Прочетен: 1360 Коментари: 8 Гласове:
Последна промяна: 05.09.2023 10:03
Дедоларизацията на световната икономика е в списъка на целите на Специалната военна операция. За деевроизация не бях чул. Тя може би е вторичен ефект от Специалната военна операция. Тези дни финансисти забелязали и друг ефект – орубляване на световната търговия.
През юни 2023 година Руската федерация е получила рекорден дял приходи в рубли от износ на стоки и услуги за страните от Америка и Европа по данни на Централната банка на Руската федерация. Същата ситуация се наблюдава и при "приятелските валути" – за доставки в Азия и Африка. През месец юни руският износ е бил платен общо в следните валути :
– в рубли 40,2% – през януари 34,5%;
– в "приятелски валути" 27,3% – през януари 16,9% и
– в "токсични валути" 32,5% – през януари 48,6%
И какво наблюдаваме за период от половин година? – увеличаване на плащанията към Руската федерация в рубли с 5,7 процентни пункта и намаляване на плащанията към Руската федерация в "токсични валути" – долар, евро, паунд с 16,1 процентни пункта.
И откъде представете си печели рубли Руската федерация? От Америка и Европа.
От Америка увеличение с 14,6 пункта, а от Европа с 9,5 процентни пункта.
А Карибският басейн направо е отсвирил "токсичните валути" – съкратил ги при плащанията си за вноса от Руската федерация с 52,5 процентни пункта.
Африканците и те – с 34,6 процентни пункта
Износът в рубли си върви, вносът в рубли също си върви, както се вижда от графиките
Изводът е, че наложените на Руската федерация санкции от страна на Съединените щати и Евроколхоза и ответните мерки приети с Указ на президента на Руската федерация № 172 от 31 март 2022 година и други нормативни документи се отразяват здравословно на позициите на рублата в световната търговия.
Но какви изводи следва и можем да направим за България.
В горната схема не можем да анализираме мястото на България, защото не открих такава информация от БНБ и НСИ. А и последните данни за "Износ и внос – окончателни данни" на НСИ "по основни търговски партньори" са от 2021–ва година.
Събитията се развиват с шеметна бързина и трябва да се действа незабавно в съответствие с текущата икономическо–политическа оперативна обстановка и перспективите в развитието ѝ.
Членуването в Еврозоната вече не е актуално и върви към излишно и впоследствие към вредно, предвид процеса на деевроизация, който вече съпътства процеса на дедоларизация.
Така е, когато си се закачил за чужда каруца, отиваш натам, накъдето те закарат.
Поставянето на България в ситуация, при която да ѝ се наложат санкции от страна на Съединените щати и подкрепени с ентусиазма на новопосветения от Евроколхоза, създават възможности за налагане на условието да ни се плаща за импорта си от нас в левове.
И тогава картинката ще стане такава : 56885,76 милиона лева годишно влизат в търговията ни с Евроколхоза, който търси да закупи тези левове от Българската народна банка; 2079,12 милиона ще търсят Съединените щати за да платят вноса си от България; 2637,36 милиона лева ще закупи Обединеното кралство от БНБ за нуждите на вноса си от България; 5442,24 милиона Република Турция; 1951,92 милиона Украйна и още много по–дребни контрагенти.
Търсенето на една валута на международните пазари я прави силна. А когато това е съчетано с пропадането на конкуренти като долара, еврото и други валути, я прави още по–силна.
Тогава българският лев ще започне да прави като рублата ето такива мачове на валутния ринг
Ще играем на гоненица със съперниците, ще ги настигаме и подминаваме като малки гари
Когато се променят обективните условия, разумно е да се промени и политиката, ако съответните политици имат съответната смелост и съзнание за необходимостта от промени.
Те обичат да цитират парафразата на казаното от Хенри Джон Темпъл, Трети Виконт Палмерстън, лорд Палмерстън за приятелите, враговете и интересите на Англия, но никога не са вникнали, ако са прочели, разбира се, в цялата негова мисъл : "Следователно, казвам аз, това е доста ограничена политика, да се представя тази страна или това, което означава, като вечни съюзници или постоянни врагове на Англия. Ние нямаме вечни съюзници и нямаме постоянни врагове. Нашите интереси са вечни и постоянни, и тези интереси са наши задължения, които трябва да следваме".
Британският политик говори за "доста ограничена политика", каквато е обвързването с "вечни съюзници или постоянни врагове" и определя следването на националните интереси като задължение на политиците.
Ама учете се от нашите атлантически приятели недраги български политици.
А us–президентът Франклин Делано Рузвелт им го е казал конкретно и ясно като за идиоти : "Винаги сме знаели, че нехайното отношение към собствения интерес е лош морал, но сега вече знаем, че това е лоша икономика".
Валутната политика на държавата е част от икономиката.
https://expert.ru/2023/08/29/ssha-i-yevropa-pereshli-na-rubl/
https://www.cbr.ru/statistics/macro_itm/svs/
https://www.rbc.ru/finances/15/07/2023/64b1433b9a7947acac20dca0
https://www.nsi.bg/bg/content/7503/%D0%BF%D0%BE-%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%BD%D1%8C%D0%BE%D1%80%D0%B8
© Красимир Говедаров, Главен експерт
Тагове:
Описание на типичният антибългарски бокл...
© Българите достойни за наградите "...
За доставката на ракети с голям обсег на...
КОМПРЕСИРАНА ЦЕНТРОВА ИНФОРМАЦИЯ ОТ ПРЕД...
България губи годишно 100 млрд нереализиран БВП от разбитото земеделие и скотовъдство. Почти един БНП.
Что больше говорит.
:)))
Понякога, да не кажа винаги, на живота трябва да се гледа от друг ъгъл.
:)))
Друго е да гледаш от друга посока или гледна точка.
Излизам от темата.
:)))
Но имах предвид умствено разногледство.