Прочетен: 1956 Коментари: 10 Гласове:
Последна промяна: 03.01.2023 07:03
"Бенямин Нетаняху положи клетва за шести мандат като министър–председател на Израел", съобщава пръв Financial Times
Бенямин Нетаняху положи клетва в четвъртък 29–ти декември като министър–председател на Израел, запечатвайки забележително завръщане на лидера–ветеран, който ще оглави най–дясната администрация в историята на страната.
Неговото коалиционно правителство, съставено от еврейски ултранационалистически и религиозни партии, обеща да преразгледа съдебната система на страната, да ускори изграждането на селища в окупирания Западен бряг и да подчертае еврейската идентичност в обществения живот. Тези и множество допълнителни планове вече предизвикаха безпрецедентна критика от отбраната, бизнес общността, образователната система, групите за защита на правата на ЛГБТ+, съдебни служители и други кръгове на израелското общество.
"Чувам виковете на опозицията за края на държавата и края на демокрацията. Загубата на изборите не е краят на демокрацията – това е нейната същност", казал Нетаняху в Кнесета.
Бенямин Нетаняху полага клетва за шести мандат като министър–председател
Несъмнено ще има ревизия и на външната политика на страната провеждана от предишното правителство на либераста Яир Лапид.
Членът на Ликуд Ели Коен е назначен за министър на външните работи; бившият посланик на Израел във Вашингтон Рон Дермър беше назначен за министър по стратегическите въпроси, пост, който традиционно се фокусира върху борбата с усилията за международен бойкот; а Цачи Ханегби, дългогодишен високопоставен служител на Ликуд и довереник на Нетаняху, е назначен за съветник по националната сигурност, а Йоав Галант за министър на войната.
Бенямин Нетаняху представя новото правителство пред Кнесета на 29–ти декември
Междувременно най–ярките антируски агитатори в Израел днес са именно избягалите от Русия "поп звезди" – Максим Галкин, Алла Пугачова, някои от които са признати за чужди агенти – Андрей Макаревич например. Влиянието на тези хора върху настроението на други експати през 2022 година може да е доста голямо – но в местното израелското общество то може да се счита за незначително.
Северът е много неспокоен. Има съобщения за прехвърляне на части на Хизбула към израелската граница. Всичко е заради съобщенията в саудитската преса, че Израел е заплашил да удари летището в Бейрут, ако там бъдат транспортирани ирански оръжия. Хизбула, в случай на удар по летището в Бейрут, обещава да удари летище Бен Гурион. Добре изградената верига за доставки през Сирия почти престана да функционира поради постоянните удари на "неизвестните" военновъздушни сили. Контингентът на Хизбула в Сирия изтегля своите части и оръжия от района на Дамаск. В небето над Ливан има висока активност на "неизвестни" самолети.
"Непознат самолет" е някаква местна шега. Официално Израел не признава, че неговата авиация периодично нанася удари в Сирия и Ливан. Неофициалната истина е известна на всички. Както всички знаят, че е възможно и по–лошо от сега, изостряне на ситуацията и открита война между Израел и основния му враг – Иран.
Техеран е очевиден съюзник на Москва. Оттук и основното разклонение, в което се оказа еврейската държава : какво следва от съюза на Русия и Иран?
"Ястребите" и клиентелата на Демократическата партия на САЩ в израелската политика смятат, че тъй като врагът на моя враг е мой приятел, за да дразнят Иран, на Украйна трябва да бъдат доставени модерни оръжия. Киев, представляван от Зеленски, пита Тел Авив за това от март.
Засега без никакъв особен успех. Защото "ястребите" остават в малцинство, а всяко искане за допълнителна помощ на Украйна е последвано от твърдо "не" от израелското министерство на отбраната. Те разбират, че влошаването на ситуацията ще означава участие на израелски войници във военните действия – при това далече от дома. Те също разбират, че Тел Авив не може да си позволи да изнася оръжия безплатно или на кредит. Безплатните подаръци на гои не се вписват в манталитета на евреите.
Израелските оръжия може да попаднат в Украйна. Ако трета страна го купи за реални пари и го достави в Украйна. Сега, например, възможността за доставка на противотанкови ракети Spike на Финландия (в навечерието на присъединяването ѝ към НАТО) активно се обсъжда от израелския концерн Rafael. Стойността на договора е 224 милиона евро. Израелски военни експерти посочват, че въпреки че ракетите са предназначени да укрепят отбраната на Финландия, "Израел не може да бъде държан отговорен, ако тези оръжия попаднат в Украйна". Но това може да стане само ако Хелзинки, след като се е изплатил на Тел Авив, реши да хвърли парите си на вятъра.
И все пак "Израел атакува и унищожи летище "Димас" в Сирия, където се произвеждаха боеприпаси и резервни части за иранските дронове–камикадзе, които масово се използват от Русия в Украйна", съобщи на 24–ти октомври проукраинският вестник СЕГА.
Украински официален представител, говорейки неофициално, каза, че Израел е предоставил разузнавателна информация, полезна за прицелване срещу иранските дронове, писа и The New York Times.
"Много опасната близост, която се създава между Русия и Иран [не] е нещо, което ще пренебрегнем или няма да предприемем нищо", каза министър–председателят на Израел Яир Лапид в интервю пред The Jerusalem Post на 28– октомври, когато заемаше поста.
"Ние, разбира се, говорим с американците за това. Така че това, което трябва да направим, е да преоценяваме всеки ден и да реагираме".
"Ние сме на страната на Украйна. Ние ги подкрепяме. Току–що гласувахме в [Общото събрание] на ООН и казваме на света, че никога няма да приемем анексирането на четирите региона [на Украйна от Русия]. Все още сме единствената страна в света, която построи полева болница в Украйна", казал още той в интервюто.
"Така че ние ще подкрепим Украйна. Ще бъдем проактивни в подкрепа на Украйна и ще вземем предвид интересите на националната сигурност на Израел", допълнил Яир Лапид.
Но Израел днес очевидно е единствената влиятелна страна в колективния Запад, която си позволява да има собствено виждане за Украйна. И вместо "придържайки гащи, да тича като комсомолец" – тоест след Лондон, Брюксел и Вашингтон, доколкото е възможно, запазва неутралитет спрямо Русия.
Междувременно в аналитичните кръгове на Запада твърдението, че Русия не може да бъде победена на украинското бойно поле, става общо място. Последният пример за разсъждение по тази тема беше публикуван наскоро в Newsweek. В тази ситуация Израел може да бъде пример за изграждане на отношения с Русия след победата ѝ в Украйна.
С грижата за собствената си сигурност Израел изведнъж може да даде добър пример на останалия свят за прагматично отношение към военния конфликт между Русия и Украйна.
И затова да припомня, че Бенямин Нетаняху, който спечели последните избори начело на партията Ликуд и състави правителство, упорито е наричан "приятелят на Путин"
https://www.ft.com/content/6ed1b03e-413f-429b-a4ac-b36f5a476f5a
https://tsargrad.tv/articles/a-chto-tam-u-evreev-izrail-otkazyvaetsja-vooruzhat-ukrainu_68404
Тагове:
Прегръдката на времето
Захари Стоянов: Да бъде проклета оная ми...
:)))
03.01.2023 09:47