
Прочетен: 3621 Коментари: 26 Гласове:
Последна промяна: 27.01.2021 07:04


Те са четири на брой – Първа ценова война – През юни 1985 година на среща в Таиф, Саудитска Арабия, крал Фахд предупреждава членовете на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), че страната му вече няма да се ангажира с гласуваните съкращения на производството. През ноември Рияд обръща стратегията, за да наводни пазара с петрол. Цената на суровината падна от 31 долара за барел до 9,75 долара за барел в рамките на шест месеца. Мирът настъпва едва през декември 1986 година. Войната трае 13 месеца.
Втора ценова война – Тя продължава 17 месеца. Започва през ноември 1997 година на среща в Джакарта, Индонезия. Саудитска Арабия стимулира производството, за да се пребори с Венецуела, която успява бързо да увеличи пазарния си дял, налагайки се на доходния американски пазар. Това, което Риад не е очаквал, е, че търсенето ще се срине на фона на кризата с развиващите се пазари и топлата зима. Петролът поевтинява от около 20 долара за барел до по-малко от 10 долара. Войната приключва през април 1999 година
Трета ценова война – Трае 22 месеца. Тя води своето начало през ноември 2014 година със среща във Виена. Заради отделни страни, които не са членки на ОПЕК, които компенсират с продукцията си наложените в рамките на картела съкращения, и на фона на все по-явните опасения на Рияд от въздействието на американската шистова революция, Саудитска Арабия отново минава в режим на интензивен добив. Цените на петрола се сриват от около 100 долара за барел до 27,88 долара. Балансирането на пазарите успява да се осъществи през септември 2016 година, когато Рияд прави обрат като успява да убеди Москва да се присъедини към съкращенията на добива.
Четвърта ценова война – Това е миналогодишната война. Саудитска Арабия рязко увеличи от април добива на петрол и това предизвика шоково намаляване на цените на световните пазари, които и без това са в стрес от икономическите последици от коронавируса. Увеличението в добива на петрол е с близо 25% над февруарския, което е над производствения капацитет на държавната нефтена компания Saudi Aramco, сигнализирайки, че кралството дори ще използва своите стратегически запаси, за да снабди пазара с толкова много петрол, толкова бързо. За сравнение, през февруари Саудитска Арабия произвеждаше средно по 9,7 милиона барела на ден. С това напрежението между Саудитска Арабия и Русия ескалира – Министърът на енергетиката на Руската федерация Александър Новак заяви, че имат възможността да увеличат добивите си с по 500 хиляди барела на ден. Това би било рекордно голямо производство и за федерацията – общо 11,8 милиона барела на ден.
Ер Рияд започва ценовата война за да измести и фалира своите конкуренти – Русия и САЩ. Е, тук едни народни мъдрости се налагат от само себе си – "Каквото посееш, това ще пожънеш" или "Каквото повикало, такова се обадило" – се оказаха много актуални и Кралство Саудитска Арабия (КСА) жъне плодовете на ценовата война, развихрена от него.
С понижаването на цените Саудитска Арабия наистина постигна рязко намаляване на експлоатационните сондажни съоръжения в САЩ, благодарение на което кралството отново може да се превърне в най-голямата страна износител на петрол. Това обаче не означава, че Саудитска Арабия със своя евтин нефт ще бъде интересна на us-американския пазар. Ако през април Саудитска Арабия снабдяваше Съединените щати с около 1,3 милиона барела на ден, то за цялата първа половина на юни саудитите изпращаха само около 133 хиляди барела в Америка. Естествено, това не се случва по искане на КСА, а по искане на Вашингтон – съоръженията за съхранение на нефт в САЩ са препълнени. Мохамед бин Салман, разбира се, е приятел на Тръмп – обаче интересите на собствените му петролни работници са по-скъпи за американския президент. И на всеки американски президент, не само на Тръмп.
Падащи доходи, намаляващи валутни резерви, геополитически проблеми и възможни вътрешни вълнения – всичко това може да се превърне в компоненти на идеална буря, която ще потопи кралството в състояние на постоянен конфликт. И всичко това, защото един амбициозен престолонаследник не само е живял извън своите финансови възможности, но е и решил да измери своето богатство и влияние с водещите държави в света. Глупак безподобен!
Тагове:
© Какво каза Сергей Викторович в МГИМО
© Защо, бе, защо го проспахте?
КОЙ Е ДЖОН МАЛКОВИЧ , АВТОР: АЛЕКСАНДЪР ...
ДВЕ РУСКИ ПЕСНИ -ИЗПЪЛНЯВА АНИТА ХРИСТО...
Който властва над храните - владее над народите."
сентенцията е на държавния секретар на САЩ в миналото Х. Кисинджър ... той и агент "Бор".
Първата ПЕТРОЛНА ВОЙНА - съвпада и с Първата СВЕТОВНА ВОЙНА.
Втората ПЕТРОЛНА ВОЙНА - е през 1973 год. След нея - САЩ се отказаха от ЗЛАТНИЯ СТАНДАРТ(покритие на долара със/срещу злато!).
С което отпадна съглашението от Бретън-Ууд постигнато в края на Втората световна война.
Появи се ново световно-финансово явление наречено "Ямайска валутна система".
Но на практика СТАНА?
Че вързаха ЦЕНА НА ДОЛАРА с ЦЕНА + ОБЕМИ на ТЪРГУВАНИЯ по световните пазари ПЕТРОЛ.
От тогава се появиха "петро-доларите".
Това известно ли ви е (и)комунист-счИтоводителю :))
Политиката е синтезиран израз на икономиката. Войната е друга форма на дипломацията - когато възможностите (за постигане на съглашение чрез междуправителствени договорености) - са се изчерпали.
В момента сме в крайния етап на борбата? - Когато интернационалистите-финансисти ще се опитат да унищожат националните и републикански форми на държавност ... с помоща на интернационалистите от КОМУНИСТИЧЕСКИ Китай.
Точка по въпросите от глобален ахарактер, като икономика и политика.
... и чакам СМИСЛЕН ОТГОВОР от теб иКОМУниста-счетоводител ?! :)))
Поздрави!
Става въпрос за частните петролни войни на Кралство Саудитска Арабия.
Твоите политически прогнози ги кажи на Постоль, за да ги сравни със звездните.
Въглеводородите постепенно отпадат като източник на енергия.
27.01.2021 20:42
Става въпрос за частните петролни войни на Кралство Саудитска Арабия.
Твоите политически прогнози ги кажи на Постоль, за да ги сравни със звездните.
Въглеводородите постепенно отпадат като източник на енергия.
В момента тихомълком, и Саудитците и "братята(ни)ватници" вдигнаха цените на нефто и газо-енергоизточниците!
Знаеш ли ЗАЩО?
Ако не знаеш! Се върни към I-вия ми коментар в частта му за: .... Енергийна от 1973 г. световна криза ... отпадане на Златния стандарт по отношение НА ДОЛАРА ... и "връзване" на долара към ТЪРГОВСКИТЕ ОБЕМИ от ВЪГЛЕВОДОРОДНИТЕ ЕНЕРГОИЗТОЧНИЦИ?!
Като си изясниш упоменатото ?
Заповядай пак - да ми "обясняваш" за "частните войни" на Саудитците - които видите ли "нямали никаква връзка" (според теб "експерта";)))) с глобалните финансови процеси :))) ?
Краваров ли си, Говедаров ли си не знам - Но?
Ако прочете "анализите" ти Маркс - ще се продъни в дън земя, от срам,! Поради щуротиите КОИТО ПИШЕШ ТИ "марксиста" :))))?!
Филмите са за полуграмотните и бавно схващащите.
А твоята гледна точка си я запази за себе си.
Или напиши постинг, ама не можеш.
"В момента тихомълком, и Саудитците и "братята(ни)ватници" вдигнаха цените на нефто и газо-енергоизточниците!"
А къде отиде пазара?
Филмите са за полуграмотните и бавно схващащите.
По - удобно е да слушаш филми и да правиш нещо друго. Дали имаш достатъчно връзки между мозъчните полукълба за това? Докладвай.
