Прочетен: 1557 Коментари: 4 Гласове:
Последна промяна: 27.12.2019 07:09
Заедно с клатушкащият се години наред Brexit страните от Европейския съюз са подложени на нови предизвикателства, породени от вътрешните противоречия между тях. Въпреки че трябва да мислят за защита интересите на европейските граждани след излизането на Британия от съюза и последващите предизвикателства, водещите страни враждуват.
Президентът на Франция Еманюел Макрон постави диагноза "мозъчна смърт" на Алианса. И затова на честването на 70 годишния му рожден ден според Валентин Вацев, имало елементи на опело. С това си изказване Макрон раздели съюза – младите страни членки на Евросъюза и Алианса от Източна Европа се докачиха на чест и достойнство. Не може да се пренебрегват заслугите им за реанимирането на НАТО преди двадесетина години. Макрон продължи със самостоятелната си политика – опитва сближаване с Руската федерация и наложи вето върху разширяването на Европейския съюз със страни от Западните Балкани. Това отново дразни.
От другата страна Унгария и Полша открито критикуват и атакуват евроатлантическите либерални "ценности". Когато европейските лидери разгорещено спорят за приемането на следващия бюджет за няколко години, правителствата на много държави са в състояние на вътрешен разкол или неспособност да поддържат парламентарно мнозинство – Германия, Румъния, Италия, Чехия, Испания, което също не допринася за поддържането на единството на блока. Единствено България е остров на стабилността. И от Полша идват лоши новини – Съдебната реформа може да предизвика излизането на Полша от Европейския съюз, се казва в изявление на Върховния съд на страната, цитирано от РИА "Новости". Доналд Туск, който е бивш председател на Европейския съвет и бивш полски премиер, а в момента е председател на Европейската народна партия (ЕНП), призовава народа на Полша да протестира срещу спорните съдебни реформи на управляващата партия "Право и справедливост".
Правилата на ЕС относно миграцията също бяха обект на дълбоки разногласия и дебати от много години. Проблемът се отнася както за пристигането в Европа на бежанци от региони с нестабилни условия за живеене, така и за тяхното разпределение между европейските страни.
Между Германия и Франция съществува старо съперничество за водеща роля в Евросъюза. Меркел е заета с вътрешнополитически и вътрешнопартийни проблеми, а Макрон развива активна външнополитическа дейност. Германия изразява загриженост от превръщането на Британия от втората по големина икономика на Европейския съюз в свой конкурент.
Отношението към Съединените щати също е повод за разногласия – Франция и Германия все пак оказват съпротива на егоистичните us-американски интереси и краварска наглост, докато Полша, България и балтийските страни са чисти васални територии на Съединените щати.
Проблемите с Brexit-а се въртят около едни 84 милиарда евро, които няма да са в бюджета на Европейския съюз. Липсата на пари винаги е проблем, дори и за най-богатите.
В цялата тази неразбория Еманюел Макрон се изцепи : "Ние сме в свят на велики сили. Трябва да се обединим", но наложи интересите на страната си в транспортния сектор. Не става ясно дали французинът причислява Франция към великите сили или има предвид Европейския съюз. Само ще отбележа, че "великите сили" са се обединявали само, когато ще воюват помежду си. През останалото време постоянно се ритат по кокалчетата, прегръщайки се ритуално и разменяйки си фалшиви любезности.
https://www.wsj.com/articles/after-brexit-fractured-eu-faces-new-challenges-11576341003?mod=world_major_1_pos5
Тагове:
© Руската федерация ни атакува хибридно ...
© Политическото кошничарство из българск...
ДЪРЖАВА ГЕРМАНИЯ СЛЕД 1945 Г. НЯМА
руските българи желаете смъртта на европейския съюз
иначе надеждата е в йелоустон - при кухел това е ремарка към сащ
синия зачервен другар вацев още ли е жив, а аз си мислех, че играят табла с вучков ?!