Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.09 11:03 - © 85 и повече години назад във времето
Автор: kvg55 Категория: История   
Прочетен: 697 Коментари: 20 Гласове:
9

Последна промяна: 01.09 11:21

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
01.09.2024г.

     На 1–ви септември тази година се навършват 85 години от избухването на Втората световна война, продължила до 2–ри септември 1945–та година, тоест точно шест години
image
Това е най–големият въоръжен конфликт в човешката история, в който участват 62 държави от 74 съществуващи по това време (80% от населението на света). Боевете се водеха в Европа, Азия и Африка, както и в морското пространство на всички океани. Това е единственият конфликт, в който са използвани ядрени оръжия. Войната уби повече от 70 милиона души, повечето от които цивилни. Има смисъл да се мисли за причините за това огромно клане, както и за ролята на различните държави във войната и причините изходът от войната да е такъв, какъвто го познаваме (но е могло да има и друго развитие и други резултати).

За начало на Втората световна война историците са приели 1–ви септември 1939–та година, когато нацистка Германия напада Полша. Това е последвано от обявяване на война на Германия от Британия и Франция на 3–ти септември.
До края на 1941–ва година нацистка Германия и нейните съюзници се радват на успехи във военните дела. Победите бяха лесни за нацистите; те бързо завладяваха все повече и повече нови територии. Понякога без нито един изстрел. Едва през есента на 1941–ва година Германия и нейните съюзници, няколко месеца след коварното нахлуване в Съветския съюз, за първи път срещат яростната съпротива на съветската Червена армия и съветския народ, а през декември същата година претърпяват първото си голямо поражение край Москва.
И така, каква е причината за неуспеха на Хитлер? По петите на поражението на нацистите край Москва [us]американецът Джоузеф Дейвис отговаря на този въпрос в книгата си "Мисия до Москва", публикувана през 1942–ра година. Между другото книгата е преведена на руски и публикувана в Съветския съюз под заглавията "Моята мисия в Москва" и "Посланик при Сталин". Авторът на книгата е бил посланик на САЩ в Съветския съюз през 1936 – 1938–ма година. Той добре разбира какво става в Съветската страна в навечерието на войната и затова уверено твърди в книгата си : Съветският съюз успя да даде достоен отпор на нацистка Германия, защото до началото на войната (тоест до 22–ри юни 1941–ва година) успя напълно да изчисти страната от "петата колона" (Нещо което Путин не прави или поне ефективно)
Ето откъс от книгата : "Лятото на 1941–ва година. Днес ние знаем, благодарение на усилията на ФБР, че агентите на Хитлер са действали навсякъде, дори в Съединените щати и Южна Америка. Навлизането на Германия в Прага е придружено от активна подкрепа от военните организации на Гелен. Същото се случи в Норвегия (Куислинг), Словакия (Тисо), Белгия (де Грел) … Но не виждаме нищо подобно в Русия … "Къде са руските съучастници на Хитлер?", често ме питат … "Разстреляни са", отговарям аз
Едва сега започвате да осъзнавате колко предвидливо и далновидно е действало съветското партийно и държавно ръководство през годините на чистките. Тогава бях шокиран от безцеремонността и дори грубостта, с която съветските власти затвориха консулствата на Италия и Германия в цялата страна, независимо от дипломатическите усложнения. Беше трудно да се повярва на официалните обяснения, че служители на мисията участват в подривна дейност. По това време спорихме много в нашия кръг за борбата за власт в ръководството на Кремъл, но както показа животът, седяхме в "грешната лодка" (Ха–ха–ха! Те и сега на Запад и руската либерастка сволочь бълнуват за борбата за власт в Кремъл).
Между другото, Дейвис казва почти същото през ноември 1941–ва година на журналист от "Sunday Express", който му задава въпроса : "Какво ще кажете за членовете на петата колона в Русия?", на който Дейвис отговаря : "Те нямат такива, тях ги разстреляха още преди войната" и обяснява : "Значителна част от целия свят вярваше тогава, че известните процеси срещу предатели и чистките от 1935 – 36–та година са възмутителни примери за неблагодарност,  варварство и прояви на истерия. Сега обаче става ясно, че те свидетелстват за удивителната далновидност на Сталин и близките му съратници.
image

Игралният филм "Мисия в Москва" (1943) започва с въведение от посланик Джоузеф Едуард Дейвис : "Водачите на никоя страна не са били толкова погрешно представени и неразбрани, колкото съветското ръководство през онези критични години между двете световни войни

Казвайки че съветската съпротива срещу Германската армия би била сведена до нула, ако Йосиф Сталин и сътрудниците му не бяха премахнали предателските елементи, Дейвис посочва : "… това е урок, върху който другите свободолюбиви народи трябва да се замислят".
В неотдавнашната си статия "Урок по история за съвременна Русия" пиша : "Сталин осъзна, че съвременните войни се водят не само на фронтовата линия, но и дълбоко в тила. И той успя да възстанови реда в тила на Съветския съюз преди 22–ри юни 1941–ва година. Това е урок, който съвременна Русия трябва да запомни" … Но установяването на ред в тила не се ограничава до изкореняването на петата колона под формата на агенти на влияние, внедрени в държавните структури и въоръжените сили. В не по–малка степен възстановяването на реда засяга икономиката и икономическия тил (Което Путин след преизбирането си започна да прави, но с ликвидирането на олигархичната буржоазна либерастка сволочь се тутка).
Използвайки случая, искам да кажа, че удивителните военни успехи на Хитлер в западната посока след началото на войната се дължат не само на запазването на петата колона на фашистите в "цивилизована" Европа, но и на особеностите на икономиките на европейските държави – частни, капиталистически, способни и винаги готови без каквито и да са скрупули да продадат националния суверенитет за печалбата … И разликата е : Съветският съюз започна да поставя икономиката си в мобилизационни условия от края на 20–те години на ХХ–ти век, а "цивилизована" Европа не се опита да направи това дори след като Хитлер дойде на власт в Германия в началото на 1933–та година и започна да милитаризира живота и икономиката на Третия райх … (Това е тъпата умствена буржоазна ограниченост).
На първо място иде реч за икономиките на двете най–големи европейски държави – Англия и Франция. Техните икономики бяха, така да се каже отслабени и отпуснати. Под "отслабени" имам предвид, че са били в състояние на криза, започнала в Стария свят през 1930–та година, без да се вижда краят ѝ (Кейнсианството се явява в резултат на кризата). Под "разхлабени" имам предвид, че в Англия и Франция (както и в други "цивилизовани" страни в Европа) доминираше идеологията на икономическия либерализъм, която не позволяваше сериозна държавна намеса в икономиката.
Европа изглежда икономически либерална не само на фона на Съветския съюз и Германия, но дори и на фона на Съединените щати, където  [us]американският президент Франклин Рузвелт започва да провежда политиката на "Новия курс", което предполагаше забележимо укрепване на позициите на държавата в икономиката. Рузвелт се опира на идеите на английския икономист Джон Кейнс. Но, както се казва, "никой не е пророк в собствената си страна", та и Джон Мейнард Кейнс не е – британското правителство не проявява интерес към идеите му.
По времето, когато започва Втората световна война, Съветският съюз вече активно провежда социалистическа индустриализация точно едно десетилетие. По същество това беше военно–икономическа мобилизация, подготовка на индустрията и други сектори за неизбежната война. Писал съм за това подробно в книгата си "Икономиката на Сталин"
image

image

image

image

Но сега искам да обърна внимание на факта, че след 1–ви септември 1939–та година бяха направени значителни корекции в Третия петгодишен план за развитието на Народното стопанство на СССР (1938–1942 година), което значително засили мобилизационния характер на икономиката. По–специално военните предприятия получиха още по–голям приоритет. Освен това беше поставен акцент върху ускореното развитие на източните райони на страната, отдалечени от западните граници (отвъд Волга, Урал, Западен и Източен Сибир, Далечния Изток). Изграждане на резервни предприятия, както и подготовка на площадки за възможно (дори планирано) преместване на съществуващо оборудване и цели предприятия от западните територии на Изток.
След вероломното нахлуване на нацистка Германия на територията на Съветската държава, започва активно преместване на промишлени предприятия от западните райони на СССР на Изток. Операцията е безпрецедентна по своя мащаб, както и по своята скорост. До края на 1941–ва година (тоест в рамките на шест месеца) са преместени 2600 предприятия. Имаше, разбира се случаи, когато машини и съоръжения се разтоварват и монтират на открито и работата започвала от нулата (и под нулата). Но най–често оборудването пристигаше на предварително подготвени обекти. Тоест евакуацията на заводите и фабриките никак не беше просто "импровизация" (экспромтом), както понякога описват тази грандиозна операция. До началото на пролетта на 1942–ра година повечето от тези преместени предприятия работят с пълен капацитет. И така, тази принудителна индустриална евакуация отнема 8–9 месеца.
image

Стахановките М. Ф. Колесникова (вляво) и Т. А. Жадаева проверяват и опаковат готовите за фронта продуктипротивотанкови запалителни гранати (бутилки)

А сега отново да се върнем към "цивилизована" Европа. Наложи ѝ се след 1–ви септември 1939–та година да се събуди и да започне да извършва икономическа мобилизация. Нека ви напомня, че между началото на войната и окупацията на "цивилизованите" европейски държави измина достатъчно време, което е било напълно достатъчно поне по някакъв начин да се подготвят за очакваните военни действия. Нека ви дам като типичен пример Франция –  германците нахлуха на територията ѝ едва в средата на май 1940–та година. Оказва се, че от началото на войната до нахлуването са минали осем и половина месеца. Точно толкова време, колкото беше необходимо на Съветския съюз да премести 2600 индустриални предприятия на изток в страната. В същото време отбелязвам, че демонтажът на много предприятия се провежда под вражески огън. Случаите на въздушни нападения срещу влакове натоварени с машини и оборудване не са необичайни. А Европа, след официалното начало на войната, продължи идиотски безметежно да се радва и наслаждава на мир и спокойствие.
В "цивилизована" Европа няма наченки на икономическа мобилизация дори след 1–ви септември 1939–та година. Като цяло монополистическият капитал в европейските страни също може да се счита за пета колона. В съветската литература по история на Втората световна война обща нишка беше идеята, че капиталистическата икономическа система с частна собственост върху средствата за производство възпрепятствува ефективното мобилизиране на ресурси и използването им в интерес на военната защита на страната и забавя пренастройването на икономиката на бойна нога. Например съветският икономист Л. М. Гатовски (1903–1997) в своята монография дава примери как най–големите капиталисти във Франция през 1939 – 1940–та година открито саботират правителствения указ за контрол върху военните фабрики, считайки го за неизгоден за себе си (Ха–ха–ха! Естествено!). Най–големият тръст във военната индустрия "Шнайдер–Кройзо" и други капиталистически фирми отказват да участват в асоциацията на военната индустрия, създадена от правителството. В Англия съпротивата на фирмите срещу правителствените мерки забавя темпото на създаване на военна икономика дори след окупацията на Франция. Често капиталистическите фирми използват военно–стратегически суровини за производство на граждански продукти за да получат свръхпечалби. В САЩ редица от най–големите концерни през годините на войната не искаха да преминат към производство на оръжия. По този начин автомобилните компании продължиха да произвеждат милиони пътнически (между които и луксозни) автомобили по време на войната, противно на правителствените поръчки, консумирайки огромни количества оскъдни суровини, необходими за военните продукти. И в други индустрии държавните поръчки често са пренебрегвани, в резултат на което възникват сериозни трудности поради липса на метал, гориво и машини, въпреки че в страните имаше необходимите ресурси (Л. М. Гатовски, "Икономическата победа на Съветския съюз във Великата отечествена война", Москва : Госполитиздат, 1946, страници 72–74).
image

Фюрерът Адолф Хитлер и министърпредседателят на Франция маршал Филип Петен

Във Франция също е повдигнат въпросът за възможното преместване на стратегически важни предприятия от източните региони на запад. Но, както посочват историците и фактите, нито едно предприятие не е преместено. Версиите на подобно отпускане (или бездействие) са различни. Една от тях (която вече не изглежда толкова невероятна) се свежда до изводите, че петата колона на Германия действаща във Франция, е подготвяла Третата република за тържествено посрещане на фашистите. Освен това настройва френската индустрия за бъдещо техническо и производствено сътрудничество с Вермахта.
"Удивителното" икономическо "разхлабване" на Франция в началото на 30–те и 40–те години на миналия век е добре описано в статията на Г. Г. Попов "Франция и Германия в навечерието и в началото на Втората световна война. Сравнително–исторически и икономически анализ" (Бюлетин на Финансовия университет / Хуманитарни науки, том 7. N. 4 (28) / 2017–та година)
image

До началото на лятото на 1940–та година германската армия окупира северната, източната и централната част на страната без особена съпротива от френската армия. В окупираната (така наречена северна) зона, която заема 55 % от територията на Франция, живеят 19,4 милиона души (67 % от френското население). Тука исторически са се създали и оформили основните  индустриални и селскостопански райони на страната – те генерират 76 % от националния добив на въглища, 95 % от производството на стомана, 50 % от металургичната и текстилната промишленост, 75 % от производството на зърно, месо, мляко, захар и 87 % от маслото.
И всичко това е предоставено в услуга на нацистка Германия и въоръжените ѝ сили : До началото на 1944–та година 80 % от френските предприятия изпълняват германски поръчки и активно (често доброволно) сътрудничат на окупаторите (Киселгоф И. С., "История на Франция през Втората световна война", Москва, 1975, страница 38) … Френската авиационна индустрия работи на 100 % за Германия; корабостроителната, автомобилната, строителната, циментовата промишленост – със 75 %, химическата и текстилната промишленост – с 60 %, изнася Jean Defrasne в книгата си "L"occupation allemande en France" – Paris, 1985 – page 52) …
(Жан Дефрасн, "Германската окупация на Франция" – Париж, 1985 – страница 52–ра)
image

Капиталът, особено едрият, монополистическият капитал, е космополитен по природа. Неговият космополитизъм се проявява не само в това, че е способен да прави пари във всяка страна, където има условия за това. Той е готов да работи за фронта във всяка една страна, но най–често едновременно, което си е професионално факирство, и за двете воюващи страни. Той дори е готов, за повече пари, да жертва във войната страната, която въз основа на първоначалния си произход и егоистичните си интереси би могъл да нарече своя "родина".
(Днес имаме живия пример на руските олигарси, подкрепящи нацисткият режим в Киев)
Това е добре известна аксиома на политическата икономия на капитализма. Й. В. Сталин е знаел добре тази аксиома. Затова той не допусна появата в Съветския съюз на пета колона под формата на частен капитал. Това позволи на Съветския съюз да постигне победата във Втората световна война (Великата отечествена война)
image


И така. Както иронично отбелязват историците : Франция паднала за 38 дни, а в Сталинград за 38 дни германците едва успяват да пресекат някоя незначителна улица.

По въпроса за началото на Втората световна война китайските учени и политици са на друго мнение, което те защитават на международни конференции и симпозиуми. Но и те не са на едно мнение, а отстояват две дати за начало на Втората световна война :
за начало на Втората световна война трябва да се смята датата на развързаната от милитаристична Япония пълномащабна война срещу Китай на 7–ми юли 1937–ма година;
има и историци в Поднебесната империя, които смятат, че за такава дата трябва да се приеме 18–ти септември 1931–ва година – началото на японската инвазия в североизточните провинции на Китай, наричани тогава Манджурия.
В подкрепа на тези дати се привеждат убедителни факти и доказателства, между които и броят на жертвите дадени от Китай : 35 милиона човека. Както и незнанието и невежеството на европейската общественост за отвратителните престъпления на японската военщина.
Към военните действия преди 1–ви септември 1939–година аз ще добавя, че през 1936–та година Италия окупира Етиопия.
За разлика от тогава, когато Западна Европа не се стряска от Хитлер и с мазохистично удоволствие капитулира пред него, днес целият Колективен Запад смешно се напъва до насиране срещу Руската федерация, ама безуспешно. Историята се повтаря като фарс.

https://www.fondsk.ru/news/2024/08/30/85-let-nazad-nachalas-vtoraya-mirovaya-voyna-civilizovannaya-evropa-okazalas-k-ney
https://vityadunin.livejournal.com/128307.html
https://энциклопедия.минобороны.рф/files/morf/VoV_Vol12_Ekonomicheskiy_fundament.pdf
https://cyberleninka.ru/article/n/frantsiya-i-germaniya-nakanune-i-v-nachale-vtoroy-mirovoy-voyny-sravnitelnyy-istoriko-ekonomicheskiy-analiz/viewer
https://www.stoletie.ru/territoriya_istorii/kogda_nachalas_vtoraja_mirovaja_vojna_648.htm

© Красимир Говедаров, Главен експерт




Гласувай:
9


Вълнообразно


Следващ постинг
Предишен постинг

1. truthful - Първо - забележка в изказа! Не ...
01.09 11:59
Първо - забележка в изказа!
Не трябва да се пише "Боевете се водеха в Европа, Азия и Африка..." защото автора не е бил свидетел на събитията. Пише се: Боевете са се водили в ....."
Второ - по-важно е да се каже: Защо избухва ВСВ, а и преди нея и Първата СВ.
Преди да избухне ВСВ избухва Първата СВ. Тя както и ВСВ избухват умишлено предизвикани. Във филма даван по БНТ „Атентатът Сараево 1914 година“ се показа как доктор Пфефер започна да разкрива кои са убийците на Франц Фердинанд и съпругата му Софи, но ... взе да се появява един военен и да му подсказва: Ти нали искаше да се издигаш и да отиваш еди къде си! - Да беше отговорът. Е, тогава направи, че еди кои да са убийците!!" И Пфефер си изкриви душата и излъга!!! --- После избухва Първата СВ.
Целта да избухне е била още тогава в ония години да се прави нещо като сегашния ЕС след края и, но малките държави се дърпат и не става... Но това не е забравено и се търсят поводи. И след 23 години избухва ВСВ. С още повече жертви и разрушения, и след края и постепенно се прави ЕИО, после ЕС. Малко хора обаче вдяват защо е създаден ЕС, еврото и какво ще стане по-нататък. Останалите се смеят и си мислят, че ЕС е за тяхното добро, през надянатите розовки очилца на пропагандата. Да, ама НЕ.
цитирай
2. nedovolen - Да, велика дата на един от светов...
01.09 12:13
Да, велика дата на един от световните резили.
Третата се води /да обяснявам ли как и защо/. Въпроса е, кога ще започне четвъртата.
:-)))
цитирай
3. dovolen - Да, велика дата на един от светов...
01.09 12:47
nedovolen написа:
Да, велика дата на един от световните резили.
Третата се води /да обяснявам ли как и защо/. Въпроса е, кога ще започне четвъртата.
:-)))

Безработният аврамчо Георгиев пак ли си тук?Абе потомствен комунист Аврам стига дрънка празни приказки на килограм защото си бил вечно неразбран.марш да работиш и стига дрема в блога.
цитирай
4. iw69 - СССР
01.09 13:09
тогава яко натри носа на германците, но днес те и въобще колективният Запад отново плачат за як бой
Те ще си го получат рано или късно.
цитирай
5. nedovolen - Да, велика дата на един от светов...
01.09 13:11
dovolen написа:
nedovolen написа:
Да, велика дата на един от световните резили.
Третата се води /да обяснявам ли как и защо/. Въпроса е, кога ще започне четвъртата.
:-)))

Безработният аврамчо Георгиев пак ли си тук?Абе потомствен комунист Аврам стига дрънка празни приказки на килограм защото си бил вечно неразбран.марш да работиш и стига дрема в блога.



Щях да се учудя, ако минеше без тебе.
:-)))
цитирай
6. icansing - Г-н Путин има свой аристократичен стил,
01.09 13:23
Не разстрелва агентите от НПО-тата. Вежливо им показва вратата, или ги натиква на топло за далавери.
цитирай
7. kvg55 - До 1. truthful
01.09 14:36
Дали авторът е бил свидетел или не е бил не мога да кажа. А преди Втората и Първата световни войни е имало много други войни, но в началото е била Троянската война.
цитирай
8. kvg55 - До 2. nedovolen
01.09 14:37
Четвърта няма как да има.
цитирай
9. kvg55 - До 3. dovolen
01.09 14:39
Сънен си още и пишеш несвързани глупости. Че и неграмотно.
цитирай
10. kvg55 - До 4. iw69
01.09 14:40
Получават си го.
цитирай
11. kvg55 - До 6. icansing
01.09 14:42
А бе в класовата борба аристократичния стил е вреден.
цитирай
12. kvg55 - До 5. nedovolen
01.09 14:44
Радвай се че осмисляш животът му.
цитирай
13. truthful - Колега kvg55, Не виждам пред Бое...
01.09 15:39
Колега kvg55,
Не виждам пред Боевете се водеха в Европа, Азия и Африка.. да има знак от рода на кавичките или друго, което да подсказва че това са думи казани от друг човек.
Излиза, че сте били там!?!? В целия пост непрекъснато говорите като свидетел! Но като гледам, едва ли сте бил на тези събития!? Още повече и за ... Троянската война!
цитирай
14. nedovolen - К8
01.09 16:01
Мнооого преди Троянската е имало войни за надмощие над Земята, и то ядрени.
Тогава е нямало броячи.
:-)))
цитирай
15. kvg55 - До 13. truthful
01.09 16:41
Това е умишлено поставена кукичка, която можеш да избегнеш, когато прочетеш с разбиране и осмисляйки целият материал. Провокация към способността на читателя да внимава и мисли творчески.
цитирай
16. kvg55 - До 14. nedovolen
01.09 16:46
Стига, бе. Затова ли "Homo"–то не стана "sapiens", а идиот? От радиацията ще да е.
цитирай
17. mt46 - ...
01.09 22:10
Основните причини не са само идеологически. Понеже САЩ и Великобритания са съюзници на своя идеологически враг СССР.
А и защото Наполеон също е победен от Русия, въпреки че тогава в Русия няма комунизъм, нито сталинизъм...
цитирай
18. truthful - До kvg55,
01.09 22:20
Не бих казал, че това е "умишлено поставена кукичка". Нещо друго е.
Каквото и да целите с материала си, не бъркайте времената! За събития случили се преди рождението Ви и не сте присъствали, не можете да пишете като свидетел!
цитирай
19. kvg55 - До 17. mt46
01.09 22:44
Причините за какво? Шпионажът съществува от време оно.
цитирай
20. kvg55 - До 18. truthful
01.09 22:46
Прав си кривчо.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: kvg55
Категория: Забавление
Прочетен: 6577866
Постинги: 2978
Коментари: 28055
Гласове: 35986
Архив
Календар
«  Септември, 2024  
ПВСЧПСН
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30