Прочетен: 3230 Коментари: 10 Гласове:
Последна промяна: 16.07.2023 16:17
"Германия предупреждава за спиране на индустрията, ако руският газ спре да тече", съобщава Bloomberg – "Германия може да бъде принудена да намали или дори да изключи промишления си капацитет, ако споразумението за транзит на газ между Украйна и Русия не бъде удължено след изтичането му в края на следващата година, според федералния министър на икономиката и действията по климата Роберт Хабек.
Хабек, който е и вицеканцлер, отправи острото предупреждение на икономическа конференция в Източна Германия, като каза, че политиците трябва да избягват "да правят същата грешка отново" като приемат, че икономиката няма да бъде засегната без предпазни мерки за осигуряване на енергийни доставки … Договорът за транзит на газ между Русия и Украйна изтича догодина".
"Според мен все още не сме приключили", казал Хабек на Източногерманския икономически форум в Бад Заров. Добрата ситуация в момента не трябва да отвлича вниманието от това, което всъщност е заплашително. "Искам само да отбележа, че транзитните договори, които Руската федерация е подписала с Украйна, изтичат през 2024–та година. И войната бушува. Няма определен сценарий как ще продължат нещата. Ако руският газ не идваше в Източна Европа до степента, в която все още тече през Украйна, щеше да се прилага това, което беше договорено в Европа : преди хората там да замръзнат, ще трябва да задушим нашата индустрия или дори да я затворим", цитира Finanzmarktwelt.de германския министър.
А самият Finanzmarktwelt.de коментира така : "Единственият въпрос, който възниква, е защо Хабек би предпочел да затвори части от индустрията, вместо да действа прагматично – например като позволи на правителството да продължи да експлоатира трите атомни електроцентрали, които наскоро бяха затворени, без идеология! Във всеки случай последиците от затварянето на части от индустрията биха били мащабни и истински удар във врата на и без това слабата германска икономика (която е в рецесия)".
Главният миньор, химик и енергетик на Федералната република, президентът на Съюза на минната, химическата и енергийната промишленост (IG BCE) Михаел Василиадис подел инициативата (конференцията за индустриална политика) "Трансформация : Някои "задачи", "Да направя : Трансформация" или нещо подобно : "Германия трябва да стане по–бърза в процеса на трансформация … има [ли] смисъл да продължим да оперираме с интензивни индустрии в Германия и Европа", умували Хабек и Василиадис.
Разстроен от действителността, без да се крие, Василиадис директно сочи с пръст основните бенефициенти на изключително тъжните за страната процеси. Според Василиадис фабрики и заводи с целия си персонал и техническо попълнение се местят в Съединените щати и Китай. Правителствата на тези държави, както внезапно разбра Берлин, разработиха и приложиха на практика механизми за финансови облаги и преференции много по–рано, което ги направи много по–привлекателни за големия бизнес и индустрията. Вашингтон и Пекин предлагат на корпорациите и концерните или данъчни ваканции, или впечатляващи отстъпки, но най–важното е, че на всички новодошли се предлага море от евтина енергия. На първо място, разбира се, електроенергията – на цени, които Брюксел и националните центрове просто не могат да победят. Изследване на Федерацията на германския бизнес (BDI) установило : Все по–голям брой предприятия преместват работни места и производство в чужбина, като много други обмислят предприемане на конкретни мерки, тъй като опасенията за германската икономика продължават да нарастват … Докато 16% от средните компании, интервюирани от BDI, вече са предприели стъпки за преместване на вън на части от своя бизнес, проучването установи, че други 30% обмислят да последват примера им … "Почти две трети от компаниите, които интервюирахме, смятат, че цените на енергията и ресурсите са сред най–належащите предизвикателства", каза президентът на BDI Зигфрид Русвурм … "Цените на електроенергията за бизнеса трябва да паднат надеждно и трайно до конкурентно ниво, в противен случай [зелената] трансформация на бизнеса ще се провали", каза той, добавяйки, че е "отговорност на политиците да подобрят условията за бизнеса в Германия" … Подобни опасения възникнаха веднага след като САЩ пуснаха тежкия си 500 милиарда долара Закон за намаляване на инфлацията (IRA), предлагайки щедри субсидии за зелената индустрия.
Подмамен от Закона за намаляване на инфлацията и нарастващите цени на енергията в Европа, гигантът за електрически автомобили "Tesla" се отказа от някои от амбициозните си планове да построи най–голямата си фабрика за батерии близо до Берлин и обяви през февруари, че вместо това ще се фокусира върху пазара в Съединените щати … Притесненията относно икономиката на Германия и нейната конкурентоспособност в глобален мащаб също наскоро се потвърдиха, тъй като Европейската комисия прогнозира миналия месец, че страната ще бъде сред най–бавно развиващите се икономики в еврозоната през 2023 година, като високите разходи за енергия и цените на въглеродните емисии в ЕС многократно се цитират като причини за подкопаване на страната като място за правене на бизнес … "Вече наблюдаваме, че инвестициите в енергоемки индустрии са намалели значително в Германия", каза през април Клеменс Фюст, президент на института Ifo, водещата институция за икономически изследвания в Германия, пред Augsburger Allgemeine … За по–нататъшни инвестиции индустриите в Германия изискват намаляване на бюрокрацията и целенасочени намаления на данъците", каза Русвурм, разказва Euractiv.com.
Фундаментът на Евроколхоза Федералната република Германия се тресе и киха болестно.
Европейските производители на медицинско оборудване добавят своята мрачна нотка към общия хор. Тези, които успяха да преживеят увеличението на цените на енергията, бяха довършени от новите регулаторни ограничения на Европейския съюз, които многократно затягаха най–широк набор от изисквания към медицинското оборудване. Докато в Берлин и Брюксел имитираха успех, производителите намалиха значително производството – дотолкова, че според немските лекарски съюзи в някои региони сега има остър недостиг на медицинска техника в някои области. Всичко е толкова прекрасно, че еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидес упорито предлага да се отложи въвеждането на нови правила поне до 2027 година, за да могат специализираните фирми и компании да се съвземат и приспособят към новата реалност в Евроколхоза или направо да се преместят в чужбина, което също е доста добър вариант, съдейки по общата тенденция.
"Прозрение : Производителите на медицински изделия се отказват от продукти, тъй като законодателството на ЕС сее хаос", пише Reuters и разказва за премеждията на компанията на Никола Осипка, който продава в Европа медицински устройства, използвани при операции на новородени бебета, породени от Регламента за медицинските изделия (MDR) на Евроколхоза.
Според Германския институт за икономически изследвания (DIW) миналата година е регистриран исторически антирекорд на корпоративните инвестиции в реалния сектор на Германия. Инвеститорите в рамките на Евроколхоза стават все по–малко склонни да инвестират в държавни или общоевропейски проекти и все повече изтеглят контролирани активи в Съединените щати и Китай. Анализаторите на DIW характеризират цялостната ситуация като изключително тревожна : от самия германски бизнес избягаха част от BASF и Volkswagen, производственият клъстер на Tesla се върна обратно в Америка. Норвежката Yara International, RHI Magnesita, ArcelorMittal, OCI N. V. се наредиха зад гърба им и много други. Компании, като и не немски, но също решиха да опитат късмета си в чужбина.
И на края Институтът за социални изследвания "Forsa" публикувал проучване – 77 процента от германците са недоволни от работата на сегашното правителство на канцлера Олаф Шолц, през февруари същото число е било с 13 пункта надолу – "само" 64 единици.
https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-06-12/germany-warns-of-industry-shutdown-if-russian-gas-stops-flowing#xj4y7vzkg
https://finanzmarktwelt.de/deutschland-gas-industrie-abschaltung-273410/
https://www.discred.ru/2023/07/13/realnyj-raspad-evropy-nachalsya/
https://igbce.de/igbce/-wie-gehen-wir-die-transformation-an--224234
https://www.euractiv.com/section/politics/news/german-economy-at-risk-as-companies-plan-to-leave-country/
https://www.massdevice.com/mdr-causing-some-medtech-companies-to-leave-eu/
https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/medical-device-makers-drop-products-eu-law-sows-chaos-2022-12-19/
© Красимир Говедаров, Главен експерт
Тагове:
© Когато се наливаха основите?
© Сензациите на Генералният секретар
В САЩ децата се обезобразяват ентусиази...
Предай нататък
16.07.2023 16:48
Научих го от форума на вестник СЕГА, най–интелигентният форум на вестник, който беше закрит отдавна.
Мое понятие е Еврокооперацията.
Затова ли мисълта му е все там.