Прочетен: 1667 Коментари: 12 Гласове:
Последна промяна: 02.07.2023 08:03
"Да си млад във Франция : "Боря се, но искам да вярвам в това", обобщава резултатите от социологическото си проучване френската социологическа агенция Elabe
За фондация FDJ Elabe проведе количествено (1000 млади хора на възраст от 18 до 26 години) и качествено (онлайн общност от 100 млади хора) проучване за младите хора и изключването.
«Просто се справяме», разсъждават анкетираните :
– Страхът да не бъдеш "на червено", ежедневието на 2 от 5 млади хора : 40% от 18–26–годишните трудно свързват двата края
– През последните 12 месеца 36% от младите хора е трябвало да се откажат от достатъчно, за да ядат, а 35% да отопляват домовете си правилно;
– 74% са се чувствали самотни през последните 12 месеца, включително 27% по много поводи
«Сякаш да си на 20 означава да си глупав, да не знаеш нищо, да не правиш нищо, да си твърде голям, за да правиш някои неща, но твърде малък, за да правиш други»
– 40% не се чувстват на мястото си в днешното общество, 22% дори имат чувството, че са изключени от обществото
– 70% смятат, че мнението на младите хора не се слуша и взема предвид в достатъчна степен от по–възрастните;
– 46% смятат, че са затруднявани или възпрепятствани да успеят в живота поради възрастта си, 47% казват, че вече са били дискриминирани.
«Но надеждата никога не е умирала»
– "Мисля, че имаме средствата да стигнем далеч, но трябва да си дадем сили" : 64% от младите хора са оптимисти за бъдещето си;
– 70% от студентите са уверени в способността си да успеят в обучението си, 65% от работещите хора да бъдат успешни в професионалния си живот;
– 77% са сигурни, че не се говори достатъчно за решенията, които трябва да бъдат въведени за борба срещу изключването на младите хора
– За да се допринесе за интеграцията на младите хора в обществото : 84% развиват стажове и обучение за работа, обучават най–неравностойните в дигитални инструменти (78%), наставничество (76%) … .
Във вторник сутринта в парижкото предградия Нантер полицай застреля 17–годишният Наел, който не се подчинил на нареждане на униформените да спре колата си и Франция отново потъна в безредици, които дори се разпространиха и към съседна Белгия. Безредиците се разразиха в цялата страна, включително в градове като Марсилия, Лион, Тулуза, Страсбург и Лил. Маскирани протестиращи, облечени в черно, палеха отпадъци и стреляха с фойерверки срещу органите на реда, стигна се до сблъсъци. Има запалени автомобили, помещения в сгради. Полицията съобщи за около 150 арестувани. Около 2000 полицаи за борба с безредиците бяха разположени само в Париж и околните предградия.
"Безредиците във Франция прерастват в грабежи на магазините", съобщава вестник СЕГА.
Видеозаписи, споделени в социалните мрежи, показват палежи на коли и ограбени магазини. Други кадри показват хора в кметството на предградието Mons–en–Barœul на Лил, които палят документи и столове. По сградите има надписи "Полицията убива" и "Справедливост за Наел". Малко по–късно започнаха и сблъсъците с полицията. Срещу протестиращите бе използван сълзотворен газ. "Ако излезем на улицата, можем да умрем по всяко време. Живеем във Франция, издигнала лозунга "Свобода, равенство, братство". Но от това не е останало нищо. Сега полицията определя правилата и прави всичко, което си поиска. Ако решат да убият някого, те просто го правят", размишлява жител на френската столица.
Това се наблюдава по улиците на френската столица и други градове из страната
Убийството на младежа отново разпали дебати във Франция. Полицията отдавна е критикувана за лошо отношение към хората в бедните предградия, особено към етническите малцинства. Жак дьо Маяр смята, че нещо трябва да се промени : "Полицията не се е провалила напълно, но съществува колективна отговорност. В моите очи институцията трябва да въведе такива механизми за подбор на кадрите и тяхното обучение и управление, които да позволяват и независима проверка на действията на полицейските служители".
Политологът Жак дьо Маяр от Университета във Версай и Сен Куентен казва : "Когато става въпрос за обществения ред, безспорно полицията прилага по–твърд подход в последните години … Ние чуваме от политиците, особено от тези в десния спектър, че проблемът не е в полицията, а у младите хора … Влошаващите се отношения между полицията и младите мъже от работническата класа, принадлежащи към етническите малцинства, са ключов елемент от ситуацията във Франция".
Значи причините са в младите хора "от работническата класа, принадлежащи към етническите малцинства". Но тези хора живеят при определени обществени условия и това са създадените от капиталистическата държава условия. А това не се разисква от социолозите, още по–малко от журналистите. Не е прието някак си да се подлага на критика и съмнение хуманизма на капиталистическото общество. Е, ще се стрелят и убиват, ще палят и ограбват магазини, което може да продължи десетилетия. И така явлението става трайна характеристика на френското буржоазно общество. Капитализмът и буржоазното общество са се променили – "Свобода, равенство, братство". Но от това не е останало нищо".
А през тези десетилетия бившите френски колонии, отърсили се от влиянието на метрополията е възможно да си уредят живота по–добре. Може да не е по–богато, но по–сигурно, по–спокойно, в хармония с човешката природа е постижимо. И то защото ще търгуват и поддържат близки отношения с Руската федерация, Китайската народна република, други близки и съседни, намиращи се на същото обществено–икономическо ниво държави. Ще общуват в равноправни съюзи и ще обърнат гръб на колонизаторите.
И когато потокът от евтини ресурси от Африка секне, нетърпеливите франсета ще преминат от разграбване на магазини към разграбване на банки, имения на богаташи и събаряне на политическата власт. И пак ще вкарат в употреба Гилотината.
Французите радикално премахнаха кралската власт, радикално ще премахнат и буржоазната власт, когато им прелее чашата, както се казва. Процесът е започнал и се развива.
https://elabe.fr/jeunes-exclusion/
https://www.segabg.com/category-foreign-country/razmirici-bushuvat-vuv-franciya-sled-ubiystvo-na-mladezh-policiyata
https://www.segabg.com/hot/category-foreign-country/bezredicite-vuv-franciya-prerastvat-grabezhi-na-magazinite
https://offnews.bg/sviat/razmiritci-vav-frantcia-sled-politcejsko-ubijstvo-150-sa-arestuvani-803832.html
https://www.dw.com/bg/vv-francia-po-vsako-vreme-mogat-da-ni-ubiat/a-66080215
© Красимир Говедаров, Главен експерт
Тагове:
© Макрон, къде е Габон?
© Защо Руската империя не е колониална и...
В памет (in memoriam) на Румен Първанов
А'ре ся' и'на фотка за Фръцбука!
Ние не сме били на гърба и може би затова спим, освен когато сме на масата. Най-много - а бе ей сега ще напиша във фейса колко сме зле.
:)))
Щели да се интегрират?
Напротив, диференцират се в отделни квартали и интегрирането е само в главите на тези, на които мислите им са в облаците
Ето ,Англия я управлява съвременен римлянин, такъв е и кметът на Лондон! Само кралят остава да е такъв Тя, Даяна работеше по въпроса, ама я усетиха навреме!
Докато кроят на нас шапка, техните вече са на главите им, но не ги усещат?
02.07.2023 09:20
Ние не сме били на гърба и може би затова спим, освен когато сме на масата. Най-много - а бе ей сега ще напиша във фейса колко сме зле.
:)))
На мама гавах Аврам пръв коментира защото няма какво друго да прави в безмисленият си живот.Чикиджийчо хващай се за работа.
Стига дрема в блога по - цял ден.
Но помня как в един полицейски филм Ален Делон имаше приятел арабин.
А именно чудовищно социално неравенство, липса на перспектива за младите, но и допускането на прекалено много мигранти в страната...