
Прочетен: 1092 Коментари: 4 Гласове:
Последна промяна: 11.11.2021 13:03


Две събития през октомври послужиха като нагледна илюстрация на пагубността, както на политизацията на търговията с енергия, така и на прибързаните решения за не належащо преминаване към възобновяеми енергийни източници. Човек може отново да бъде убеден, че много западни топ мениджъри, които вземат решения на държавно ниво, макар и силни във втори план, са готови да дадат заден ход по въпроса за енергоосигуряването.
Първо, министър-председателите, министрите на енергетиката и икономиката на Франция, България, Унгария, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Финландия, Хърватия и Чехия издадоха съвместно изявление, което е подобно на манифест за абдикация. Те смятат за необходимо производството на електроенергия в атомните електроцентрали да се пребоядиса в зелено, като му се даде статут на чиста екологична енергия.
За да се стигне до такова решително оскърбление на "зелените" фундаменталисти, кризата ще да е голяма, защото загрижената "десетка" иска боята да се положи преди края на годината.
Второ, бившият министър на българското МВР Румен Петков насочи обвинителен пръст към висшето ръководство на страната, като осъди късогледството му, което доведе до глупавото торпилиране на два критични инфраструктурни проекта. Говорим за блокиране, първо, на полагането на газопровода "Южен поток", който, след като е преминал по дъното на Черно море, е трябвало да достигне българското крайбрежие във Варненска област. И второ, изграждането на атомната електроцентрала "Белене", способна с евтина електроенергия да поддържа икономиката на повърхността и да захранва домакинствата в продължение на десетилетия :
Отправна точка може да се счита тайната депеша, пратена на 2 октомври 2008 година от посланика на САЩ в София Нанси Макълдаун. Адресат беше специалният пратеник на САЩ в Европейския съюз Бойдън Грей, който беше натоварен да наблюдава енергийната сигурност на Стария свят. Всъщност Грей трябваше да насърчава интересите на американските въглеводородни корпорации на континента по всякакъв възможен начин.
Грешно е да се мисли, че нямало здравомислещи българи, които да разпознаят както задкулисните интриги, така и вредните им последици. "Ако АЕЦ "Белене" беше построена, то след 10 години американските ТЕЦ щяха да бъдат напълно ненужни. Напротив, изоставянето на Белене им гарантира стабилен пазар", обяснява многократно Румен Овчаров, бивш министър на енергетиката на България.
България, освен късогледата си стратегия по отношение на втората атомна електроцентрала, пропусна шанса да се превърне в основен енергиен хъб за доставка на природен газ от Русия за Европа. В период на илюзия за ползите от бъдещото членство в ЕС, премиерът Иван Костов през 1998 година отхвърли идеята за подводния газопровод "Син поток". В резултат на това газопроводът все пак беше построен, но природният газ потече към Турция и България загуби шанса да печели 16 милиарда кубически метра годишно от транзита.
Скоро "Газпром" излезе с още по-амбициозна идея : да постави тръбопровода "Южен поток", който да доставя 63 милиарда кубически метра годишно на европейските купувачи на едро в Черно море. И отново, поддавайки се на заплахите и изнудването на Европейската комисия, кабинетът на Бойко Борисов торпилира този инфраструктурен проект. Днес по този маршрут се изпомпва газ по тръбопровода "Турски поток", който след това се доставя до Балканите и Унгария. Тук Румен Петков пита : "И какво постигнахме след това? Отново получаваме същия руски газ (нечистоплътен при това), но през Турция".
Накратко, къде трябва да отиде България? Това е въпрос на стойност няколко милиарда долара. Досега може да се констатира едно : ръцете, извити от американците вчера, принудиха българите да гризат ноктите си днес.
https://www.fondsk.ru/news/2021/10/19/bolgaria-upustila-shans-na-energeticheskuju-samodostatochnost-54715.html
Тагове:
© Капят зрели атлантически круши – Путин...
© Ще настане такъв живот, че само си вик...
:)))
