Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
22.04.2025 11:01 - © "Тази зловеща дата в българската история – такива глупости се пишат в социалните мрежи"
Автор: kvg55 Категория: Политика   
Прочетен: 2040 Коментари: 5 Гласове:
9

Последна промяна: 23.04.2025 04:11

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
22.04.2025г.

     · В  Култура.БГ по БНТ Троицата на Антикомунизма Митко Културата, Георги Ангелов и Тони Николов в продължение на 16:10 минути си бърборят за "100 години от атентата в храма "Света Неделя", Атентатът в храма "Света Неделя" от 16–ти април 1925–та година : причини и последици, Най–кървавият атентат в българската история" …
Те не обсъждат книга, филм или друго художествено произведение, което отразява Атентата – не – те изказват своите професионални и човешки мисли за това историческо събитие.
Тримата се представят в Интернет така –
image
Димитър Стоянович, български сценарист;

image
Георги Ангелов, български преводач;

image
Тони Николов, автор

"Сценарист" и "преводач" са професии, занятие което човек практикува и с него си изкарва прехраната. А само "автор" не е професия. Автор на нещо си, било каквото било, е всеки един от нас. Така легендарният римски гражданин Паскино – учител, обущар, кръчмар, бръснар, търговец на вино или каквато там професия е имал, също се явява автор. Аз лично знам Тони Николов като автор на пасквили като "Октомври, революцията, тоталитаризмът" – 1, 2 и 3, в които има такива изречения : "Три дни Зимният дворец е оставен на разграбване. Следва втори щурм – атакуват императорските винени изби. Пияни войници стрелят едни в други … По спомените на Троцки виното се стича в Нева и оттам войниците го пият с канчета … В това време Ленин и Троцки разсъждават (гаче е бил до тях) как да сформират правителство, което хем да държи цялата власт, хем управлението да звучи различно. Ленин твърди, че министрите са гнусна, буржоазна дума. Троцки предлага вместо министри да има народни комисари. Така, в хаоса на изстрелите и винените изпарения, Съветът на народните комисари поема властта … Подготвя се Всемирна революция. Тя ще трябва да заличи (тоест да избие) цели класи, за да създаде "безкласово общество" в още по–светлото бъдеще" …
Има една грозна, груба и неблагозвучна турска дума "боклук", която новобуржоазната интелигенция масово употребява, особено в телевизиите, за което съм писал няколко пъти. И която дума е показателна за интелекта, манталитета, за липсата на мислене и българско самосъзнание у тези, който я употребяват. Защото си имаме думата "смет" и приказката "Сливи за смет" …
"Никой не изхвърля боклука. Звучи "Марсилезата" и се носят възгласи "ура", пише Николов и то не къде да е, а в сайт с наименованието "Култура" … Нескопосани нещастници!
"И сега : за атентата в църквата "Света Неделя", 100 години по–късно … тема ужасна като размисъл за онова, което се случи тогава", дума ни Митко. "Се случи тогава", казва Митко. Той естествено не е присъствал на събитието за да се изразява така (в минало несвършено време, защото "и което до голяма степен … продължава"), но говори така, защото в главата му цъфти и връзва мечтата днес комунистите отново да направят същото, за да има повод да бъдат окончателно ликвидирани. А че мечтата не е само в главата миткова, се потвърждава от последвалото изказване на Ангелов : "Понякога става дума за "добре, де, това е било тогава; онова е било БКП – вече тези ги няма". Ами аз ще ви кажа, че тези същите ги има – когато от парламентарната трибуна се призовава за Народен съд, когато от парламентарната трибуна се призовава за погроми над официални сгради, примерно на Евроколхоза; когато се правят списъци за бъдещите концлагери, е ми, ето ги техните духовни наследници. Да, те не са преки техни наследници, но тях ги има" … Така де, така. А вие които обезглавихте бюстовете на загиналите антифашисти в паркове и градини, чии сте наследници? Да, вие не сте преки техни наследници – вие сте "техните духовни наследници" и преки идеологически лидери и идейни вдъхновители на поругателите на паметта и паметниците на загиналите антифашисти …
И "нека да не забравяме контекста на събитието, защото това е най–важното за един историк", казва Ангелов и обяснява контекста : "Това е тоталната радикализация в това че не само в България, в цяла Европа, тоталната радикализация в обществата след Първата световна война, която е повсеместна навсякъде. Това избуяване на левите идеи – не толкова на база чиста идеология … това в голяма степен се дължи на изключителната намеса на Съветския съюз и Коминтерна … подкопават устоите на демократичния свят в цяла Европа : да не забравяме събитията в Унгария (Унгарска съветска република през 1919та година начело с Бела Кун), в Германия (Ноемврийската революция от 19181919 година, възпята от Смирненски), навсякъде … Всичко това е под давление и не само под давление, всичко това е с парите …".
Обаче "Контекстът" съдържа и други събития, които Ангелов удобно премълчава и пропуска :
в Европа избуяват и фашистки идеи : на 23–ти март 1919–та година на заседание на миланския площад "Сан Сеполкро" Бенито Мусолини създава фашисткото движение … На 9–ти ноември 1921–ва година Мусолини създава Националната фашистка партия (НФП);
image

"Походът към Рим" на "черноризците" на Мусолини (Marcia su Roma; 28 – 31–ви октомври 1922–ра година) принуждава крал Виктор Емануил III да назначи Бенито Мусолини за министър-председател, макар фашистите да имат само 35 от общо 527 депутати … След изборите през месец април 1924–та година с 64,9 % партията е официално управляваща;
– на 14–ти октомври 1921–ва година в София е основана партията Народен сговор;
– през нощта на 8–ми срещу 9–ти юни 1923–та година, чрез Военния съюз Народен сговор извършва държавен преврат и сваля от власт законното правителство на Българския земеделски народен съюз (БЗНС) с министър–председател Александър Стамболийски … Стамболийски е обезглавен и главата му е "поднесена на тепсия" от Александър Цанков на цар Борис III–ти;
image

"Отговор на тронното слово", карикатура от Илия Бешков във вестник "Пладне" от 18.10.1931ва година

– на 14–ти юни 1924–та година на улица "Московска" в София "по изричното желание на генерал Иван Вълков (1875–1962) е застрелян народният представител от БЗНС Петко Димитров Петков … Из стенограма на Народното събрание : "И ако търсите отговорност за оня терор, за оня полицейски режим, който съществуваше преди м. септемврий, тая отговорност е на ония от тая маса (сочи министерската маса), които създадоха онова управление в България, което в цяла Европа е кръстено "белия терор"; които създадоха онова управление, което накара хора като Анатол Франс, първия писател на Франция, като Максим Горки, известен руски писател, да издигнат глас на протест пред интелигенцията на целия свят; които създадоха онова управление, което накара Антон Страшимиров, български писател, известен на всинца ни, който не е дружбаш, да се провикне, че българският народ е клан така, както турци не са го клали";
– на 13–ти септември 1924–та година в София е застрелян един от водачите на "лявото крило във ВМРО Владислав (Славчо) Михайлов Ковачев;
– на 13–ти септември 1924–та година в София е застрелян съратникът на Гоце Делчев и Даме Груев, членът на ЦК на БКП Димитър (Димо) Хаджидимов Хаджииванов;
image


image
Книги от Димо Хаджидимов

image
В тази книга има и статии от Димо Хаджидимов

– на 30–ти август 1924–та година [от главорези на Иван Михайлов] е застрелян умереният водач на ВМРО Тодор Александров, след чиято смърт ВМРО се изражда, за което съм писал;
– на 12–ти февруари 1925–та година в пехотните казарми от групата на капитан Кочо Стоянов е удушен членът на ЦК на БКП Вълчо Иванов;
– на 17–ти февруари 1925–та година в София е застрелян народният представител от БКП Тодор Тодоров Страшимиров;
– На 6–ти март 1925–та година в близост до Военния клуб е застрелян последният останал жив народен представител от БКП Харалампи Стоянов Златков;
– на 26–ти март 1925–та година в престрелка с шпиони от III–та секция при министерството на войната загива организационният секретар на ЦК на БКП Яко (Йоаким) Тодоров Доросиев.
"И всъщност засипаните министри, нито един от тях не загива, иначе България би била буквално обезглавена, и това е най–страшното в гражданската война, ние това говорихме, това е целта : хаоса, паниката. В такъв случай представяме ли си (ние нямаме въображението на развълнуван либерален буржоазен български интелигент и не можем да си представим) съседна Югославия как реагира? Тоест може да влезат части за възстановяване на реда, за независимостта на България ли е била заложена така?", развълнувано разказва "авторът" …
"Това се е очаквало от комунистите впрочем, че Югославия ш`се намеси уж да потуши хаоса и ще окупира София", нетърпеливо се намесва Ангелов за да потвърди казаното преди това от "автора" : "такива глупости се пишат в социалните мрежи [за атентата]" …
Както споменах в началото, Троицата на Антикомунизма не обсъжда художествено произведение, което отразява Атентата – те коментират самото политическо събитие …
И като вземем предвид анотацията на предаването Култура.БГ, публикувана в сайта на БНТ–то "като територия за анализи и дискусии за случващото се в сферата на културата и изкуството у нас и по света … Както и за сигурен информационен блок, екипът на който прецизно подбира събитията, които да препоръча на зрителите си. За екипа на предаването е важен балансът между динамиката на актуалните събития и масива от непреходни културно–артистични феномени, които съставляват цивилизационния фон, в който живеем", съвсем добросъвестно и научно обосновано заключавам, че Атентатът в църквата "Света Неделя" на 16–ти април 1925–та година е едно културно събитие, което едни културтрегери обсъждат …
Прякото обсъждане от тези новобуржоазни интелигенти на историческо събитие, което пряко е засегнало интересите на класата им преди 100 години е обяснимо. Но е безполезно, защото каквото и да кажат Троицата и Митко да мята заклинания като "всичко което може да се каже по този въпрос днес, е изключително важно да се повтаря, потретя, потпетя или колкото там е необходимо", Историята и Времето вече окончателно се произнасят за преходността и края на буржоазното мислене и съзнание … Гледната точка на буржоазната класа и логиката на мислене на нейните идеолози вече не отразява интересите на масата от обществото … Точна научна оценка на обществените събития може да се постигне с конкретно–исторически подход към тях, а ние видяхме, че Троицата манипулира "Контекста" + лъжите и глупостите.

https://bnt.bg/news/tancat-i-socialnata-promyana-mototo-na-tretoto-mezhdunarodno-bienale-na-mikrotanca-338560news.html
https://kultura.bg/web/%D0%BE%D0%BA%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B2%D1%80%D0%B8-%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%8E%D1%86%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%B8-%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%BC-2/
https://duma.bg/?go=news&p=detail&nodeId=135049
https://septemvri23.com/bcp_i_atentatat_v_sv_nedelia/
https://kvg55.blog.bg/history/2023/05/06/izrajdaneto-na-vmro.1866979?reply=5594998
https://bnt.bg/bg/a/denyat-zapochva-s-kultura

© Красимир Говедаров, Главен експерт




Гласувай:
9


Вълнообразно


1. blackpredator - липсват ми, Калин Янакиев и Горан Благоев
22.04.2025 12:22
липсва и Гео Милев и още 5-600 от т.нар. априлски събития 1925...
цитирай
2. iw69 - Било
22.04.2025 14:41
е тогава гражданска война на живот и на смърт, хиляди леви интелектуалци са били избити без съд и присъда.
Най–известният от тях е Гео Милев, удушен с ръждива тел от озверели фашизоидни варвари полицаи само заради това, че е написал една поема за Септемврийското въстание, дори не е участвал в него, но явно е симпатизирал в известна степен на въстаниците и техните идеали. И това е било достатъчно за кръволозите на управляващата хунта да го убият и после изгорят в пещите на парното отделение на полицейския участък. Подобна съдба имат хиляди други.
А днес новите варвари плачат крокодилски сълзи за касапите.
цитирай
3. kvg55 - До 1. blackpredator
22.04.2025 16:52
А–а–а, Горан Благоев и на мен ми липсва. А Калин Янакиев ще го представя в четвъртък.
цитирай
4. kvg55 - До 2. iw69
22.04.2025 16:53
Гео е единственият поет убит заради творчеството си.
цитирай
5. nedovolen - Каквато датата, такова и предст...
22.04.2025 18:43
Каквато датата, такова и представянето.
Спомням си като студент, участвах сред статистите в заснемането на филм за атентата в едноименната църква. Като бяха накачили презервативи на рибарска корда, пълни с някаква имитаторска взривна смес. Като пуснаха фишека, един гръмне, друг не ще. Зареждаха няколко пъти, докато стане работата. Пълна пародия. И едни от горе хвърлят "камъни " от стиропор и прах. Излезнахме като миньори от рудник.
После един колега приятел се нарежда два пъти на масичката, импровизирана каса за хонорара. Аз да се бях наредил три пъти. Тогава нямаше компютри. Смях и половина.
:-)))
цитирай
6. mt46 - https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%82%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%82_%D0%B2_%D1%86%D1%8A%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0_%E2%80%9E%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D1%
22.04.2025 21:13
"Малко след извършването на атентата ЦК на БКП официално го обявява за „необмислено действие, гибелно за антифашисткото движение“,[10] като по-късно в комунистическата литература извършителите му са определяни като „леви сектанти“, действали срещу волята на партията."
При този червен терористичен акт са загинали и ранени доста невинни граждани...
"Цел на атентата е да бъде ликвидиран военният и политическият елит на страната. При атентата загиват 134 души, а ранените са около 500, като част от тях умират по-късно от раните си. След атентата правителството в България предприема репресивни действия срещу крайната левица, известни като Априлски събития."
Насилията пораждат насилия и т.н.
цитирай
7. leonleonovpom2 - Здравей, Краси!
23.04.2025 00:31
Относно липсите- е не могат всички да бъдат описани- смята се и, че Христо Ясенов е убит с Гео Милев!
А аз имам детски спомени за братя Мулетарови . Твърдеше се, че са живи изгорени в пещите на полицията Дядо ми беше от техния род, от тяхното поколение! Често ме водеше до паметника им, до моста на реката в близост до хилядолетния кавак Ужасявах се от мисълта, че са живи изгорени!
При последното ми ходене, нещо ме накара да отида дотам, въпреки, че нямах време
Нямаше и следа от паметника. Древноримският закон за осъждане на паметта им в действие Те не са били терористи, високообразовани хора, единият е бил депутат
Наследниците на убийците им ги убиха повторно!? Недостойно, посегателство и върху историята на България!
цитирай
8. kvg55 - До 5. nedovolen
23.04.2025 11:34
Ха–ха–ха! Кинаджиите не са за жалене. На тях бюджетът им разтеглив.
цитирай
9. kvg55 - До 6. mt46
23.04.2025 11:35
Май всичко тръгва от Каин.
цитирай
10. kvg55 - До 7. leonleonovpom2
23.04.2025 11:36
Иван Коюмджиев също е изгорен, а синът му Георги са го транжирали.
А бе, след 10–ти ноември 1989–та година не се издигнахме по–високо.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: kvg55
Категория: Забавление
Прочетен: 8965532
Постинги: 3528
Коментари: 33807
Гласове: 43927
Архив
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930