Прочетен: 2238 Коментари: 4 Гласове:
Последна промяна: 04.12.2022 18:03
Капитализмът вече не е това, какъвто си го представят неолибералите и либертарианците. Приказките и плановете на Ричард Ран и компания вече пет пари не чинят.
Принципът за "свободно движение на хора, стоки и капитали" е загърбен и наврян в ъгъла.
Събраха се в началото на септември министрите на финансите на "елитния" капиталистически клуб G–7 – Британия, Германия, Италия, Канада, Франция, Япония, САЩ и взеха решение : "да наложат "таван" на цените на руския петрол в опит да спрат потока от средства във военната каса на Кремъл".
И нали капиталистът е свикнал да печели на гърба на другите, баш капиталистите въртяха, сукаха и докараха работата така, че "да се намалят приходите за войната на Москва в Украйна, но да се запази потокът на суровината [от Руската федерация на Запад], за да се избегне покачване на цените", обяснява стратегията на капиталистите от Г–7 The Guardian.
Идеята на Г–7 за налагане на горната граница е да се забрани на транспортните, застрахователните и презастрахователните компании да обработват товари с руски суров петрол по целия свят, освен ако не се продава на цена, по–ниска от тази, определена от Г–7 и нейните съюзници. Тъй като ключовите фирми в тези сектори по света са базирани в страните от Г–7, мярката би затруднила много Москва да продава своя петрол на по–висока цена.
Много им се искаше на западните капиталисти, ако има как да получават руския газ и петрол без пари и затова ръчкаха Украйна на Изток, ама при Злото жоже не им се получи
"Таванът" следва да бъде въведен едновременно с влизането в сила на планираното ембарго на Евроколхоза върху руския петрол – на 5 декември за суров петрол (и на 5 февруари за рафинирани петролни продукти).
Та по този повод в края на ноември "правителствата" на Евроколхоза, както съобщават медиите, се събраха да конструират нивото на "тавана" на цената на суровия петрол внасян от Руската федерация. Пренията били бурни – предложението на Г–7 било за "таван" от 65–70 долара за барел. Полша, Литва, Латвия и Естония възроптали. Според тях такъв "таван" бил твърде "щедър" по отношение на Русия. Полша дори предложила 30 долара за барел. Унгария, която няма излаз на море, като цяло беше против всякакви ограничения. Путиноидните и рубладжийски Малта, Кипър и Гърция, не искат таванът да падне под 70 долара за барел.
Виж ги ти тарикатите шушовци – "таванът" на цените важи само за петрола, транспортиран по море. Докато Полша купува руски петрол само по тръбопровода "Дружба". Тоест таванът на цените не влияе на поляците, коментира Игор Юшков, водещ експерт на Националния фонд за енергийна сигурност, експерт на Финансовия университет към правителството на Руската федерация.
А в глупавото си необмислено и необуздано желание да навредят на Русия колкото е възможно повече, балтийските страни се явяват вредни идиоти за самите себе си.
Но "таванът" на цените може да лиши Малта, Кипър и Гърция от бизнеса да транспортират руски петрол на техните кораби и да застраховат такива превози.
Евроколхозните правителства нищят "тавана"
И сега какво се оказа? Решението на евроколхозните чиновници за прекратяване покупките на руски суров петрол транспортиран по море от 5–ти декември било глупаво и несъстоятелно.
Понеже само идиоти като нас ще спазват ембаргото, налага се подпорка – таван на "цената". За да имат нарушителите все пак някакво ограничение при пълнене хазната на Путин. Последно се споразумяли за 60 щатски долара на барел руски суров петрол доставян с кораби.
Новото италианско правителство, начело с министър–председателката Джорджа Мелони, постави вчера рафинерията на руския петролен гигант "Лукойл" в Приоло, Сицилия, под "временно управление" на държавата, за да избегне нейното затваряне и да гарантира непрекъснатостта на националните енергийни доставки, съобщи за Франспрес правителствен източник.
Имаше опасност контролираната от "Лукойл" рафинерия ИСАБ (ISAB) – една от най–големите в Европа, да спре производството си поради предстоящото влизане в сила на 5 декември на ембаргото на Европейския съюз върху вноса на руски суров петрол по море.
"Спешната намеса има за цел да предпази едновременно стратегически национален енергиен обект и равнищата на заетостта, които са така важни за Сицилия и за цялата страна", отбеляза Мелони в кратко изявление, без да уточнява съдържанието на постановлението, казва БТА.
И сега вместо "Лукойл", италианското правителство ще нарушава ембаргото като купува суров нефт за заграбената рафинерия от Руската федерация.
Рафинерията на "Лукойл" ISAB в Приоло, Сицилия, Италия, я заплашва национализация
"Тук имаме доста твърда позиция, аз вече съм говорил за това неведнъж. Независимо какъв е "таванът". Дори и да е висок, той принципно е недопустим от гледна точка на сключване на договори. Ние сме против подобни непазарни инструменти, такива прецеденти са много вредни за енергийния пазар. Това води само до недостиг, покачване на цените, потребителите ще плащат за това, ако се въведе такъв механизъм", коментирал вицепремиерът на Руската федерация Александър Новак.
След утвърждаването на "тавана" посолството на Руската федерация в Съединените щати публикувало в Telegram : "С постоянство, достойно за по–добро използване, Колективният Запад се опитва да реши проблемите, които създаде от нулата".
Докъде я докара светът? – Наследникът на Съветския съюз Руската федерация да припомня на Съединените щати и Евроколхоза основни принципи на капитализма и пазарните механизми.
Сега остава и комунистически Китай да се произнесе, за да бъде комедията завършена.
Провалът на ембаргото срещу Иран и Венецуела е пролог към основното действие.
https://www.theguardian.com/business/2022/sep/02/g7-poised-to-agree-plan-to-impose-price-cap-on-russian-oil
https://www.dnevnik.bg/evropa/2022/11/29/4421408_es_ne_uspia_da_se_sporazumee_za_tavan_na_cenite_za/%D0%94%D0%B5%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F%20%D0%B7%D0%B0%20%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82/
https://vz.ru/economy/2022/11/25/1188141.html
https://www.bta.bg/bg/news/economy/370011-rim-postavya-vremenno-pod-darzhavno-upravlenie-rafineriyata-na-ruskiya-gigant-l
https://md.sputniknews.ru/20221130/provalnyy-eksperiment-rossiyskaya-neft-zavela-evropu-v-tupik-54394748.html
https://vz.ru/news/2022/12/3/1189417.html
Тагове:
© Коментари - Също като при Голямата деп...
© Континентална Европа влиза във войните...