Прочетен: 1888 Коментари: 8 Гласове:
Последна промяна: 11.09.2023 07:11
На пресконференцията в събота преди мача с Черна гора в европейска квалификация от група G селекционерът на националния отбор по футбол на България сърбинът Младен Кръстаич заяви : "Начинът ни на игра от първото полувреме срещу Иран не трябва да се повтаря в никакъв случай, иначе по–добре да не излизаме на терена … На Балканите се гледат резултатите. Ако бяхме взели точките, които заслужавахме срещу Литва и Сърбия, сега всичко щеше да е цветя и рози. Не забравяйте, че когато дойдох тук, се викаха предимно футболисти над трийсет години. Аз промених това и се опитвам да наложа моя стил на игра … Уважавам отбора на Черна гора, но съм уверен в нашите възможности и съм сигурен, че ще вземем добър резултат …"
Та значи Кръстаич се опитва да наложи на националния отбор своя стил на игра.
И моята жена се опитва да наложи на времето определено поведение – да не вали, да не духа, да не е студено, да не се мръква, да се променя незабавно с съответствие с това, как е облечена, когато е на вън и прочие състояния, но не ѝ се получава.
Количеството на българските футболисти не е такова, че да дава възможност на треньора да подбере такива, които да прилягат на неговия, измислен от него стил на игра.
Следователно при ограничения избор, треньорът налага на футболистите, подходящи или не, измисления от него стил на игра. Тоест поставя им други изисквания от тези в клубния отбор.
Следователно ги поставя в по–различна ситуация към която следва да се приспособят, за което се изисква природна интелигентност, а футболистите на са от най–интелигентните спортисти. Не само българските, но нашите се отличават – няма и дузина (аз изброих 8–9) български футболисти, които да са се изявили в европейски клубове. А това че успялите в чужбина футболисти са все цесекарчета е феномен някакъв.
Познанието е отражение на действителността в съзнанието на човека. То представлява сложен диалектически процес на проникване на ума в същността на
нещата.
Способността за човешко познание има исторически характер и зависи от развитието на човека и на неговия орган на мислене – мозъка.
В процеса на развитието на познанието едно понятие може да изменя своето съдържание, да се задълбочава, да се развива; то може да влиза в противоречие със себе си. Диалектическата логика изисква предметът и неговото отражение в съзнанието на хората да се разглеждат всестранно; в развитие, в самодвижение, в съществените му връзки с другите предмети.
В процеса на познанието от действителността се извличат принципите и законите, на които да се основава практиката. Ако принципите и законите не са правилно изведени и още по зле – са субективно измислени – тогава практическите действия се провалят. При това за всеки конкретен случай общите принципи и закони следва да се прилагат конкретно, тоест според конкретните материални условия.
В този смисъл думите на Кръстаич "се опитвам да наложа моя стил на игра" и разбира се резултатите на водената от него национална гарнитура ме карат да се съмнявам, че неговият стил на игра съответства на действителността и не е субективно налагане на принципи.
Научният подход, а такъв подход е задължителен за да е една дейност успешна, изисква добро познаване на качествата на футболистите чрез изучаването им посредством наблюдаване на играта им в клубовете. След това от разширения състав се извлича стартовия състав.
За всеки конкретен мач се поставят и индивидуални задачи на футболистите съобразени с особеностите на противника, което пък задължава треньора да е проучил играта на съперника.
Разбира се трайното и относително постоянното и не често променящото се в нея.
Такъв един схематичен подход към действителността добре описва Лев Николаевич във "Война и мир", когато главнокомандващият немецът Барклай де Толи реди диспозиции :
– Това е диспозиция за Багратион …
– С жест на човек, премного зает, който не може да губи и една минута време, Вайротер погледна Кутузов и като се увери, че той спи, взе листа и почна да чете с висок еднообразен тон диспозицията на бъдещото сражение със заглавие, което също прочете : "Диспозиция за атаката на неприятелската позиция зад Кобелниц и Соколниц, 20 ноември 1805 година" …
– Диспозицията беше много сложна и мъчна …
– Изглеждаше, че генералите с неудоволствие слушаха мъчната диспозиция …
– Когато четенето, което продължи повече от час, завърши, Ланжерон пак спря да върти табакерката и без да гледа Вайротер и когото и да било по–специално, почна да говори колко е мъчно да се изпълни подобна диспозиция, дето се предполага, че положението на неприятеля е известно, когато това положение може би не ни е известно, тъй като неприятелят е в движение … Ланжерон доказваше, че Бонапарте може лесно да атакува, вместо да бъде атакуван, и с това да направи цялата тая диспозиция съвсем безполезна …
– Господа, диспозицията за утре, дори за днес (тъй като вече минава полунощ), не може да бъде изменена … (вървиш като програмиран и губиш).
Наполеон също пише диспозиции : Тая диспозиция, за която френските историци говорят с възторг, а другите историци – с дълбоко уважение … диспозиция, написана твърде неясно и объркано – ако човек си позволи да се отнесе към разпоредбите на Наполеон без религиозен ужас към неговата гениалност – включваше четири пункта, четири разпоредби. Ни една от тия разпоредби не можеше да бъде и не бе изпълнена … И не Наполеон се разпореждаше с хода на сражението, защото нищо от неговата диспозиция не беше изпълнено и през време на сражението (Бородинското сражение) той не знаеше онова, което ставаше напред.
И войната на Барклай де Толи срещу Наполеон не върви, докато командването не е поверено на Михаил Кутузов, при когото войната се превръща в Отечествена.
А отношението на Кутузов към диспозициите, макар че и той подписва такива (На 4 октомври сутринта Кутузов подписа диспозицията) е следното : Ако отначало членовете на съвета мислеха, че Кутузов се преструва на заспал, звуковете, които издаваше с носа си през по–нататъшното четене, доказваха, че в тоя миг за главнокомандуващия имаше нещо много по–важно от желанието му да изкаже презрението си към диспозицията или към каквото и да е : то беше неудържимото задоволяване на човешката потребност – сънят. Той наистина спеше … Когато еднообразният звук на Вайротеровия глас млъкна, Кутузов отвори очи и като воденичар, който се пробужда, щом се прекъсне приспивният звук на воденичните колела, вслуша се в това, което казваше Ланжерон, затвори бързо очи и наведе още по–ниско глава, сякаш искаше да каже : "Вие още ли приказвате за тия глупости!" …
Неприятелят е още далече, ваше превъзходителство. Според диспозицията …
– Диспозицията! – извика ядовито Кутузов – Кой ви е казал това? … Благоволете да правите, каквото ви се заповядва.
Изсмукани от пръстите футболни диспозиции съставя не само треньорът на националния отбор. Такива изработват и треньорите на клубове, което се вижда от играта на половината отбори и най–вече на ЦСКА (Нестор Ел Маестро), Берое, Локомотив София, Ботев, Славия.
Резултатът срещу отбора на Черна гора, който "взехме" снощи е 1:2. Лошо, Кръстаич, лошо!
За подчинителния обстоятелствен съюз, който предполага някакво условие, "ако", съм писал в «27.06 20:01 – © Ако», където посочвам следното :
– "Пред "ако" има запетайка";
– "Ако баба ти беше мъжка, щеше да има дръжка!";
– "Ако Левски беше с маратонки, нямаше да го заловят".
И не може в главата на треньора да витаят мисли като "по–добре да не излизаме на терена".
А когато си сам срещу вратаря и той се е разкрачил, а ти идиотски пращаш топката в ръцете му и ти спасяват дузпа, си е индивидуална нескопосаност, некадърност и липса на внимание.
Обаче за прическата и татуировките са внимателни и изобретателни.
https://bnt.bg/news/sportna-emisiya-2050-9-septemvri-2023-g-320933news.html
https://bntnews.bg/news/mladen-krastaich-ako-ni-se-otkrie-shans-za-klasirane-shte-go-izpolzvame-1247219news.html
https://chitanka.info/text/24967-vojna-i-mir/0
https://kvg55.blog.bg/zabavlenie/2023/06/27/ako.1873618
© Красимир Говедаров, Главен експерт
Тагове:
© Искат си го социализма хората
© Защо в България скоро няма да имаме фу...
Фашизоидна западна цензура и отвратителн...
Отбелязваме денят на уязвимостта на САЩ ...
Сега?
Фугболът се мисли с главата и играе с краката Сега нещата са разменени Събрали момчета , по скоро за баскетбол, но те мислят с краката и се опитват да играят с глава? Няма координация между краката и главата
Едно време играехме за удоволствие Сега играта е свързана с пари и с комисионни Чуя ли комисионна ,за мен е равносилно да сипеш хлебна мая м обществена тоалетна, такъв е и ефектът й във оутбола
Естествено, по- добре е да закрият футбола Няма детски школи, няма подбор и развитие, пълно е с чужденци, които са като дървета с топката/ комисионни?/, как ще има футбол? Той иска себераздаване, не кълчене по дискотеки
Да ти кажа, ако някоя страна във футбола е на нашия хал, това е водещата в ЕС- Германия
Нея, Япония и Корея да я хванат, под път и над път, бият я като тъпан!
И, може да е тайна, но явно и обществото и е на същия хал, като нашия! Но, маскиран, да не си личи! С много силен грим!
Та футболът, по - добре да се закрие Ако е за корупция и пране на пари, нашите дОмократи са измислили много по - ефективни и най- вече, недразнещи начини да си пълнят джобовете с крадено! Да не тормозят футбола и запалянковците, да им плащат далаверите!
Щом и Стратега на въпроса кои са седемте чудеса на света, отговорил - пирамидите, ракията, още две и други три.
Футболния мач бе толкова здраво договорен, че резултата бе заверен при нотариус.
И сентенция от мен. На по-миналото световно коментираме с комшията. Казвам за мен футбола е, 20 празни глави търчат след една съвсем такава. Той, ама те са 22. Викам, двете гледат от вратите, повечето от трибуната и телевизора.
За да не се обидят запалянковците, на това световно и аз бях малко празна глава.
:)))