
Прочетен: 1073 Коментари: 6 Гласове:
Последна промяна: 23.03.2022 13:03


Жан-Люк Меленшон, крайно ляв френски кандидат за президент, в неделя призова за напускане на НАТО, организация, която той определи в Twitter като безполезна. Меленшон не е единственият кандидат, който поставя под въпрос трансатлантическия блок. Френският крайнодесен кандидат за президент Ерик Земмур през декември също изрази, че иска да изтегли Франция от НАТО. Освен това Марин Льо Пен, друг крайнодесен кандидат за президент, обяви през февруари, че Франция ще напусне НАТО, ако тя спечели изборите.
Трима от петимата водещи френски кандидати за президент са критици на водения от САЩ трансатлантически алианс. Причините на Франция да иска да напусне НАТО-то не са безпочвени. Франция винаги е преследвала стратегическа автономия. Бившият френски президент Шарл дьо Гол изтегли френските сили от командването на НАТО през 1966 година в разгара на Студената война и изгони централата на алианса от Париж и Фонтенбло през следващата година в знак на протест срещу това, което той видя като хегемония на САЩ в Европа. Настоящият френски президент Еманюел Макрон също изрази разочарование от блока. В интервю за Economist през 2019 година Макрон каза : "Това, което преживяваме в момента, е мозъчната смърт на НАТО".
Призивът на френските кандидати за президент да напуснат НАТО до известна степен е поздрав към президента Шарл дьо Гол, който преследваше автономен статут на Франция на голяма сила, както и дипломатическото наследство на голизма. Това е консенсусът на френския народ от дълго време. Изразявайки загрижеността си, френските кандидати за президент може да се погрижат и за избирателите, спечелвайки повече подкрепа
Междувременно призивът за напускане на НАТО от френските кандидати за президент също олицетворява, че Франция отразява структурните проблеми на НАТО и тези проблеми предизвикаха скептицизъм към организацията сред много французи. Блокът е неефективен при справяне с нетрадиционните предизвикателства пред сигурността. Освен това САЩ принудиха съюзниците от НАТО да харчат повече за отбрана, което предизвика голямо недоволство. Блокът също така отвлече външната политика на Европейския съюз и ограничи стратегическата му автономия.
Франция е страна с влияние. Поема инициативата на дипломацията и отбраната в свои ръце. Тя е изградила ядрени сили, които са независими от западните си съюзници. Тя отказва да постави цялата си сигурност в ръцете на ръководеното от САЩ НАТО. На този фон е нормално да чуем френски политици да изразяват скептицизъм към блока.
Франция е единствената ядрена сила и член на петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН в рамките на ЕС. Освен това е голяма военна сила със солидна отбранителна основа, докато други европейски държави разчитат повече на НАТО за изграждане на отбрана и гаранции за сигурност. Последователни поколения френски лидери подчертаха значението на независимостта и автономията в отбраната, в рязък контраст с отношението на много страни от Централна и Източна Европа, които възлагат повечето от надеждите си на НАТО.
Оттеглянето на който и да е член би поставило под въпрос способностите и солидарността на НАТО и би засегнало така наречената му стратегическа надеждност. Всъщност САЩ и НАТО винаги са се опитвали да разубедят Европа да се отърве от своята зависимост от сигурността и се предаде на благосклонноста и великодушието на us–американците да я пазят от хулигани.
https://www.globaltimes.cn/page/202203/1254222.shtml?id=11
Тагове:
Франция – една упадаща демокрация
© «Галският петел» се разкукурига
23.03.2022 14:35
За съжаление наште нямат такава дълновиднист , както дьо Гол преди 60 години .
Наште са вредни инфантили !
:)))
