканския съюз и правителството на Етиопия. В тези трудни времена, обтегнати от пандемията, ЕС, заедно със своите държави членки, демонстрира солидарност, като мобилизира безпрецедентни усилия на "Екип Европа" с Африка. Доставянето на тези комплекти [7,5 тона комплекти за тестване на коронавирус, дарени от Германия] за тестване още веднъж показва, че се справяме с пандемията на всички фронтове", казал Жозеп Борел.
Диалектика на колониализма. Бившите колонии са вече партньори. Евроколхозът слуша ВП.
Непосредствено след посещението на Сергей Лавров в Африка русофобският вестник СЕГА излезе с не особено уместното и определено биещо по честолюбието на Големия брат заглавие : "Държавният секретар на САЩ отиде в Африка да тушира руското влияние".
"Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен започна днес обиколка из няколко африкански държави с цел да се противопостави на руското влияние на Черния континент. Посещението му е в отговор на обширната обиколка на Африка от руския външен министър Сергей Лавров в края на юли.
Първата спирка на американския държавен секретар е ЮАР – икономическият лидер на континента. Южна Африка остана неутрална по отношение на войната в Украйна, отказвайки да се присъедини към призивите на Запада да бъде осъдено поведението на Москва. Същевременно тя е член на влиятелната група страни БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка). Блинкен, който за втори път е в Африка, откакто зае поста в началото на 2021 година, след ЮАР ще посети още Демократична република Конго и Руанда, които са в конфликт", съобщава още газетата. Вестникът публикува и следната компрометираща снимка.
Директно от летището в столицата на Филипините – Манила, където бе на посещение, Антъни Блинкен замина за Южна Африка
Ха-ха-ха! Сергей Викторович накарал Антъни Блинкен да тича на пожар като новобранец.
Той Блинкен в сравнение с Лавров си е новобранец, де. Както и us–дипломацията въобще.
Държавният секретар се разтича и преди няколко дни – този път из Южна Америка, някогашният "заден двор" на Съединените щати
"Брифинг относно предстоящото пътуване на министър Блинкен до Колумбия (3–4), Чили (5) и Перу (6–7 октомври)", съобщава Държавният департамент.
"Блинкен ще ухажва новите леви лидери на Латинска Америка, препотвърждава ангажимента на САЩ", е заглавието на статия от Хюмейра Памук и Мат Спетаник в Reuters.
"Колумбия и САЩ обсъждат трафика на наркотици, различията остават", е заглавието на Reuters на информацията от столицата на Колумбия Богота.
"Президентът на Колумбия Густаво Петро и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен обсъдиха в понеделник засилване на обмена на разузнавателна информация и други мерки за трафик на наркотици, но обявиха, че няма споразумения и останаха в противоречие относно екстрадирането на наркопрестъпници", пише агенцията.
"Петро също повтори критиките си към продължаващото включване на Куба в списъка на САЩ с държави спонсори за насърчаване на тероризма като несправедливост, като осъди, че решението на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп да постави Куба обратно в списъка не е било коригирано", продължава информацията на Reuters.
"Това се нарича несправедливост и макар според мен да не зависи от нас, трябва да се коригира", казал Петро на us–американския държавен секретар.
Президентът на Колумбия Густаво Петро (вляво) и държавният секретар на САЩ Антони Блинкен. (AP)
"Блинкен е на едноседмично пътуване до Колумбия, Чили и Перу, които имат относително нови леви лидери", подчертава информационната агенция.
Вицепрезидентът на Колумбия Франсия Маркес, държавният секретар на САЩ Антони Блинкен, Луис Гилберто Мурильо, посланик на Колумбия в Съединените щати и Франсиско Л. Палмиери позират по време на посещението си в музея "Fragmentos" в Богота, Колумбия, 3 октомври 2022 година REUTERS / Luisa Gonzalez / Басейн
"На среща с президента Габриел Борич и министъра на външните работи Антония Урехола в Сантяго, Блинкен похвали "споделените приоритети" на Чили и Съединените щати, особено по отношение на търговията", пише AS/COA.
"Борич призова администрацията на президента Джо Байдън да покани Куба, Никарагуа и Венецуела на Деветата среща на върха на двете Америки през юни, определяйки решението на Вашингтон да не покани тези страни на събитието в Лос Анджелис като пропусната възможност", изтъква изданието.
"Блинкен се срещна с министъра на външните работи на Перу Сезар Ланда, по време на която обсъдиха миграцията, икономическия растеж, изменението на климата и демокрацията.
Блинкен се срещна и с президента на Перу Педро Кастильо късно вечерта на 6–ти октомври. Те говориха за двустранните отношения, миграцията и борбата с трафика на наркотици. Кастильо нарече срещата "много продуктивна", информира накратко AS/COA.
В Перу Блинкен взе участие в работата на Общото събрание на Организацията на американските държави (ОАД) на тема "Заедно срещу неравенството и дискриминацията".
"Под ръководството на президента Байдън ние се ангажираме да си партнираме със страни в региона, за да предоставим решения на предизвикателства, засягащи всички наши хора – предизвикателства, които никоя държава не може да реши сама.
… президентът Байдън превърна борбата за равенство и расова справедливост в приоритет за нашата администрация – у дома, както и по света", натегнал се на Пръдливия Забраванко в речта си пред първата пленарна сесия на ОАД секретарят.
И разбира се изтъкнал загрижеността на Съединените щати за демокрацията :
"Можем недвусмислено да осъдим авторитарните режими в нашия регион и да предприемем колективни стъпки, за да ги подведем под отговорност".
И обяснил какви престъпления срещу правата на човека се извършват в Никарагуа, Куба и Венецуела и се разпрострял по света :
"Изключително важно е да останем единни, като осъждаме фалшивите референдуми на Русия като нарушение на международното право и недвусмислено отхвърляме всякакви опити за незаконно анексиране на украинска територия".
"… подобряването на демокрациите отвътре … Това е духът, който Съединените щати внасят в нашето общо предприятие и в това полукълбо", самохвално приключил речта си държавният секретар.
Пътуването идва, когато, отбелязват наблюдатели, Китай продължава да навлиза в региона за сметка на Вашингтон, констатира AS/COA.
"САЩ "рестартират" Латинска Америка", пише Леонид Савин в "Катехон".
"Вашингтон е изключително заинтересован да възстанови влиянието си в Латинска Америка. Отново я направете свой "заден двор", за да контролирате политическите процеси, да ангажирате гласове в ООН за вашите собствени цели, да имате достъп до природни и човешки ресурси, а също така да предотвратите разрастването на сътрудничеството между страните с Русия и Китай. Например с инициативата "Build Back Better" (Изградете по–добре!), инициирана наскоро от Белия дом, която се опитва да се конкурира с китайския "Един пояс, един път", където инвестициите на Пекин са очевидно по–привлекателни от американските заеми", коментира авторът.
"Колумбия, Чили и Перу са важни с това, че и в трите властта спечелиха леви партии на последните избори. Но това не са класически марксистки или маоистки организации (някои от които, между другото, продължават да се борят нелегално в редица страни). Това е нов тип леви партии, които се вписват добре в глобалисткия дневен ред. Те имат идеи за правата на сексуалните малцинства и легализирането на еднополовите бракове заедно с наркотиците и говорят за изменението на климата, което се харесва както на европейските "Зелени", така и на Демократическата партия на САЩ.
Важно събитие беше срещата на Организацията на американските държави (ОАД), която се проведе в столицата на Перу Лима. На него САЩ представиха поредната си резолюция, насочена срещу Русия. 24 гласа (марионетките на САЩ в континента) бяха "за" и само 9 "против", така че документът беше официално приет – още една резолюция, осъждаща "незаконното, неоправдано и непровокирано нахлуване на Русия в Украйна". Но е показателно, че най–големите страни в региона бяха против – това са Аржентина, Бразилия и Мексико, както и партньорите на Русия Никарагуа, Салвадор, Боливия, Хондурас. Плюс Доминика, Сейнт Винсент и Гренадини. Венецуела и Куба не гласуваха, тъй като членството им в ОАД е официално отменено", коментира в "Катехон" Леонид Савин.
https://eunavfor.eu/news/european-unions-high-representativevice-president-josep-borrell-visit-eu-navfor-atalanta
https://www.segabg.com/hot/category-foreign-country/durzhavniyat-sekretar-na-sasht-otide-afrika-da-tushira-ruskoto-vliyanie
https://www.state.gov/briefing-on-secretary-blinkens-upcoming-travel-to-colombia-chile-and-peru/
https://www.reuters.com/world/americas/colombia-us-discuss-more-drug-interdiction-sea-enhanced-intel-sharing-blinken-2022-10-03/
https://www.as-coa.org/articles/roundup-secretary-blinkens-trip-colombia-chile-and-peru
https://br.usembassy.gov/secretary-antony-j-blinken-at-oas-general-assembly-first-plenary-session/
Тагове:
ИСКАМ СВОБОДА !
Със Светла Ненчева в ресторант „Щастливе...