
Прочетен: 3199 Коментари: 18 Гласове:
Последна промяна: 04.07.2022 07:11


В "Оптимистична теория за нашия народ", разсъждавайки за пътя на България, Иван Хаджийски пише : "За нас английският път е изключен. Няма да мине много, и той ще бъде изключен и за самата Англия, когато след освобождението на колониите британският лъв клекне сам върху мъгливия си остров".
За Британия световното господство приключва с обявяването на независимостта на Индия – на 15 август 1947–ма година Британия губи перлата в короната си – Индия – на тази дата Индия получава своята независимост.
Днес Англия отново се пъне да управлява света, макар че дори Шотландия, Северна Ирландия и Уелс се съпротивляват на доминацията ѝ в Обединеното кралство.
Вече няколко години, приблизително от 2016 година – от първата президентска кампания на Тръмп – в интернет периодично се появяват публикации за предстоящото завръщане на Британия на първото място в западния свят : "англичанката", казват те, алчно лакомо потрива лапите си и чака само кога "Чичо Сам" най-накрая ще охлаби хватката си за да стане отново господарка на моретата.
Досега официален Лондон си траеше, но от възникването на украинската криза и особено след военния конфликт, британците вземат инициатива.
В предсказания или, ако щете, прогнози, възраждането на Британската империя обикновено започва след някаква геополитическа катастрофа, сполетяла Съединените щати, в резултат на което настоящият хегемон губи практическата способност да "царува и притежава всичко".
В Съединените щати конфронтацията между условните "демократи" и "републиканци" (но всъщност елитни групи, които не се свеждат само до официални партии), базирани на различни видове радикали, вече е взела формата на гражданска квазивойна и баланси близо до ръба на истинска война.
Да допуснем, че поради вътрешни проблеми Съединените щати отместят погледът си от света и Глобусът временно остане без "домоуправител".
В този случай Обединеното кралство "по документи" автоматично може би става лидер сред западните страни или поне на наглосаксонския свят. В негова полза говори преди всичко статутът на Лондон като един от най–важните обменни и банкови центрове в света, а лирата стерлинг като третата най–популярна резервна валута. Тази съкровищница се пази от четвъртата армия в ЕвроНАТО (след турската, френската и германската) и първият флот с два самолетоносача, четири стратегически и седем щурмови атомни подводници. Запазени са почти три дузини задгранични военни бази по цялата планета, наследени от блестящи предци.
Налично, но недостатъчно за имперски амбиции.
Борис цар
За съжаление на британците (и за щастие на всички останали), Обединеното кралство, като част от англосаксонския свят, е подложено на точно същите негативни тенденции като Съединените щати – въпреки че в британския държавен апарат все още няма травестити, а само хомосексуалисти, изключителната "компетентност" на всички тези хора, която не е по-ниска от нивото на американските им колеги, е извън съмнение. Какво струва само премиерът Джонсън, който работи като журналист почти две десетилетия и многократно е критикуван от колегите си за откровени лъжи и глупости в статиите си; точно както в САЩ, в Обединеното кралство се наблюдава увеличение на дела на имигрантите в общото население. Заедно с това нарастват проблемите, които възникват на базата на трудната интеграция на хора от чужди култури в обществото : социално разслоение, престъпност, включително организирана етническа. Средното ниво на образование на населението, включително на коренното население, спада; от друга страна наркотизацията му расте, като се има предвид огромното потребление на легални "антидепресанти"; има и свои сепаратисти, както вече казах; собствените военни ресурси на Британия са напълно достатъчни за защита на островите от всеки враг – но не и за безброй намеси в ролята на "световен жандарм"; след Студената война военната индустрия е съкратена и де факто заводите разположени на Британските острови, не са в състояние да произвеждат нито една военна система изцяло сами, с изключение на стрелково оръжие.
И въобще пандемията от Covid–19 показа, че в критична ситуация целият блясък на "постиндустриалното общество" моментално помръква и доминацията на банкирането със сектора на услугите над физическото производство на стоки и храни се обръща да е знак не за "силно развита икономика", а за липсата на икономика като такава.
Освен това с разпадането на еднополюсната система континенталните съседи Франция и Германия ще възстановят суверенитета си от Съединените щати.
Засега британците опитват само "независими" ходове на Джонсън и Тръс.
Борето на срещата на Г–7
На същата среща Джонсън се изтъпани : "Всички трябва да покажем, че сме по-яки от Путин … Трябва да покажем гръдните си мускули".
Ако си представим компанията на западните лидери като някаква банда, която решава как да накаже "родоотстъпника" – Руската федерация, то Борис Джонсън – в никакъв случай не президентът на САЩ Джо Байдън, ще бъде бияча и главореза в тази банда - онзи който е за твърдото "решение на проблема".
Тя потвърждава това и на думи, и на дела : както с нивото на риториката, която използва по отношение на Русия, така и с конкретните мерки за противодействие на Руската федерация. Британия е готова да поеме по пътя на конфронтацията с Русия по–далеч и по–трудно от всяка друга страна в света извън Украйна.
Джонсън дойде на срещата на върха на Г–7, за да вдъхнови колегите си с идеята за дългосрочен конфликт с Москва "до изтощение", защото очаква "злоба" от тях – вижда умора от подкрепата на Украйна, което води до Нищо.
Британецът е категоричен : не трябва дори да се опитвате да търсите дипломатически изход от конфликта, само ще се влоши. Тогава западният свят ще получи "нестабилност", а президентът на Русия – "карт бланш да манипулира постоянно както суверенните държави, така и международните пазари". Затова – "всичко за фронта, всичко за победата".
Докато все още бил редови депутат, Джонсън си припомня как, четейки труда на Тукидид за Пелопонеската война, той си въобразявал, че Атина е Западът, открит и прогресивен, а Спарта е Русия, озлобена и тоталитарна. Борбата на светлината с мрака в най–чист вид.
Очевидно е обаче, че бъдещият премиер е забравил, че Атина губи тази война и с това завинаги загуби и възможността да претендира за водеща в политиката държава.
Борис Джонсън се стреми да измести Пръдливия Забраванко от лидерската позиция поне във войната срещу Руската федерация
Прокси войната с британците е отделен и специален аспект на конфликта на Запада с Руската федерация по повод Украйна, а не само производна на конфронтацията със Запада като цяло.
https://topcor.ru/26313-est-li-u-velikobritanii-shansy-vernut-mirovuju-gegemoniju.html
https://vz.ru/world/2022/6/29/1165001.html
Тагове:
Славена Точева - Проектът Муерта
US военен: ЕС и НАТО сa пред разпад, има...
04.07.2022 07:09
И в случая е така.
:)))
Танкс.
:)))
И как няма да е силен паунда, като Британия е заграбила златото на планетата.
Давам ти жокер , британски паунд, третата валута отгоре надолу. Този който държи златото той определя стойността му и дневният ред на света.https://www/bg/korporativni/korporativni-klienti/polezni-instrumenti/valutni-kursove/
Сега чичо Сам предполага, че има такова превъзходство и търси да си "изиграе картите", но руските карти са по-скрити.
"Когато победим в световен мащаб, ние, така ми се ще, да направим от злато обществени места за отхождение (обществени тоалетни) на улиците на няколко от най–големите градове в света. Това би било "най–справедливата" и нагледно–назидателна употреба на златото за тези поколения, които не са забравили, как заради златото за загинали десет милиона човека и още тридесет милиона са останали инвалиди във "великата освободителна" война 1914–1918 година" – Владимир Илич Ленин.
