
Прочетен: 1219 Коментари: 10 Гласове:
Последна промяна: 01.10.2023 11:07


В История.БГ фашагата Георги Ангелов нищи темата "Септември 1923. Интерпретации и факти". В анонса на предаването са посочени интерпретациите и фактите :
Интерпретациите : "Пет хиляди комунисти, земеделци и доблестни народни синове – зверски избити; петнайсет хиляди работници, селяни, учители, свещеници и други интелигентни служители на народа – арестувани и безчовечно малтретирани …" – Георги Димитров и Васил Коларов, "Работнически вестник".
Фактите : "Вий чувате и ще чувате от хора, които нямат мярка в демагогията си и които не държат сметка за думите си, за много жертви, дадени по време на комунистическите бунтове. С всичкия авторитет на днешната власт мога да кажа, че жертвите не надминават 1000, 1200 в цяла България" – Александър Цанков, "Демократически сговор".
"В тези дни преди сто години, само че България е пред прага на гражданска война. След Деветоюнския преврат срещу правителството на БЗНС, Българската комунистическа партия (тесни социалисти) под давлението на Коминтерна, пряко ръководен разбира се от Москва, начева една скъпоструваща за страната ни авантюра, която протича в от средата почти до края на месец септември", с тези думи започва предаването Ангелов.
В хода на разговора на подвеждащия и манипулативен въпрос на водещия "Можем ли да определим, от цялостната политика на правителството на Цанков след преврата, можем ли да кажем, че примерно в България има фашизъм, какъвто има в Италия да речем. От тая гледна точка", професор Даниел Вачков, Институт за исторически изследвания – БАН, отговори : "Абсолютно изключено е това да се определи това управление като фашистко … Много характерно е управлението, което се създава на Девети юни … Тука влизат всички партии, на практика са представени, с изключение на земеделци и комунисти. Което е ясен знак, че всъщност това е една наистина широка коалиция, обединена около идеята да възстанови конституцията".
Така Ангелов ни отпраща към фашизма в Италия, а не към фашизма в България, които никак не е задължително да са абсолютно еднакви във формата си. И естествено се различават. Но по съдържание имат общи черти, за които водещият и гостите не говорят. Наистина в началото Ангелов споменава "една скъпоструваща за страната ни авантюра", но повече не отваря дума и не става ясно, "скъпоструваща" във финансово отношение, "скъпоструваща" от към голям брой жертви или "скъпоструваща" в друго отношение.
За пари не споменават въобще. По отношение на жертвите и четиримата в студиото ни убеждават, че Александър Цанков е точен – 1000–1200–1400 – най–много 1600 жертви от двете страни. Споменава се като последствие само Закона за защита на държавата, буквално преписани членове от който имало и в сегашната ни Конституция.
Най–точно, задълбочено и научно издържано определение на фашизма дава Георги Димитров в доклада си пред VII Световен конгрес на Комунистическия интернационал, в който казва : "Фашизмът на власт … е открита терористическа диктатура на най–реакционните, най–шовинистическите и най–империалистически елементи на финансовия капитал … Фашизмът – това не е форма на държавна власт, която уж "стои над двете класи – пролетариата и буржоазията", както твърдеше например Ото Бауер. Това не е "въстанала дребна буржоазия, която е завладяла държавната машина", както заявява английският социалист Брайлсфорт. Не. Фашизмът не е надкласова власт и не е власт на дребната буржоазия или на лумпенпролетариата над финансовия капитал. Фашизмът – това е власт на самия финансов капитал. Това е организация за терористическа разправа с работническата класа и с революционната част на селяните и интелигенцията. Фашизмът във външната политика – това е шовинизъм в най–груба форма, който култивира животинска омраза против другите народи … Фашизмът действува в интереса на крайните империалисти, но той излиза пред масите под маската на защитник на обидената нация и апелира към оскърбеното национално чувство, както прави например германският фашизъм, който увлече след себе си дребнобуржоазните маси с лозунга "против Версай" (В българския вариант "против Ньой". И професор Даниел Вачков, Институт за исторически изследвания – БАН изтъква : "Значи разочарованието. Защото … финансово–икономическата криза, която разбира се е най, така видима, тя най–жестоко удря хората, щото те буквално обедняват, но тука добавяме и разочарованието от войните. Разочарованието че си бил в окопите в продължение на години и това е променило цялостно политическата ситуация и нагласа. Радикализацията е видна навсякъде) … Надминавайки със своя цинизъм и лъжа всички други разновидности на буржоазната реакция, фашизмът приспособява своята демагогия към националните особености на всяка страна и даже към особеностите на различните социални слоеве в една и съща страна", казва Георги Димитров в доклада си.
И Жельо Желев не може да избяга от това определение за фашизма на Георги Димитров като цитира Палмиро Толиати в прословутата си книга "Фашизмът" : "Изучавайки историята на италианския фашизъм, той [Толиати] сочи, че "Фашизмът не е бил тоталитарен по рождение, той става такъв, започвайки от онзи момент, когато решаващите слоеве на буржоазията са достигнали максимално равнище на икономическо, а значи и на политическо обединяване … тоталитаризмът представлява отражение на ставащите изменения следствие на господството на финансовия капитал", казва Толиати, цитиран от Желев.
Обединяване на буржоазията значи? Е, това казва и професор Даниел Вачков : "Много характерно е управлението, което се създава на Девети юни. Значи забележете, тука влизат, всички партии на практика са представени, с изключение на земеделци и комунисти. Което е ясен знак, че всъщност това е една наистина широка коалиция, обединена около идеята да възстанови Конституцията".
Възстановяване на конституцията чрез отрязване главата на министър–председателя?!
А самият наш изследовател "на германския, италианския и испанския фашизъм", пише : "най–облагодетелствуван икономически от фашистката държава е финансовият капитал … В този смисъл фашистката държава е рай за финансовия капитал".
Та за икономическата основа на фашизма – финансовия капитал : "Народен сговор" е фашистка организация, създадена през март 1922 година от реакционно настроени буржоазни дейци и запасни офицери … Неофициален печатан орган на "Народен сговор" станал вестник "Слово", издаван с подкрепата на най–мощните банкови среди в столицата … Въпреки голямата морална и материална подкрепа "Народен сговор" не успял да се разгърне като масова политическа организация, а още по–малко като масово движение според замисъла на неговите инициатори. При все това той е бил привлечен от ръководителите на Военния съюз и заедно с него извършва военнофашисткия преврат на 9–ти юни 1923–та година", пише в статията "Народен сговор" на Краткия исторически справочник том 3 България.
В същия справочник пише : "От началото на 1922 година начело на Централното управление на Военния съюз застанали полковник Иван Вълков и о. з. генерал Велизар Лазаров. Фактическото ръководство обаче на организацията се намирало в ръцете на запасните офицери Кимон Георгиев, Никола Рачев и Дамян Велчев.
Дейността на съюза се контролирала и направлявала директно от Двореца посредством полковниците Христо Калфов и Петър Драганов – по това време адютанти на цар Борис III …
По внушение на Двореца Военният съюз пристъпил към организиране на военен преврат против правителството на Александър Стамболийски, който завършил с успех".
Та Деветоюнският преврат е извършен от Военната лига и "Народният сговор" ръководен от Александър Цанков (разочарованието, разочарованието сред Националната катастрофа) със "съчувствието" на цар Борис III–ти.
Та професор Вачков да не меша умишлено за оправдание "Народния сговор" с Демократическия сговор, образуван на 10 август 1923 година и станал "изразител на интересите на едрия банков, търговски и промишлен капитал. И "Народния сговор" и Демократическия сговор се ръководят от Александър Цанков
"Целите на "Народния сговор", публично обявени на 15 март 1922 година, включват консолидация на опозиционните на Българския земеделски народен съюз партии и обществени групи върху принципите на "духовно единство на нацията", "социална полза и справедливост" и "издигане престижа на държавната власт", пише в Уикипедията.
Пак там за отделилата се през 1932 година от Демократическия сговор симпатизираща на италианския фашизъм и националсоциализма партия Демократически сговор (Александър Цанков) или още наричана Народно социално движение (НСД) четем : "Народното социално движение възприема организационната структура и идеи на италианските фашисти, но след идването на Адолф Хитлер на власт в Германия (януари 1933 година) се преориентира към германския националсоциализъм. Ратува за силна "надпартийна власт", за решаващата роля на "водача", за активната намеса на държавата в стопанския и социалния живот, за намаляване ролята на парламента в държавното управление и други … Различни изследователи подчертават и профашистките и пронацистки идеи и декларации на една от основните фигури в сговора – Александър Цанков".
И думата "демократически" в името на партията Демократически сговор е като "социалистическа" в името на Националсоциалистическа германска работническа партия, за което в посочения доклад Георги Димитров казва : "Най-реакционната разновидност на фашизма – това е фашизмът от германски тип. Той нагло нарича себе си националсоциализъм, макар че няма нищо общо със социализма".
Та да попитаме маститите професори : "Какво демократично има в Демократическия сговор?".
"След пристигането на Васил Коларов, след раздвижването на комунистите, след като официално във вестник "Правда", която се превежда в България и се получава в България, има призиви за въоръжено действие, след като, незнайно защо, при тази диктатура Георги Димитров, Кабакчиев пишат във вестниците и призовават другите партии да се обединят и да свалят от власт правителството на професор Цанков, очевидно правителството решава, че трябва да се вземат някакви мерки, форма на превенция, която да предотврати очаквания и готвения от комунистите сблъсък в България. И решението е взето на 6–ти септември, самата акция се провежда на 12–ти септември. Разбира се с участието на войската, на полицията, само официалните държавни органи, като идеята е да бъдат арестувани водачите на комунистите в София и по места, като по този начин се прекъсне процеса на подготовка на въоръжено въстание или на метеж в България" разказва професор Веселин Янчев, СУ "Свети Климент Охридски".
Е, предприели някаква "форма на превенция" : "Йордан Кискинов, който когато кмета отива да го арестува го убива и естествено с група свои съмишленици, нали, комунисти, отива в гората. В Мъглиж, който не беше пръв, категорично (чува се хихикането на фашагата), са изпратени шест души жандармеристи, които да извършат арестите. Вечерта те са арестувани, самите те, от жителите на селото, селяните …", разправя истории професор Янчев.
Ами ще убие кмета, я. Ще ги арестуват. Като знаят как превратаджиите са се разправяли със земеделците преди два месеца, няма да се оставят тях да убият, я. Това си е чиста провокация от страна на фашистката власт. И в крайна сметка оказва се от разказа на професора Янчев, че в Мъглиж е първата организирана въоръжена съпротива срещу деветоюнската фашистка власт. И това е отразено от тогавашните вестници, които Гео Милев несъмнено е чел, за разлика от професора. Ама нали трябва да се опровергава комунизма. Макар и с лъжи.
https://bnt.bg/news/septemvri-1923-interpretacii-i-fakti-321229news.html
https://novovreme.com/3-4-2017/%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8-3-4-2017/vii/
https://chitanka.info/text/16259-fashizmyt/38#textstart
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BD_%D1%81%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%81%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%BE_%D1%81%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE_%D0%B4%D0%B2%D0%B8%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5
© Красимир Говедаров, Главен експерт
Тагове:
© Какво ни е казал Георги Димитров преди...
© «За руския народ!» и жизнения стандарт...
На този ден – 21 април 1945 г., Съветска...
© Последните царе на Туле
По този начин един ден ще се събудим във фашистка държава както се случи с украинците, но вече ще е късно...
По-добре да слушам кокошките в курника как пеят. Тук песента е истинска.
:)))
"No pasaran!", както е казала другарката Ла Пасионария.
Ех, какъв петел имахме – яркочервен, с голям наперен гребен и мощен глас. И как обгрижваше кокошките само – пример за мъж.
