Прочетен: 2208 Коментари: 15 Гласове:
Последна промяна: 12.11.2024 07:49
Според Уикипедията на английски Джон Гавин Малкович, роден на 9–ти декември 1953–та година, е [us]американски актьор, е носител на няколко отличия и така нататък …
От Уикипедията на руски език научавам, че същият е [us]американски театрален, филмов и телевизионен актьор, театрален и филмов режисьор и филмов продуцент …
От Уикипедията на български език научавам, че Джон Малкович е [us]американски киноактьор, продуцент и режисьор от хърватски произход …
И в трите биографии не пише досега да е поставял пиесата "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, а за пиесата пише : – Университетско издателство "Свети Климент Охридски" издава пиесата "Оръжията и човекът" на известния британски писател от ирландски произход Бърнард Шоу. Сюжетът на пиесата е свързан с българската история. Повече непозната, тя има интересна рецептивна съдба в България. Предизвикала е възражения, полемики, разпалвала е честолюбия. Нейният автор е обвиняван в тенденциозно отношение към България и българите. Така или иначе тази пиеса има значимо място в творчеството на великия драматург. Тя е знак за историята на предразсъдъците, за драмите на себепознанието и за трудния път на европейските народи едни към други. Не на последно място пиесата ни показва колко значим за колективната идентичност е погледът на Другия, усуква Unipress;
(1).png)
– Част от статия на журналистката Веселина Седларска, публикувана в брой 10 / 2008–ма година в списание "Тема", препечатана във Vesti.bg : Пиесата започва така : "Нощ. Женска спалня в България в малък град близо до Драгоманския проход. Късен ноември през 1885–та година, през отворения прозорец с малък балкон вляво се вижда старопланински връх покрит с осветен от звездите сняг. Интериорът на стаята не прилича на нищо, което може да се види в Европа. Той е наполовина богат български, наполовина беден виенски" …
"Оръжията и човекът" се играе за първи път през април 1894–та година в Лондон. Сред ръкопляскащите в публиката е и Оскар Уайлд. Шоу сам се хвали с автентичността на творбата си : "Създава впечатление, че действително съм бил в България" …
В Берлин и Виена обаче, където пиесата става популярна през 20–те години на миналия век, българските студенти въобще не мислят такива добри неща нито за пиесата, нито за автора ѝ. Той пък им го връща с типичното за него шепа остроумие, вгорчено с капка ирландска жлъч : "Когато българските студенти с искрената ми приятелска помощ развият чувство за хумор, няма да има повече проблеми" …
Вместо чувство за хумор българите във Виена развиват чувство за мълчание към пиесата – не само през онзи, но и през този век …
Пиесата е твърде семпла като за такъв голям драматург. В спалнята на госпожица Райна, дъщеря на най–високопоставения в българската армия офицер, майор Петкоф, попада преследваният капитан Блънчли, швейцарски наемник в поразената от българите сръбска армия. Райна е сгодена за героя от битката при Сливница българския капитан Саранов …
Сюжетът претендира да покаже сблъсък на манталитети – човек от баш Европа в обкръжението на хора, които се измъкват от Ориента и се присламчват към Европа …
(2).png)
"Райна : Знаете ли какво е библиотека?
Швейцарецът : Библиотека? Стая, пълна с книги.
Райна : Да, ние имаме библиотека, единствената в България".
В началото на III–то действие Шоу описва библиотеката : Това не е много библиотека, нейното литературно оборудване се състои от единичен фиксиран рафт, зареден с романи със стари хартиени корици, със счупени корици, с петна от кафе, скъсани и подгънати, и няколко малки висящи рафтове с няколко подаръчни книги върху тях" …
Самочувствието на семейството на Петкоф е високо, съпругата на майора Катерина го обяснява с това, че "Петкови и Саранови са известни като най–богатите и важни фамилии в страната. Нашата фамилия е почти историческа : ние можем да проследим произхода си до двайсет години назад", казва госпожа Петкофа …
"Петкоф : Как си, скъпа?
Катерина (жена му) : О, обичайните болки в гърлото, това е всичко.
Петкоф (убедено) : Така е, като миеш врата си всеки ден, колко пъти да ти го кажа.
Катерина : Глупости!
Петкоф (пие кафе и пуши цигара) : Не трябва да се отива толкова далеч с тия модерни порядки. Цялото това миене няма как да е добро за здравето, не е природно. Един англичанин във Филипополис се поливаше със студена вода всяка сутрин като станеше. Отвратително! Всичко идва от тия англичани : те са мръсни заради климата си и трябва непрекъснато да се мият. Погледни баща ми : никога през живота си не се е къпал, живя до 98 и беше най–здравият човек в България. Нямам нищо против едно хубаво миене веднъж седмично за човек на моето високо положение, но всеки ден е направо прекалено.
Катерина : В сърцето и душата си все още си варварин, Пол. Ще ми се да мисля, че се държиш добре пред всичките тия руски офицери.
Петкоф : Полагам усилия. Погрижих се да разберат, че имаме библиотека.
Катерина : Ама не си им казал за електрическия звънец, нали?
Петкоф : Какво е това електрически звънец?
Катерина : Докосваш едно копче, то звъни и Никола се появява.
Петкоф : Че що да не го извикаш?
Катерина : Цивилизованите хора не крещят, когато искат да извикат слугата си. Научих го, докато те нямаше.
Петкоф : Е, ще ти кажа нещо, което и аз научих. Цивилизованите хора не оставят прането си да съхне там, където посетителите могат да го видят; така че по–добре да сложиш това (посочва прострените върху храстите дрехи) на друго място" (През ноември на храстите?!).
В сайта «https://www.epedagogia.com.br/materialbibliotecaonine/2886Arms-and-the-Man.pdf» намерих пиесата на английски и в III–то действие се описва библиотеката на Петкофи : "Има обаче един обект, който безнадеждно не се вписва в интериора. Това е малка кухненска маса, твърде износена, оборудвана като маса за писане, със стара кутия пълна с перодръжки, чаша за яйца, пълна с мастило, и жалко парче много използвана розова попивателна хартия"
(3).png)
Думата "оръжията" (the weapons) не се среща в текста. А думата "оръжия" (weapons) се среща 1 път в репликата на Блънчли : О, благодаря ви : това е предложение на кавалерист. Аз съм в артилерията; и имам избор на оръжия. Ако отида, ще взема картечница. И този път няма да има пестене на патроните и грешка в стрелбата.
Думата "войната" (The war) е употребена в текста 9 пъти и нито един път не се изразява, каквото и да е отношение към нея. Най–често употребяваният израз е "Войната свърши";
Думата "война" (war) е употребена в текста 7 пъти и нито един път не се изразява било положително или отрицателно отношение към войната – "Скъпа, всичките ми дела са твои. Ти ме вдъхнови. Отидох на война като рицар в турнир заради дамата ми, която ме гледа! … О, война! Война! Мечтата на патриотите и героите!";
А вестник СЕГА пише : "Историята в пиесата е от периода около Сръбско–българската война и развенчава романтичните представи за войната, за всяка война". Каква ли романтика има в репликата : "Видели са мъж да се катери по водопроводната тръба към вашия балкон – сърбин. Войниците (българските) го търсят; и те са толкова диви, пияни и бесни. Моята дама казва да се облечете веднага".
Идиоти, едва ли са чели пиесата. То и аз не съм я чел цялата внимателно и цялата, но от това, което мернах при писането на постинга се убедих, че Веселина Седларска е права като пише в статията си : "Пиесата е твърде семпла като за такъв голям драматург".
Думата "мир" (peace) е употребена в текста 6 пъти и нито един път не се изразява отношение към мира. Но има ей такива реплики : "Катерина (възмутена) : Мир! и пак Катерина : Ние все още мразим сърбите : единственият ефект от мира върху моя съпруг е да го накара да се почувства като лъв, който се отдръпва от плячката си".
На 25.07.2023–та година вестник "Труд" пише "Малкович поставя "Оръжията и човекът" в Народния". На същата дата новината съобщава и "Гласове" : Джон Малкович поставя в Народния театър "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу. Следват съобщения в други медии.
Но присъствието на Малкович у нас е от по–преди : На 2–ри февруари 2023–та година Митко Културата в Култура.БГ представи "В самотата на памуковите полета" от Бернар–Мари Колтес на българска сцена с участието на Джон Малкович.
Министър на културата по това време е Кръстю Кръстев. Пряка връзка между Народния театър и "[US]Америка за България" и "Отровено общество" не открих. Но на 12–ти юли 2023–та година Министерството на културата съобщава : "Министърът на културата Кръстьо Кръстев се срещна с президента на фондация "[US]Америка за България" Нанси Шилър … Тема на срещата бе дейността на Фондация "[US]Америка за България"
(4).png)
Обработването на съзнанието на българите с участието на платени дьонмета започна още с Реставрацията на буржоазното общество – ще припомня "османското присъствие", "митът за клането в Батак", "нецивилизованите азбука "кирилица" и православна религия".
"Шоу не се подиграва на българите! …"Българската" пиеса на Бърнард Шоу, комедията "Оръжията и човекът" се радва на огромен успех на [us]американска сцена. При това пиесата далеч не се възприема като подигравка с българския манталитет", убеждават ни на 21.07.2010 Соня Каникова и Д. Попова–Витцел в Deutsche Welle …
По някакъв повод, не успях да разбера какъв, но едва ли е без такъв, на 25.09.2022–ра година във вестник Труд Росен Тахов пише : "Гаврата на Бърнард Шоу" – Грозна гавра устрои Бърнард Шоу с героичното ни минало. Световният класик обърна Сръбско–българската война в комедия. Храбреците, които защитиха обединеното отечество, облякоха костюмите на смехотворни персонажи … "Новото гробище над Сливница" беше поругано"
(5).png)
Действието на комедията "Оръжията и човекът" се развива в България, като по–голямата част от героите са българи. В основата на сюжета е битката при Сливница по време на Сръбско–българската война през 1885–та година. Само че Шоу описва българите по не особено ласкателен начин – хора, които се къпят веднъж в живота и не четат. Интересно е дали така ще ги представи и Малкович?, запитва се 24 часа.
На което отговорил самият [us]американец : "Поставял съм в 47 държави и никога не са ме молили да цензурирам текста на автора … Моята работа е да не бъда снизходителен към никой персонаж. Отговорността ми като режисьор е да разкрия персонажите и не съм снизходителен към никого от тях, бил той българин или не".
Аха, значи Малкович ще ни представи на самите нас така, както ни представя и Бърнард Шоу.
"Не бих дошъл да работя в България, за да се подигравам на българите … Аз не съм голям почитател на Бърнард Шоу, но изключително много харесвам тази пиеса, защото осмива идеализираната любов и има много силни твърдения за безсмислието на войната (Къде ли ги е видял?) … Интересувам се от това да правя добър театър и мисля, че "Оръжията и човекът" е една много хубава пиеса … това е един много забавен и докосващ текст … Нямам представа какво е това Съюзът на българските писатели. Нали това е съюзът, който е изключил Георги Марков навремето?", казал [us]американецът на среща с журналисти …
Не открих стенограма от срещата, но вестник СЕГА пише следното : Относно критиките по адрес на "Оръжията и човекът" Джон Малкович обясни, че не разбира български и не ги е чел, нито познава някого от Съюза на писателите, но подхвърли: "Това не е ли същият съюз, който някога изключи Георги Марков?".
Значи не знае български език, не е чел критиките, ама за Георги Марков знае? Откъде знае? Естествено от някой благоразположен към него българин.
Знае и кой е измислил думата "дезинформация" – "Знаете ли кой е измислил думата "дезинформация"? Сталин. И знаете ли защо? Защото мислел, че звучи френски", обяснил във връзка с протеста на Съюза на българските писатели [us]американският културтрегер.
"Обяснявайки защо се е съгласил да поставя в България, Джон Малкович разказа, че още преди години е имал щастието да работи с няколко артисти, формирани в България, и е бил поласкан от възможността отново да се срещне с такива страхотни професионалисти", разказва още газетата СЕГА.
А, "защо се е съгласил"?! Виж ти! Значи не се е той молил, а някой наш отговорен фактор го е молил, и той добрякът се е съгласил. А как се е сетил този фактор за него и тази точно пиеса? Дали не му е пошушнато от някое НПО? А? И защо се крие присъствието у нас на янкито?
"Оказва се, че Джон Малкович е прекарал тайно в страната ни повече от половин месец, за да избира актьори от щатната трупа на Народния театър, които да участват в спектакъла "Оръжията и човекът" по пиесата на Бърнард Шоу … Той бе уловен от папараци в края на сегашния си дълъг престой в столицата ни, а след това от театъра официално обявиха, че световноизвестният актьор е избирал актьорите за "Оръжията и човекът", разказва "Флагман"
(6).png)
"С куфар в ръка, кафяви панталони, яке и червени маратонки Малкович изненада столичани преди дни. Посещението му не бе обявявано, но вече често ще бъде срещан на разходка у нас. Предстои му да поставя спектакъл в Народния театър "Иван Вазов" и затова започна работата си по него. Със сигурност Малкович ще дойде пак и през септември, когато е предвидено да започнат репетициите", оповестява и 24 Часа пак през април.
Няма ли достойни българи, които да му обяснят ситуацията на този глупак да смени пиесата?
Няма! Няма, защото "Малкович ще направи романтична антивоенна комедия, в която съвременността ще се огледа и като през увеличително стъкло проблемите ѝ ще рефлектират обратно към нас още по–осезаеми", посочва главният драматург на Народния театър Мира Тодорова", според вестник СЕГА … Няма, защото "Всеки ден той репетира по шест часа, този човек не знам как издържа. Без да обядва, без нищо", възхищава му се актьорът Пламен Димов, който е в ролята на Блънчли … Няма, защото "Харесвам тази пиеса, защото е сатира на идеализираната любов. И още повече, че показва безсмислицата на войната", изблеял същият актьор Пламен Димов според "Факти".
И така : "Джон Малкович започна репетиции на "Оръжията и човекът" … Днес пуснаха билетите, на цени като за всяка друга премиера в Народния – от 25 до 50 лева", съобщава на 1–ви октомври вестник СЕГА, който също се включи в оплюването на СБП …
Най–добрият отговор на българите на тази провокация ще е празният театрален салон.
Но няма да се получи. Няма да се получи, защото както казва един натурален българин, Хаджи Смион, представлението е "По модата в Америка, американски" …
И понеже е [us]американско, "През февруари миналата година, заедно с литовската актриса Ингеборга Дапкунайте три пъти игра в "В самотата на памуковите полета" от Бернар–Мари Колтес на режисьора Тимофей Кулябин при цени от 50 до 400 лева за билет – в същия Народния театър със същия директор – но въпреки това билетите бяха изкупени и за трите представления буквално за ден", разказва още "Флагман".
Така беше фрашкан със зрители и киносалона в началото на 70–те години на филма "Синият войник", от които някой поклонник на [us]американското си пази афиша и сега го осребрява
(7).png)
Няма да има празен салон, защото не разбираме, че това е "Тест за национално достойнство", пробутван ни вероломно от нашите врагове либерасти от Запад (Сорос и со), за да ни унижат и проверят доколко сме се поанглонасаксончили и в частност по[us]наамериканчили.
"Достойнство, което нямаме, идиоти, които имаме" е есе от д–р Георги Чалдъков, чието заглавие също обяснява защо театралният салон няма да е празен на скандалната пиеса.
Жената на снимката е един от тези идиоти (ама добре платени), които прокарват и насаждат либерастията у нас : "Скъпи господин Малкович, нека ви извадя от този обяснителен режим [при срещата с журналистите], защото е такава чест, че сте тук и поставяте пиеса с актьорите от трупата на Народния театър. Имала съм удоволствието да подготвям интервю с вас преди 20–на години, докато работех в CBS, беше на жива връзка, за великолепния ви филм "Да бъдеш Джон Малкович" (Що за суета, самолюбие и нарцисизъм?). Ние живеем в цензура всеки ден, вие сте дошъл в една посткомунистическа страна (А ДС?), в която нас непрекъснато ни цензурират и ни мачкат, доносничат срещу ни (Аха, ето я ДС) и всеки ден ни напомнят, че всички сме равни – това е положението, ние сме свикнали (или не сме, въпрос на избор). Днес обаче искам да ви попитам как коментирате националистичните, псевдо–патриотични движения, които са завладели целия свят и които го превземат? Същите тенденции, които стоят в основата на писмото на малкия писателски съюз. Това е една много лоша, много порочна и много жалка тенденция. Нацистка, сталинистка ако искате посока на движение на махалото. Какво ще се случи със света след 10 години, ако националистите го превземат? Това е голям проблем тук, в тази страна – патриотичното движение у нас дори не е българско, защото се финансира от Русия? Много интересно е, че поставяте тъкмо тази пиеса в България, днес, у нас. Докато светът е разтресен от поне две големи войни …
(8).png)
Само да ви дам малко контекст по темата, която се дискутира тук – същият Съюз на българските писатели, същият, който цензурира Георги Марков е против най–награждавания ни и признат световно български съвременен писател Георги Господинов, който тъкмо спечели наградата "Букър" за неговия великолепен роман. Просто да знаете кой кой е. И все ми се струва, че става дума за завист и за политика. Едновременно. Изобщо не им обръщайте внимание (Да, той на целия народ не обръща внимание). Вие така или иначе го правите …".
И отговорът : "Да, не им обръщам. Защото не това ми е работата. Моята работа е да поставям пиеси … Интересното е, че тук те имат мнение преди дори да са гледали представлението".
Само че нашето мнение не е за "представлението", а за текста на пиесата и за теб негоднико!
https://en.wikipedia.org/wiki/John_Malkovich
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87,_%D0%94%D0%B6%D0%BE%D0%BD
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B6%D0%BE%D0%BD_%D0%9C%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87
https://unipress.bg/orazhiyata-i-chovekat
https://www.vesti.bg/razvlechenia/kultura/kak-i-zashto-byrnard-shou-osmiva-bylgarite-3151691
http://www.online-literature.com/george_bernard_shaw/arms-and-the-man/
https://www.epedagogia.com.br/materialbibliotecaonine/2886Arms-and-the-Man.pdf
https://www.segabg.com/hot/category-culture/malkovich-postavyal-sum-47-strani-no-nikoga-ne-sum-cenzuriral-avtor
https://trud.bg/%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D1%8F-%D0%BE%D1%80%D1%8A%D0%B6%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%B8-%D1%87%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BA%D1%8A%D1%82-%D0%B2-%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%8F/
https://glasove.com/kultura-i-obshtestvo/dzhon-malkovich-postavya-v-narodniya-teatar-orazhiyata-i-chovekat-na-barnard-shou
https://bnt.bg/news/v-samotata-na-pamukovite-poleta-ot-bernar-mari-koltes-na-balgarska-scena-s-uchastieto-na-jon-malkovich-314575news.html?v=337116&page=11
https://mc.government.bg/newsn.php?n=8922&i=1
https://www.dw.com/bg/%D1%88%D0%BE%D1%83-%D0%BD%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5/a-5821859
https://trud.bg/%D0%B3%D0%B0%D0%B2%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%8A%D1%80%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%B4-%D1%88%D0%BE%D1%83/
https://www.24plovdiv.bg/ozhivlenie/article/17669995
https://www.segabg.com/hot/category-culture/malkovich-postavyal-sum-47-strani-no-nikoga-ne-sum-cenzuriral-avtor
https://www.segabg.com/category-culture/dzhon-malkovich-zapochna-repeticii-na-oruzhiyata-i-chovekut
https://offnews.bg/kultura/dzhon-malkovich-sashtiat-saiuz-na-balgarskite-pisateli-kojto-zabra-833133.html
https://bnr.bg/horizont/post/102067733/djon-malkovich-imal-sam-neveroatnia-kasmet-da-rabota-s-aktyori-izrasnali-v-balgaria
https://www.flagman.bg/article/320117
https://chitanka.info/text/3757-chichovtsi/0
https://fakti.bg/kultura-art/923705-malkovich-moga-samo-da-se-zabavlavam-s-tvardenieto-che-se-prismivam-na-balgaria-s-piesata-si
https://trud.bg/%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D1%8F%D0%BC%D0%B0%D0%BC%D0%B5-%D0%B8%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D1%82%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0%BE-%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D0%BC%D0%B5/
https://www.gramofona.com/analizi/test-za-nacionalno-dostoynstvo
© Красимир Говедаров, Главен експерт
Тагове:
СВЛАЧИЩЕТО ПОД ВРЪХ ТУРЛУКА - ГОЛЯМА ...
Царството небесно е управляваща информац...
При други, си го обръща от единия, в другия ... крачол.
:-)))
В случая го вадим, облекчаваме се и го прибираме.
03.11.2024 12:26
Лично аз се хванах и на клеветата за Багряна и заради преклонението ми към Вапцаров и днес не мога да я чета Знам, че е клевета, но чувството е останало и не ща стиховете и...
После се замислих В аргументите които представях на жена ми, основно преследвайки собствен интерес, имаше и истина.
Има го у нас това, да се взимаме много насериозно, да преекспонираме нещата, да се правим на голямата работа и да ставаме за смях
Погледни самия блог бг-люти битки, омраза, нетърпимост-основно от суета
Говориш за библиотеката от постановката, ами нямахме ли същия случай с библиотеката на наш съблогър, който търчеше до съседното читалище да ни покаже на плотчето всяка книга за която стане на въпрос После тези книги ги "закара " в Холандия, сега навярно и в Калифорния-барабар с "Неотдавна" на Славчо Трънски и биографичната на Знеполски. Ами барбекютата му с еленско в околностите на Амстердам, цитрусите....Всичко това е стандарт , който според представите му го прави различен, извисен над другите-материално и интелектуално И може би всеки от нас е имал подобни изфуквания. Рафт книги в Драгоман през 19 век си е ОК отвяскъде Не си ли виждал обзавеждане от началото , а и средата на миналия век
Китеници, черги , цукало под кревата и реплики на известни автори-картини, мини пластики, амурчета и т н Сега ни е смешно, но тагава е било престижно...
Четем нашият Алеко и се смеем-наш си е, но друг няма право Сещам се за един известен и комичен френски сериал за Съпротивата Ако нещо такова се бе показало у нас преди 10ти ноември авторите щяха да бъдат в затвора А слушал съм за много комични случки
от баща ми за партизанлъка си, а и войната
Войната е трагедия, но и комичното в нея го има
Погледни колко задявки, карикатури и от двете страни има в толкова страшна и зловеща война, каквато е в Украйна днес Съблогъри тук се "замеряме" ежедневно с такива "смешки" Смеем се над смърта на едни или други-а те са деца, братя и сестри, родители, съпрузи...
Сръбско-българската война е величав момент от историята ни, но това Шоу няма как да го е почувствал и не обект е войната на неговата сатира
Със същото звучене би го написал и за времето на 9 ти септември , на 10ти ноември Ние не сме се изменили кой знае колко Англичаните също...
В случая ние се самоунижаваме – Шоу написал, написал – ама от какъв зор се пънем да му поставяме тъпата пиеса у нас. Това е провокация на соросоидите и либерастите.
Имах състуденти виетнамци Половината от тях бяха с 10 ина години по големи от мен-фронтоваци Итези колеги се заливаха от смях като някой дръпне чантата на друг и тя падне На мен са ми правили същия номер-нося под мишницата чанта-папка и ми я дръпнат-луд смях ...Аз харесвам много Джером Джером-ти не
Мисля, че придаваме много голямо значение на тази пиеса Тези протести , по скоро я рекламират Книгата, постановката, песента не можеш да наложиш Ако се пълни залата, значи е добра, ако е празна -не се приема Аз съм против соросоидите когато редактират наши автори, бъркат се в нашето образование с чужди на българското усещане послания...А тук авторът чужд, режисьорът чужд...Тази шумотевица около пиесата/не знам дали не е нарочно предизвикана/ ще докара повече зрители на първите представления, отколкото игнорирането и като новина
След премиерата ще има различни мнения, някои скандални , а "скандалът" продава билети
В случая ние се самоунижаваме – Шоу написал, написал – ама от какъв зор се пънем да му поставяме тъпата пиеса у нас. Това е провокация на соросоидите и либерастите.
Презират ни западняците. Волтер пише "Кандид", американците го правят на опера и Волтер заменя с "българи" варварството и безчовечността. (Поставена в Операта без особен успех) Актьорът Джон Прат взема псевдоним "Борис Карлоф" за да изобрази зловещото във Франкенщайн и Мумията. Прочее в саксонските филми, непропорционално често злодеите са със славянски имена. Презрението им стига и до Роулинг и Виктор Крум от Огненият бокал- прост и груб.
Замразени в омразата си към славяните, англосаксонците и презокеанските им наследници са потънали в предразсъдъци. Простите и диви българи са за тях щампа както за управляващите, така и за управляваните. Заслужават нашата предпазливост "Страхувам се от данайци и саксонци, дори когато носят дарове".... въпреки предупреждението самите троянци внасят коня в крепостта, празнувайки демокрация и свобода.
"а "скандалът" продава билети" е точно [us]американски манталитет и стил, който не бива да усвояваме. Да, ние се смеем на елементарни неща. Забелязал съм го отдавна в киносалона. Това е от простотия.
От това, за което ми говориш не всичко знам – тия филми не съм ги гледал. Но представянето на Орфей като негър не мога да простя.
Да, към данайци следва да се прибави и наглосаксонци. Това си го записвам в лексикона за да го използвам при писане.
Навярно някои плащат за това...
