
Прочетен: 1802 Коментари: 6 Гласове:
Последна промяна: 22.09.2023 08:03


Колеги, приятели, Традицията си е традиция. Имаме много «новогодишни» празници. Днес е специален ден за всички, които са получили обучението си в МГИМО и сега работят в Министерството на външните работи, в други области на държавната служба, в науката, журналистиката и бизнеса. Винаги тук се опитваме да отбележим 1–ви септември с откровен разговор за нещата, които решава МВнР. Студентите естествено се интересуват от това. Исках днес да направя разговора възможно най–интерактивен. Няма да правя дълго въведение.
Ако сте постъпили в университета, значи се интересувате от международни отношения и външна политика. Световните дела в момента са в тежко състояние. Причината е известна на всички – желанието на САЩ и техните съюзници, които те са «смазали" под себе си, да управляват целия свят, да наложат своя еднополюсен световен ред, за да продължат, както подчерта руският президент В. В. Путин да събират «данък» от човечеството, онези, живеещи в неоколониална парадигма, където Западът съществува чрез експлоатацията на другите. Те се стремят да премахнат «от пътя» всички, които не са съгласни с този подход, диктата на Запада, и се застъпват за честно сътрудничество, равноправно взаимодействие и уважение един към друг.
Русия сега е точно в това състояние. Ние сме мишена на агресивната политика на Запада с цел ограничаване на нашето творческо развитие. За целта те създават заплахи по границите на страната ни. За инструмент беше избран украинският режим. За да изпълни възложената му самоубийствена функция, му се прощава всичко, включително неонацистко поведение, теория, практика, което включва и открито декларираната политика на унищожаване на всичко руско. Фигури от режима на В. А. Зеленски казват, че унищожението може да бъде както юридическо, така и физическо.
Всичко това не предизвиква реакция на Запад, защото … украинският режим изпълнява функцията да сдържа Русия като независим играч, който не иска да се подчинява на парадигмата на еднополюсния свят. Ние не сме сами в това. Специалната военна операция даде мощен тласък на движението (което вече зрееше в световната общност) към справедливост и многополярност. Страните от Глобалния Юг, Световното мнозинство, вече не искат да живеят по правилата, измислени и наложени на всички от «златния милиард» под ръководството на Съединените щати.
След неотдавнашната среща на върха на БРИКС през август тази година френският президент Еманюел Макрон на среща с френските посланици в чужбина призна, че Глобалният Юг вече не иска да разчита само на Запада и става все по–независим. По–добре е да правиш такива признания късно, отколкото никога. Засега това далеч не е доминиращата тенденция в западната политическа мисъл и практика. Те продължават да заплашват да нанесат стратегическо поражение на Русия «на бойното поле» (на поле боя).
Говорейки за дипломацията от съвременния период, мнозина [глупаци] (включително някои наши политолози) започват да се оплакват от факта, че професията на дипломата е загубила своята актуалност, тъй като преди имало Брюксел, Женева, Вашингтон, Ню Йорк, Виена и други столици, а сега Русия е изолирана, откъсната от всички основни тенденции в развитието на световните дискусии. Те казват, жалко за дипломатите, ще трябва да вегетират в кабинетите си, четейки вестници. Това го казват онези, които следват стария принцип «когато оръжията говорят, дипломацията мълчи». Дипломацията мълчи само към онези, които искат да ни говорят с оръжие. Имаме собствени «оръжия» за това без никакви приказки. Останалите общуват с нас уважително, на равна, взаимноизгодна основа. Развиваме взаимоотношения, търсим конкретни, креативни проекти.
Когато говорят за изолацията на Русия, въпреки факта, че 85 процента от населението на света живее в страни, които не са обявили никакви санкции срещу нас и поддържат отношения с нас, това е обидно за тях. Президентът на Украйна В. А. Зеленски наскоро заяви, че целият цивилизован свят осъжда и изолира Русия. Ако целият цивилизован свят според неговото разбиране е «златния милиард», тогава страните от Азия, Африка и Латинска Америка са за него нецивилизован свят. Манталитетът на върховния представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност Жан Борел, който каза, че Европа е «цъфтяща градина», а останалото е «джунгла», е проникнал дълбоко в мисленето на сегашния украински режим. Имаме добри планове. На всички е ясно, че Русия е във възход на външната си политика в онези направления, където има противодействие.
Състоя се срещата на върха «Русия–Африка». Има добри резултати. Сега те се изпълняват, подготвя се списък с конкретни указания на президента, подготвят се няколко бизнес мисии в страните от африканския континент от Москва и други региони, за да се определят перспективни области на практическо сътрудничество. Сред примерите за укрепване на многополярността ще спомена срещата на върха на БРИКС, в резултат на която шест нови държави се присъединиха към асоциацията, включително ОАЕ (сърдечно поздравявам господин посланика М. Ахмад ал Джабер). Ако предишната «петорка» по отношение на паритета на покупателната способност надхвърли «Групата на седемте» с 5–6 процента, днес, като се вземе предвид влизането на нови членове, се добавят повече от 7 трилиона. Разликата между «новият» БРИКС и «седморката» ще се увеличи още повече.
Тенденцията ще се развива, това е обективен процес. Професионалните икономисти виждат това, разбират го и са заинтересовани по някакъв начин да хармонизират интересите на цялата световна общност. Съединените щати и техните съюзници, вместо да отговорят на новите тенденции чрез разширяване на взаимноизгодните контакти, търсене на начини за осигуряване на баланс на интересите във всички области (включително икономиката и финансите), се опитват да изградят пречки за развитието на регионалните процеси и на инициативите за формиране на алтернативни механизми за разплащане, за да не зависят от капризите на тези, които сега имитират резервни валути.
Има сблъсък на конструктивни процеси, основани на международното право и преди всичко на принципите на Хартата на ООН в тяхната цялост и взаимовръзка, особено на най–важната разпоредба, която гласи, че световната организация се основава на суверенното равенство на държавите . Този принцип никога не е бил признат от Запада. Те никога не са го прилагали в нито едно от начинанията си. Те винаги са се стремили да «мачкат» всякакви международни процеси. Това ще бъде доста дълъг сблъсък между тези, които искат справедливост, и то не на базата на измислени желания, а на базата на принципа на суверенното равенство на държавите, с онези, които искат да управляват според собствените си «правила» (в нашето възприемане според «по подразбиране» [по понятия]).
Формирането на многополюсен световен ред ще отнеме дълъг период. Може би ще има относително дълга историческа епоха, но този процес е обективен, неудържим. Курсът на Запада, насочен към забавяне на хода на Историята [и Времето], ще донесе само [неуспешни и безрезултатни] допълнителни конфронтационни ситуации и трудности за световната общност.
Дипломатите ще трябва да разнищят всичко това.
Има икономическа, парламентарна, научна (днес придобива особено значение) дипломация и [дипломация] чрез обществени организации. Всичко това се опитваме да вземем предвид в нашата работа. Във всички области са създадени специални механизми за взаимодействие между министерството и различни кръгове от нашата политическа класа, научни експерти и практически икономисти, занимаващи се с международни проблеми. Ние не изграждаме нашата линия срещу САЩ и Запада. Президентът на Русия В. В. Путин не веднъж е казвал, че не ние искаме да «зарежем» долара, а Вашингтон престава да гарантира ролята на валутата си, която де е приемлива за всички. С тези, които са готови за това, ще развиваме отношения на базата на равнопоставеност и търсене на справедлив баланс на интересите.
Именно в този дух, на базата на консенсус, без игумени и послушници, учители и ученици, работят ОДКБ, ОНД, ЕАЕС, БРИКС, ШОС. Шанхайската организация за сътрудничество, подобно на БРИКС, става все по–привлекателна за развиващите се страни поради принципите на нейната работа и насоките, които чрез формирането на консенсус се съгласуват в икономическата, хуманитарната, финансовата и много други области, включително в контекста на логистика и транспортна свързаност.
Шанхайската организация за сътрудничество е стълбът на голямото евразийско партньорство, за което говори руският президент В. В. Путин. ЕАЕС, ШОС, АСЕАН и други асоциации и държави, разположени на нашия общ, обединен, огромен евразийски континент, са поканени да участват в него. Това са дадени от Бога и от историята конкурентни предимства в съвременните условия, когато центърът на развитие на световната икономика и финанси се премества в Азия. Неизползването на естествените, очевидни възможности на евразийския континент ще означава само пропуснати ползи поради някаква политическа целесъобразност. Ние сме за други форми на взаимодействие.
Надявам се, че този прекрасен институт, нашата Алма Матер, ще помогне да задоволим всички ваши интереси към научаването на нови неща. Ще насърчава независимото мислене във всеки ученик по всякакъв възможен начин. Очакваме онези, които след като завършат МГИМО, решат да отидат на работа в руското Министерство на външните работи. Не обещаваме привилегии, но честно ще оценим качествата и способностите им.
https://mid.ru/en/foreign_policy/news/1902533/?lang=ru
© Красимир Говедаров, Главен експерт
Продължава в следващия постинг …
Тагове:
:)))
22.09.2023 12:16
:)))
Ало,nedovolen от тази реалност,стига дрънка простотии ами поздрави българите с днешния празник.
:)))
Ало,nedovolen от тази реалност,стига дрънка простотии ами поздрави българите с днешния празник.
Забележката ти е правилна. Честит празник на независимостта. Ти си независим, т.е. нищо не зависи от краченето ти по земята.
:)))
Един търговец ми призна, че неговото магазинче зависи и се крепи на пенсионери като мен.
