Прочетен: 3708 Коментари: 4 Гласове:
Последна промяна: 23.04.2023 02:19
В Посланието си до беларуския народ и Народното събрание на Беларус президентът на страната Александър Лукашенко преподаде урок за суверенитета и независимостта на една държава : Скъпи приятели! В нашата история, казвам ви го като историк, е имало много критични ситуации. Но имахме мъдростта да запазим себе си и мястото си на политическата карта на света – да защитим суверенитета си. Спомнете си, казвах ви – това е скъпа вещ. И ви питах дали сте готови да платите за нея.
Суверенитетът означава, че само ние, гражданите на Беларус, имаме право да говорим за нашите национални интереси и да определяме националните идеи за по–нататъшно развитие на територията на собствената ни държава.
Затова днес бих искал да говоря, както казах в началото, за основните условия, които осигуряват реалния суверенитет на нашата държава. Да поговорим за това какво още трябва да направим заедно, за да не влязат през вратата ни и ако го направят, само с мир и само приятели.
Първото условие за суверенитет и независимост е националното единство
Ние, беларусите, винаги сме го демонстрирали в повратни моменти в историята. Именно обединението ни даде сили да победим врагове и обстоятелства …
Така беше и по време на Великата отечествена война, когато окупаторите се сблъскаха с наистина народна съпротива, безпрецедентна в световната история. И рамо до рамо кой стоеше с нас тогава в горите и блатата? Нашите славяни, нашият руски народ. Оттук и отговорът защо днес сме с тях …
Заедно сме, всички заедно устояхме на напора на либералните модели, измъквайки страната от разрухата, от бездната. Съхранили сме приемствеността на историческите епохи и традиции. И всички стратегически решения взехме сами …
Както и да ни обвиняват, че някой ни контролира. Сами. Те бяха приети с огромно мнозинство на референдуми и избори, подкрепяйки политическия курс на страната, който следваме почти три десетилетия …
Само народът има право да решава собствената си съдба – под този лозунг проведохме първото събрание в историята на суверенна Беларус преди 27 години. И тогава това спаси страната …
А къде бяхме ние българите през последните Тридесет и три години?
В нашето събрание се чува гласът на всички – от селските работници до учените … има място и за работника, и за селянина, и за ръководителя, и за политика.
Така беше и в социалистическото Народно събрание на Народна република България, в което народни представители бяха изтъкнати трудови хора от индустрията, строителството, селското стопанство, транспорта, науката, писатели, поети, художници, актьори.
Въпреки че за мен, честно казано, този политически плурализъм не е нищо повече от почит към западната мода. Запомнете това : плурализмът (политически термин) се появи по времето на Михаил Сергеевич Горбачов. Е, плурализирахме се към какво? Загубихме страната.
Повтарям : партиите се създават, за да се борят за власт. Желанието за власт на различни политически сили не е просто съревнование на възгледи и системи. Това е разделение на обществото. Това понякога води до загуба на градивност.
Ние, с безконечните си парламентарни избори, със страхливите ни политици, сме вопиющ пример за безплодността на съвременната буржоазна политическа система.
Но ние никога не сме пречили и няма да пречим на партийното строителство. Особено ако инициативата идва от хора, които искрено обичат родината си, дома си, семейството си, които са ангажирани със спокойното бъдеще на децата си, казва Лукашенко.
Но, повтарям, в нашето политическо поле няма да има чужди агенти, платени от чужбина. Точка! И депутатите, независимо коя партия или обществено движение представляват, трябва да служат преди всичко на народа, а не на интересите на отделни олигарси и политици, особено чуждестранни … Вижте какво става в Грузия. Щом депутатите засегнаха темата за защита на политическото си поле от чуждо влияние (законът за чуждестранните агенти), американците и англичаните веднага им спретнаха протести (засадиха бъркотия) …
Обяснете и посъветвайте. Не се занимавайте с морализаторство …
Ако искаме да бъдем суверенни и независими, пак повтарям : няма нужда да витаем в облаците, няма защо да мислим за извънземни цивилизации там. Всеки да си гледа работата.
Ха–ха–ха! Батька май нас българите има предвид и ни се подиграва. Нали ние потърсихме икономически просперитет в капитализма и в us–американския капитализъм в частност.
Второто условие за суверенитет и независимост е историческата памет и националните ни традиции
Ние, беларусите, сме народ с богата хилядолетна история. В нея са преплетени разцветът и падението на много държави, създадени по нашите земи …
Същата е и историята на българите.
Особено притеснени са «осъзнатите». Седят зад кордона и всички те търсят неславянския произход на беларусите. Да, дори под чуждото ръководство на западни куратори …
Да, да и при нас го има, и ние го преживяхме – османско присъствие, нямаме нищо общо със славяните, славяните са чисти българи, кирилицата е остаряла и ни отдалечава от цивилизацията, православието ни отдалечава от евроатлантическите ценности; австрийския "българист" професор Улф Брунбауер, "изкуствоведката" Мартина Балева и Баташкото клане и прочие осъзнати национални исторически "истини"
Историята за тях [империалистическия Запад] е оръжие …
Елементи от различни национални култури са органично вплетени в нашето ежедневие. По традиция празнуваме две Коледи и три Великдена, почитаме Курбан Байрам. И като цяло, тук е удобно да живеят представители на всички национални диаспори …
Е, у нас не е ли същата етническа и религиозна търпимост? Същото е!
Не разрушение и безразборно очерняне и тотално отричане на миналото, а търпеливо, еволюционно развитие – това е идеята, която следваме повече от четвърт век. Следователно всичко, което започнахме, за да разберем нашето минало, неговото влияние върху днес и бъдещето на нашата Беларус, трябва да продължи.
Е, Батька, а за лустрация на комунистите не ти ли е минавало през ум? Та те съсипаха народа, националното му съзнание, традициите и изконната му любов към земята.
Третото условие за суверенитет и независимост и най–важното е икономиката
Създадохме държава без олигарси, не допуснахме концентрация на капитал и собственост в едни ръце, цялото национално богатство е на народа. Следователно именно икономиката ни, която осигурява социалната сигурност на гражданите, е основната цел на Запада …
Ех, Батька! Оставили сте беларуските Филип Димитров и Иван Костов без препитание. Не е хуманно. И сте отказали гостоприемство на беларуските Ричард Ран и Роналд Ът. Лошо!
[Западът] не се нуждае от суверенна Беларус или суверенна Русия със силна икономика … желанието [им е] да ни елиминират като конкуренти. Именно като конкуренти. Това са те …
Те [буржоазният Запад] никога няма да разберат разликата между "свободно" либерално и егоистично общество, в което никой никому не е длъжен, и народ, който разбира отговорността си към държавата, към своите сънародници и към бъдещите поколения …
Нашата наука може да направи много : от изкуствен интелект до животоспасяващи лекарства и технологии. Изложбата "Интелектуална Беларус", която се проведе във всички региони, ясно демонстрира това :
Изложбата "Интелектуална Беларус" в Брест
Изложбата "Интелектуална Беларус" в Гродно
Изложбата "Интелектуална Беларус" в Минск
Това е въпрос на национална сигурност – заместване ва вноса – Миналата година сме произвели продукти, заместващи вноса, на стойност над 27 милиарда долара, хвали се Батька.
Има с какво, хвали се.
Време е най–накрая да се отървем от болтовете и гайките на чужди производители и да пуснем наистина собствен продукт …
Ще продължим да се храним, да се обличаме, да осигуряваме жилища и други блага на цивилизацията – сами ще решаваме как да живеем.
Четвъртото условие за суверенитет и независимост е социалната справедливост
Няма нищо по-важно [от нея] … Когато казват, че най–богатият човек и той има 300 милиарда долара собственост или в джобовете си там, или в брой, както се казва, и така нататък 300 милиарда! Мислимо ли е? Това е немислимо! Но никой не преброи колко милиона души работят за тези милиарди. И какво получиха тези хора? Стотинки за оцеляване. Ето откъде идва несправедливостта. И това е несправедливостта, която е причината за случващото се днес не само във Франция …
Ние не наричаме човека основната ценност [на обществото] в името на красиватадума. Спазването на правата на гражданите на Беларус е непоклатим постулат в нашата държава …
Равни права за всички на безплатно и достъпно образование, медицина, работа и закрила при болест, равни възможности за професионален старт са основните цели на нашата социална политика. Хората могат да разчитат на еднаква подкрепа от държавата …
Всички придобивки на работещите през последните 100+ години са застрашени … Човечеството постепенно се води към така наречения нов свят (приобщаващ капитализъм), в който ще има милиарди излишни хора – безсилни, гладни, бедни, но уж свободни в най–различни либерални прояви. Знаете какви. Хората го усещат и излизат на улицата …
Държави като Беларус не са просто дразнител. Ние сме заплаха за този проект. Защото ние вървим по своя път …
И тука Батька казва нещо яко и неотразимо : "… не само вие трябва да ми дерете кожата, но и аз трябва да задам на народа някои въпроси". Кой буржоазен политик би казал такова нещо?
И добавя : "И не искайте от мен да подстригвам всички с един и същи гребен. Минали сме през това и преди". Тоест уравниловката е извадено от употреба. Мъдър, Батька, мъдър.
Здравето на децата е и въпрос на демографска сигурност, без която няма смисъл да мислим за утрешния ден …
Социалната справедливост, пак казвам, е социалната сигурност на гражданите …
Първо. Западната мода за без деца (чайлдфри). Всякакво популяризиране на идеите за бездетна двойка в нашето информационно, културно пространство трябва да бъде спряно … всички нетрадиционни тенденции, не е нищо повече от опит за обезлюдяване и отслабване на държавата. Нищо по–малко. Такава идеология трябва да бъде забранена …
Второ … успехът и опитът в живота са безсмислени, когато няма на кого да ги предадеш, че придобитото богатство няма да замени щастието да видиш как продължава семейството ти …
Трето. Необходимо е да се разруши стереотипът : "Кариера или семейство". Днес държавата е създала всички условия една жена да се реализира и като майка и като професионалист …
Само патриот може да възпита патриот.
Пето условие за суверенитет и независимост : независима външна политика
Независимата външна политика е лукс в днешния свят. Лукс, който не всички народи и държави могат да си позволят. Включително и защото не на всеки е позволено да има такава външна политика, този лукс …
Има само един показател за външнополитическата независимост на държавата – политическата воля на лидера. У кои от днешните европейски лидери виждате тази воля? Политиката на Европейския съюз, и не само външната, но и вътрешната, е изцяло подчинена на интересите на Съединените щати …
Това е началото на разрухата на Европа. Какво, Меркел, Оланд и другите, след това макроните, не го ли видяха това? Не го ли видяха? Видяха го. Но те вдигнаха лапите си нагоре, разкрачиха се, разпаднаха се и легнаха, не можеха нищо да направят. Европа започна да се разпада и Америка започна нейното унищожение …
Какво означава да плуваш в килватера на чужди интереси, още по–ярко показва, както казах, украинската тема …
Те [Евроколхозниците] две стъпки не могат да предвидят, какво ще се случи утре …
Така стигаме до една много важна идея. Когато светът се променя, трябва ли да се адаптираме към него или трябва да участваме в промяната му? Да бъдем външен наблюдател, поглъщащ чужди идеи, чужди за нас решения или да действаме – да действаме активно със съюзниците си? Преглъщане на идеи или действие? Приспособяване или участие в промяната? …
Нашите умници не само не схващат, че светът се променя, ами даже отричат, че се променя. Е, докъде ще ни доведат такива умствено късогледи люде? До Народен съд за тях.
Русия е такава глобална държава и виждате как се опитват да я разкъсат и смачкат. А сега ние ще си издуем бузите и няма да се приспособяваме към нищо!
Където е необходимо за страната, там трябва да се приспособяваме. Но ние трябва да участваме в промяната на този свят, защото те ще го направят без нас. И нашите интереси после там няма да бъдат взети предвид. По моему, така е по беларуски.
Въпреки че сме малка държава (и ние сме малка държава, ама без самочувствие) по световните стандарти, оказва се, че нашата роля може да бъде значима. Виждате го …
Ние от своя страна винаги сме готови за обсъждане по същество на всякакви области на интерес. Но нашата позиция е непроменена : само с тези, които уважават беларуския народ, неговия избор и традиции. Само ако се зачитат националните ни интереси, заключава Батька.
6–то условие за суверенитет и независимост : отбранителната способност на държавата
Днес, мисля, на никой не трябва да се обяснява защо, държавата се нуждае от силна армия, въоръжена с най–новите технологии, защо е необходимо да се развива собствена военна индустрия, колко е важно да не зависиш от никого по този въпрос. Колкото повече искаме да живеем в мирна суверенна държава, толкова по–силни трябва да бъдем. Това е аксиома.
За тези, които все още не са разбрали, ще повторя още веднъж. Беларус е миролюбива страна. Не планираме да нападаме никого, не искаме да се бием с никого. Ние не искаме!
Но животът ни принуждава, както винаги казвам, да пазим барута си сух. Защото ние знаем истинското лице на така наречената западна дипломация.
Ние, беларусите, научихме този урок още по–рано. Когато гаранциите за нашата сигурност от Запада, както вече казах, по Будапещенския меморандум – икономически, политически и военни – изчезнаха след изтеглянето на последната ядрена ракета от нашата територия.
Повтарям : в бъдеще ще изхождаме от факта, че обещанията на западните политици, дори и подпечатани с високи подписи, не струват нищо, не им хващаме повече вяра.
Вие [Западът] обещахте, че Беларус ще бъде просперираща. И първото нещо, което направиха, беше да ми пратят Сорос. Месец по–късно. Казах му : "Скъпи Джордж, благодаря ти, че дойде. Довиждане!". И никога повече не го срещнах (Аплодисменти).
Когато говорим за отечеството, ние мислим за нашия дом, за нашия роден народ … всеки, който се нарича човек, трябва поне да се научи да държи пистолет в ръцете си за да можем да защитим всички и всичко, което е скъпо. Повтарям : да могат да защитят мира в своята земя. Това се отнася не само за мъжете, но и за нашите жени, млади жени. Те трябва да могат да владеят поне едно просто оръжие – пистолет, автомат …
От нас – от Беларус до Русия и Китай – зависи да напишем концепция за защита на правата на обикновените американци и европейци. Или отправете препоръки към Съединените щати и Европейския съюз как да гарантират безопасността и правата на своите граждани да поддържат реда и закона. Можем да споделим нашия опит …
Суверенитетът и независимостта не се дават веднъж завинаги. Това е постоянна нужда да демонстрираме, че имаме воля, собствени ценности, собствени традиции и свой исторически път. Пътят на мира и съзиданието, заключава речта си Александър Лукашенко.
https://president.gov.by/ru/events/poslanie-aleksandra-lukashenko-belorusskomu-narodu-i-nacionalnomu-sobraniyu-sostoitsya-31-marta
https://frognews.bg/obshtestvo/aktualno/uchenata-moma-martina-baleva-vzela-2000-evro-dokaje-che-klaneto-batak-balgarska-razduvka.html
Тагове:
© Простотията и глупостта натискат да съ...
© «За руския народ!» и жизнения стандарт...
EU, БГ чиновници- с масови резервации за...
Религиозно-философско (музика, джендъриз...
Къде я има и виж какво става.
:)))